No... Starý barák... Nechci působit jako ješita, ale ten dům je kolaudován 2018. Odhadované tepelné ztráty jsou 7-8 kW, což mirozhodně nepřipadá tak hrozné a i ta spotřeba plynu tomu dost odpovídá - 1200 m3 opravdu není moc. Koukám do toho původního PENB a celková vytápěná plocha je 180 m2. Samozřejmě finančně je to dnes někde jinde, ale to je jiná věc. Izolaci přidávat nelze. Podlaha je pasé, fasáda taky (Ytong + 10 cm polystyren mi nepřipadá málo), jediné co by se dalo je zateplit půdu. V tuto chvíli mám zateplené pouze stropy. Tím by se možná něco ušetřilo, ale v zásadní vliv nevěřím. Takže abych to shrnul, vidím tyto možnosti.
a) Neřešit to. Topit i nadále kombinací plyn/dřevo a vodu ohřívat pouze plynem. Jasně, budu platit víc než dřív a je to trochu molární problém, ale investice 0.
b) Dodělat záložní menší bojler na elektřinu a připojit ho na stávající řešení s možností si teplou vodu přepínat mezi zásobníkem ohřívaným plynem a elektrickým bojlerem. Náklady cca 10000,-, žádné papírování apod. Prostě koupím bojler a seženu vodaře, co mi to připojí. Pokud plyn nebude nebo bude extrémně drahý, budu hřát vodu elektrikou a topit dřevem. V místě instalace mám vhodně připravenou elektroinstalaci.
Pozn.: Jak už jsem psal, mám vyzkoušeno, že kamna i bez výměníku a průduchů vytopí v podstatě celý barák. Dřevo mám téměř zadarmo (téměř znamená, že si ho musím vytěžit a odvézt cca 120 km, kde má tchán les). Výhoda by byla i ta, že pokud bych do budoucna realizoval FVE, měl bych další náročný elektrospotřebič, který by ji dokázal průběžně využít.
c) Instalovat tepelné čerpadlo jako hlavní zdroj vytápění a TUV. Jak už jsem psal, rád bych využil stávající řešení jako zálohu pro chladné dny a jako zásobník TUV (nakonec jsem zjistil, že mám 160 l variantu, nikoliv 120 l) a tím snížil náklady na TČ jak finanční, tak prostorové (moc variant nemám). Představa je vše řešit TČ a pouze když nebude stačit, topit plynem. Otázka je, na kolik to ale vyjde. Dávat za to přes 200k je podle mě blbost i kdyby plyn ještě dost zdražil, protože se to prostě nemá šanci vrátit. Díky krbovkám nemám tu existenční potřebu, jde mi o celkovou úsporu a morálnost. Nevýhoda je nemožnost čerpat dotaci. Zkusím jim tam napsat, jestli bych to nedostal na ta kamna na dřevo, pak by to byla asi celkem jasná volba. Jak už jsem uváděl, TČ by mi dávalo smysl při investici z vlastních zdrojů cca 100-150k. Když by byla dotace, tak samozřejmě o dotaci víc.
d) Peníze investovat do FVE. Zde bych byl ochotný něco přidat a vlastní investici vložit okolo 250k. S dotací jsem tedy téměř na půl milionu. Topení mi to nevyřeší, nejsem blázen, ale TUV by mohlo a snížená cena za elektřinu by mohla pokrýt dražší plyn. Navíc opět lze více do vytápění zařadit dřevo. Nevýhodou je především šance získat vhodnou FVE v poměru cena/výkon. Vzhledem k orientaci mého domu je to trochu složitější, protože by bylo potřeba panely dát na různé strany a doplnit je technologií tak, aby byly schopné vyrábět nezávisle na sobě.
c)+d) Kombinace TČ a FVE je samozřejmě zlatý hřeb. Pokud by se to podařilo navíc plně zadotovat, tak bych byl na dotaci nějakých 300k, pokud bych dalších 300-400k přihodil, tak by to mohlo dávat smysl. Jenže to už by byl vůbec oříšek sehnat dodavatele, který by to fakt dokázal vyřešit efektivně.