• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAARISTAANMěstské zahradničení .:. Urban Garden

    I lidé ve městech si rádi ušpiní ruce od hlíny, rádi si dají k jídlu vlastnoručně vypěstované rajče a rádi uvidí své okolí zelené.

    MĚSTSKÉ ZAHRADNIČENÍ .:. URBAN GARDEN

    Tento klub by měl sloužit ke shromažďování článků, postřehů a inspirace o zahradničení v industriálním městě.
    Využívání balkónů, teras, střech domů a opuštěných zákoutí městských částí k vytvoření malých zahrádek.
    Squatting opuštěných zahrádkařských kolonií a podobné, mírně nezákonné, aktivity spojené se zelení ve městech.


    Vaše skromné začátky, velké úspěchy, cizí realizace ... stačí se podělit, třeba se staneme inspirací ;-)
    rozbalit záhlaví
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    SWATKA: díky, jsem na podobný opičárničky ulítlá, mám tam i krystaly a zvonkohry (nebo jak se to jmenuje) na druhé straně... ;-)
    SWATKA
    SWATKA --- ---
    FRUTAA1: fajn dekorace hlavně ten závěs a ten lampion
    TERA79
    TERA79 --- ---
    FRUTAA1:
    ILLUZE:
    VODOMERKA: Díky, díky. O víkendu jsme zase očesali další dávku u našich a já s osevním plánem seznámila polovičku. Chechtal se jak blázen a prej, ať si do těch truhlíků dám, co chci, že je to se mnou marný... (je pěkně hubatej, ale zase zalívá, tož si ho nechám).
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    TERA79: jj, i já s tím mám dobrou zkušenost, i když na balkoně tedy


    fazolky jsou až tam vzadu


    i rajčata a papriky se daří, tohle už jsou tedy starší fotky, teď vše dost červená. jen je třeba to opravdu často zalévat
    LOMILOMI
    LOMILOMI --- ---
    RENNFRI: A co ty fazole?
    RENNFRI
    RENNFRI --- ---
    prosím o radu, konečně jsme dokončili stěhování a úpravy bytu a bylo by možné něco zasadit - je nějaká ideálně jedlá rostlina, u které to v téhle době má ještě smysl? (balkon je na jihozápad)
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    TERA79: mamka je mívala na balkóně - právě na římse okna, speciálně si kvůli tomu nechala vyrobit dřevěnou mřížku, kterou umístila přes šedé zaslepené okno (netuším, co to mělo být od architekta za počin), balkón byl na východ

    dařilo se jim tam výborně a balkón vypadal o yx procent líp, obzvlášť, když rostliny kvetly
    TYET
    TYET --- ---
    MAARISTAAN: to je moc sympatickej počin
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    TERA79: mně takhle na terase uspesne rostou a ploděj i rajčata v ne moc velkých květináčích. chtějí akorát častěji zalejvat + je zalejvam redenym wormtea :). tak by s fazolkama nemel byt problem ;)
    TERA79
    TERA79 --- ---
    Filtr mlčí, tak se dovolím optat pléna. Zkoušel jste někdo pěstovat v truhlíku keříkové fazolky? Naše rodina je na nich závislá, ale protože jsme bez balkonu, mám pár keříků u našichna zahradě za Prahou. V truhlíku bydlí muškáti, ale ráda se jich vzdám ve prospěch plného pupku. Okna jsou na jih, takže sluníčka je dost.
    Letošní úspěch s bazalkou v truhlíku mi nandal hrst sebevědomí a v neděli jsme u našich měli právě k obědu jako přílohu zmíněné fazolky. Mrskám je kamkoliv, kde zbyde panu domácímu trochu místa a daří se jim. Tak si říkám, jestli by zvládly i obyč truhlik za oknem.
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Jak rostliny dokážou měnit (náš) svět



    "V BRITSKÉM MĚSTĚ, KDE PĚSTUJÍ VLASTNÍ ZELENINU, SE ZLEPŠIL OBČANSKÝ ŽIVOT A SNÍŽILA SE KRIMINALITA
    V jednom malém britském městě Todmorden, zastrčeném mezi Yorkshierem a Lancashirem, poprvé začali vytvářet ovocné a zelinářské zahrady jako součást “Neuvěřitelně jedlého programu".
    Čerstvé bylinky, šťavnatá zelenina, chutné ovocné plody mohou být pěstovány blízko občanských staveb, v universitních areálech, parkovištích supermarketů a dalších jiných míst města. Malé zahradní plochy, vyvýšené záhony a dokonce i maličké kousky půdy mohou být v této oblasti využity pro explozi čerstvé úrody a jsou volné pro každého, kdo chce a má zájem."

    více zde: http://www.novebohatstvi.cz/2012/07/jak-rostliny-dokazou-menit-nas-svet.html
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    IVNA: Květináč má 20 cm, zatím nejdelší mrkev měla 10 cm.
    Nijak mi to ale nevadí.
    Pěstuju je hlavně proto, abych synovi ukázal ten zázrak Přírody, kdy zasadí semínko a začas zbaští sladkou mrkev.
    Jsou z nich takový bejby mrkve :-)



    A taky jsme dneska sklidili borůvky.
    Celý dvě kuličky! :-D

    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    TYET: Zatím je ve směsi normální hlíny a rašeliny, neustále ve vlhku a výhonek už má o centimetr víc. Vypadá to slibně :)
    TYET
    TYET --- ---
    BONEMINA: já ho dala do květináče, zatím je ve fóliáku, rostě hezky, už má dobrých 40 cm, ale na zimu ho plánuju dát domů
    MASOO
    MASOO --- ---
    IVNA
    IVNA --- ---
    MAARISTAAN: Jak hluboky je ten truhlik na mrkev? Letos mi vsechnu mrkev sezrali slimaci. Tentokrat byla v kvetinaci 40cm hlubokem. Bohuzel se nedozvim, jestli to fungovalo.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ALDEMIK: Květináč z balkonu na zimu strčím do chodby, tak by vymrznout neměl.
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    BONEMINA: Zkoušeli jsme to a vymrznul, i když byl přikrytý...
    LEMS
    LEMS --- ---
    opravdu fesna zeleninova predzahradka! http://www.commondreams.org/further/2012/07/18-3
    LADUSE
    LADUSE --- ---
    BONEMINA: my jsme to zahrabali celý tak, aby koukal ze země ten výhonek a roste v pohodě :-)
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    DALEEN: Tam právě všude opakují jen několik základních věcí, tak jsem doufala, že třeba někdo má osobní zkušenost. Neva, budu průkopničit :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam