R6ANDREW: je to teda dost malá plocha na těžké kamna, ale asi by to šlo. resp. záleží na ztrátách objektu, pokud to nemáš zateplené, tak to nehraje roli, v těžkých kamnech se topilo a topí v horských boudách o pár desítkách metrů. zkus mrknout tady na to, borec to má dost dobře popsané včetně výpočtů
http://klasici.sk/node/257 takže pokud se do toho dostaneš, tak ty kamna navrhneš i postavíš sám. největší oser je kachlování, ale tomu se dá vyhnout. hledej třeba tyrolské nebo finské kamna, taky k tomu jsou tutoriály, i když všechno je původně myšlené do horské boudy, kde je fakt potřeba velké množství tepla. ve zkratce výkon ti určí množství paliva=velikost topeniště - mělo by to odpovídat množství hmoty, kterou chceš natápět/čas po který to teplo do té akumulační hmoty chceš ukládat (=interval přikládání). imho kachle prostor přetápět nebudou, ty mají na povrchu vždycky stabilní teplotu, pokud jsou kamna dobře navržené. většinou na to vpohodě sáhneš rukou. teplo z topeniště ti sežere akumulace a ta to postupně přes plášť předává do okolí. taky se dají kamna opláštit třeba hurdiskama nebo jinými duťákama a naomítat, takže tam máš ještě vzduchovou vrstvu, která to předávání zpomaluje. taky se dělají stavebnice a to ti snad i spočítá firma na míru. zase je to jenom lepení tvarovek a obestavba pláštěm. hypokaust je asi dobrá věc, ale do stejného patra to musí hnát ventilátor = hluk. topení elektrikou je asi o hodně pohodlnější, nemusíš co 24h škrtnout sirkou a položit kostku pepa pod hromadu dřeva, ale musíš mít důkladně vyřešené tepelné ztráty objektu a osobně bych nešel do řešení ala jediný zdroj tepla v domě je elektřina z prostého důvodu blackoutu (pokud ovšem nemám vlastní zdroj elektřiny dimenzovaný tak, aby mi zvládl pokrýt topení po libovolnou dobu za libovolné venkovní teploty). asi dostanu výsměch, ale ty blackouty prostě přijdou.
CUKI: pokud si to budeš stavět sám a nebudeš na to volat kamnáře, kteří jsou fakt drazí na to, co dělají, tak jediná výrazná investice je komín. hlína stojí pár šupů, šamotky seženeš na bazarech nebo nekde rozebereš staré kamna a opláštit to nemusíš nutně kachlama viz výše. nové kování sice stojí peníze, ale po bazarech se toho válí hromada.