• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAARISTAANMěstské zahradničení .:. Urban Garden

    I lidé ve městech si rádi ušpiní ruce od hlíny, rádi si dají k jídlu vlastnoručně vypěstované rajče a rádi uvidí své okolí zelené.

    MĚSTSKÉ ZAHRADNIČENÍ .:. URBAN GARDEN

    Tento klub by měl sloužit ke shromažďování článků, postřehů a inspirace o zahradničení v industriálním městě.
    Využívání balkónů, teras, střech domů a opuštěných zákoutí městských částí k vytvoření malých zahrádek.
    Squatting opuštěných zahrádkařských kolonií a podobné, mírně nezákonné, aktivity spojené se zelení ve městech.


    Vaše skromné začátky, velké úspěchy, cizí realizace ... stačí se podělit, třeba se staneme inspirací ;-)
    rozbalit záhlaví
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    STOOL: Zkus klub "Daruji, prenecham". Tak pred mesicem jsem tam udal za odvoz celou tasku sklenic:)
    STOOL
    STOOL --- ---
    tak mě napadá, nehodilo by se někomu v praze asi deset menších sklenic s víčkem? třeba na zavařování a tak. je mi líto to vyhodit. kdyžtak počta
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Tomáš Valek : Dobrá úroda je lepší než orgasmus

    Ne okrasným zahradám, které zatěžují životní prostředí

    Vlastnil prosperující firmu. Po celých Čechách patnáct let realizoval zahrady, jeho zaměstnanci pokládali polské trávníky, sázeli holandské túje a naváželi rumunskou rašelinu do nepřirozených vřesovišť a ve finále celou zahradu prošpikovali plastovými rourami závlahového systému bůhví odkud. Chci zahradu, jako má soused, říkali jeho zákazníci. Tomáš Valek chtěl dělat zahrady, které mají smysl. Okrasným zahradám řekl ne. A vznikly „Zahrady s chutí“.



    Léta bavil Tomáš své přátele historkami o tom, jak mu volají hysteričtí majitelé zahrad, že jim uprostřed pažitu vyrostla pampeliška. „To je běžný jev. Existuje směrnice Evropské unie, kolik pampelišek může v trávníku být, takže zahradník riskuje pokutu, protože jeho pampelišky by mohly zaplevelit sousední zahrady. To je realita. Dokonce se vyrábějí selektivní herbicidy, které jsou tak chytré, že trávník nechají na pokoji a zabíjejí jenom pampelišky a sedmikrásky. Přímo jsou na té lahvičce nakreslené, škrtnutá sedmikráska a pampeliška.“

    více zde:
    Galerie NE - Tomáš Valek : Dobrá úroda je lepší než orgasmus
    http://www.galerie-ne.cz/profily/detail/id/40/tomas-valek-dobra-uroda-je-lepsi-nez-orgasmus
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Připravujeme seminář o komunitních zahradách ve městech | Zahrádka Velvyslanectví USA v Praze
    http://www.aic.cz/zahradka/2012/09/pripravujeme-seminar-o-komunitnich-zahradach-ve-mestech/
    WA_SA
    WA_SA --- ---
    V britském městě, kde pěstují vlastní zeleninu, se zlepšil občanský život a snížila se kriminalita
    http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1073-v-britskem-meste-kde-pestuji-vlastni-zeleninu-se-zlepsil-obcansky-zivot-a-snizila-se-kriminalita
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Časopis NOVÝ PROSTOR se v minulém čísle věnoval tématu "Na zahrádky"



    http://www.novyprostor.cz/pdf/402.pdf
    Doporučuji si přečíst článek "Návrat do zeleně" na straně 12-13
    WOKO
    WOKO --- ---
    konečně jsem nafotil svou "zahrádku"
    zavěšená bedýnka u kuchyňského okna. Bazalka, pažitka. Byla tam i rukola a maly salaty.


    Chilli papričky. Ta vlevo je z dovezených semínek z Iráku, ty dvě vpravo jsou dárek.
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    AKHIBARA:
    DUNAR_: taky myslim, díky!
    WA_SA
    WA_SA --- ---
    Venkov uprostřed Berlína: pěstování zeleniny sbližuje městské sousedy - iDNES.cz
    http://hobby.idnes.cz/komunitni-zahrada-zelenina-ve-meste-dbh-/hobby-zahrada.aspx?c=A120822_154807_styl_jup
    DUNAR_
    DUNAR_ --- ---
    FRUTAA1: :-D půda se nejlépe postará sama o sebe. je celkem nesmysl s ní šaškovat, stejně jako to přehánět s přidáváním humusu -
    AKHIBARA)
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    FRUTAA1: Ja ji mam prez zimu v pytlich a na jare promicham s novym kompostem, tak 1:1 a rosteto:)
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    jak nejlépe uchovávat půdu od zeleniny na balkóně pro další rok? v kýblích nebo v pytli nebo ji úplně vyměnit?
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    I mezi paneláky se dá pěstovat vlastní zelenina — Regiony — ČT24 — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/176682-i-mezi-panelaky-se-da-pestovat-vlastni-zelenina/

