Na dílně požívám troje nitě (obuvnické, které používají i čalouníci...), síla Nm40 to jsou ty, kterými se u nás šije 90% věcí, mají pevnost v tahu něco kolem 75kg. Potom mám nitě Nm30 na pevnostní šití - třeba cobra opasky - tam je pevnost v tahu 85-90kg. Nejsilnější, které na dílně používám jsou nitě Nm20, které mají 92kg v tahu a s těmi šiju vazací smyčky na trámy pro tesaře, nosné řemeny na kulatinu na pilu, "kurtyů - tj řemeny s ráčnou apod. Dělají se ještě Nm15 a Nm10 - to jsou defacto špagáty, nepoužívám je.
Důležitá poznámka: silnou nit neprovléknete většinou ručních šicích jehel kromě čalounických a ševcovských, ale to jsou zase takové "pletací jehlice", že vám neprojdou dírkou v knoflíku a v látce nadělají díry jako prase, že naděláte víc škody než užitku...
Správně by se nemělo oblečení opravovat ani šít ani s jednou z nich, protože platí pravidlo, že nit mjusí vydržet MÉNĚ než šitá látka a to z důvodů možných oprav při roztržení švu. Když roztrhneš šev (nit, stehy), zašiješ to znovu, když kvůli hyperpevné niti roztrhneš látku, jsi v prdeli a neopravíš to. Protož bez obav noste úplně normální nitě z galanterie (nejlépe nit Amann Belfil-S 120), což je kvalitní pevná nit na šití oblečení.
Pevnost v tahu je důležitá, ale ještě důležitější pro finální vlastnosti výrobků směr šití vůči směru namáhání výrobku. Protože jste si určitě všimli na MOLLE vazbách používaných závor, neboli ryglů (ten stroj mám na dílně taky), kde se přes rovné stehy pokládají stehy "cikcak", nebo různých tvarů pevnostního prošívání na horolezecké výbavě, vazacích smyčkách, bezpečnostních pásech, padákových postrojích, atp. - tím je zaručená všesměrová pevnost švu.
PS: jestli se někdo divíte, proč je číslování (jemnosti) nití setupné a ne vzestupné, je to číslo vycházející z délky jednoduché nitě, která váží jeden gram. Pak se do toho pletou ještě lomítka (třeba 120/3) číslo za lomítkem označuje že nit je skaná se třech samostatných přízí/nití (hmotnost nitě se dělí počtem jednotlivých přízí aby vzniklo číslo "jemnosti" nitě) a ještě se do toho přidává další značení písmeny S nebo Z, které udává pravo, nebo levotočivý směr skaní. To jsme jen u metrického systému. LONG STORY SHORT: čím vyšší číslo, tím jemnější nit, čím nižší číslo, tím větší špagát. Konec textiláckého okénka :D