BRIGGITTA:
z mé zkušenosti je 70% nemovitostí zatíženo úvěrem
pokud by tě zajímal přímo postup který volím já tak:
- zjistit od prodávajícího zůstatkovou hodnotu úvěru, pokud není vyšší než požadovaná cena, kterou jsi za nemovitost ochoten zaplatit tak by neměl být problém se s prodávajícím dohodnout na jakékoli formě koupě.
- požádat prodávajícího aby zjistil sankční podmínky při ukončení úvěru ve fixaci, je potřeba je promítnout do ceny nemovitosti
-upozornit prodávajícího na povinnost hradit daň z nemovitosti ve výši 4% z ceny odhadní či kupní (té vyšší) případně daň z přijmu ať pak na konci transakce u vytváření smluv o úschově peněz neřešíte, že nebude z čeho daně zaplatit (minimálně na dani z nemovitosti jsi ručitelem)
Pokud projdete přes úvodní tři body tak už to jede šupem:
-navštiv banku, zprostředkovatele hypoték či kohokoli kdo se hypotékami zabývá a zvol pro tebe nejlepší variantu úvěru
-zprostředkovatel by měl být schopen vykomunikovat podmínky kupní smlouvy tak aby prošel převod hypotéky na tebe či výmaz zástavního práva jedné banky a zároveň vklad zástavního práva druhé banky. Důležité je ať při výplatě peněz z úschovy prodávajícím je na listu vlastnictví pouze jméno kupujícího a zástavní právo banky kupujícího. Dbát na to aby peníze dříve nebyly vyplaceny z úschovy.
Tipy:
pokud by se úvěru ukončoval a čerpal se nový nech si od KB k současnému úvěru zaslat kvitanci, kde by mělo být jasně patrné kolik peněz je třeba uhradit a k jakému datu aby byl úvěr zcela splacen.
Pokud budeš brát novou hypošku doporučuji si nechat kvitanci vystavit nejdříve k 31.7. ať máš dost času v klidu vyřešit všechny podmínky a čerpání hypotéky.
Pokud by byly nějaké nejasnosti jsem ti k dispozici v poště či na emailu.
K.