    Nejen lidé na venkově, ale i lidé ve městě si mohou vypěstovat vlastní zeleninu. Není k tomu potřeba zahrádkářská kolonie ani členství v zahrádkářském svazu. V Praze totiž letos začala fungovat už druhá komunitní zahrada přímo mezi činžáky, kde si lidé pronajmou svůj vlastní záhon. Co si na něm vypěstují, je jen na nich.



    Komunitnímu zahradničení propadli obyvatelé New Yorku, Paříže, Berlína a nyní tento fenomén zaútočil také na Pražany, kteří sice nemají balkon, natož vlastní zahrádku, zato ale mají chuť rýt se v zemi. Na pronajatém pozemku v Holešovicích pěstuje zeleninu v pytlích už stovka lidí. "Záhonek stojí 850 korun. V ceně je zahrnuta voda na závlahu, samotný pytel a samozřejmě zeminná směs," uvedl organizátor projektu Prazelenina Matěj Petránek a Lenka Svobodová doplnila: "Nápad zajistit něco takového je zcela geniální. Proč by tady měla být jen proluka po domě, který musel být zbořen."

    Kromě konopí je dovoleno pěstovat absolutně všechno. Někomu stačí pár řádků ředkviček, jiní velkoměstští zahradníci se nebojí experimentovat a zasadili třeba artyčoky. "Vzali jsme si dva metry čtvereční, to znamená dva pytle. A to, kolik z toho vyplodíme, ještě nedokážu odhadnout," připojil se pan Honza Jalovec a Matěj Petránek dodal: "Rádi říkáme, že tady nepěstujeme jenom zeleninu, ale hlavně sousedské vztahy. Máme tady nějaké občerstvení, zázemí pro maminky a pro děti."

    A zahradničí se mezi paneláky i na Jižním Městě. Organizátoři zatím získali prostor před místním kulturním centrem, kam dochází asi 20 pěstitelů. "Zahradničení mě vždycky bavilo. Bydlela jsem na Vinohradech, tam jsem balkon nikdy neměla," prohlásila paní Eva Vlasáková a ředitelka společnosti Kokoza Kristina Řešátková podotkla: "Nechceme dělat věci úplně zadarmo, ale tento prostor zadarmo pro lidi je. Lidé budou platit za semináře a workshopy o kompostování nebo si budou moct vyrobit samozavlažovací nádoby."

    Zahradníci v současné době jednají s Městskou částí Praha 11 o pronájmu většího pozemku u dálnice. Kromě pronajímání záhonů zde chtějí kompostovat také rostlinný odpad z domácností Jižního Města a následně prodávat substrát.
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    TRAMIN: já bych to klidně zavěsila mezi nějaké stromy / na větev (něco oddělujíc) nebo i klidně udělala nějakou lištu k bambusu či vysoké trávě...
    TRAMIN
    TRAMIN --- ---

    FRUTAA1: ten zaves je super. tyhle placky delaji tak rasny zvuk. jen vymyslet kam to muzu na zahradu dat
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    SWATKA: díky, jsem na podobný opičárničky ulítlá, mám tam i krystaly a zvonkohry (nebo jak se to jmenuje) na druhé straně... ;-)
    SWATKA
    SWATKA --- ---
    FRUTAA1: fajn dekorace hlavně ten závěs a ten lampion
    TERA79
    TERA79 --- ---
    FRUTAA1:
    ILLUZE:
    VODOMERKA: Díky, díky. O víkendu jsme zase očesali další dávku u našich a já s osevním plánem seznámila polovičku. Chechtal se jak blázen a prej, ať si do těch truhlíků dám, co chci, že je to se mnou marný... (je pěkně hubatej, ale zase zalívá, tož si ho nechám).
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    TERA79: jj, i já s tím mám dobrou zkušenost, i když na balkoně tedy


    fazolky jsou až tam vzadu


    i rajčata a papriky se daří, tohle už jsou tedy starší fotky, teď vše dost červená. jen je třeba to opravdu často zalévat
    LOMILOMI
    LOMILOMI --- ---
    RENNFRI: A co ty fazole?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam