Andrej Ruščák ✡️🏳️🌈🇺🇦🇹🇼
@andrejruscak
Několik důvodů proč nemám rád brutalismus, a ne, ani jeden nemá nic společného s klasickou, falešnou, námitkou, že jde o "komunistický" styl.
1) Všimněte si, kolik je tam temných zákoutí, kde se akorát hromadí špína, bordel a moč. Proč se tam hromadí? Protože není jediný rozumný důvod tam chodit. Brutalistní budovy nejlépe vypadají jako maketa nebo z velké dálky, odkud můžete obdivovat jejich odvážný tvar. Zblízka je to nezajímavé a pro pěšího to působí vyloženě nepřátelsky.
2) Samotná koncepce brutalistních staveb jakoby říkala "tady nemáš co dělat, vypadni odtud". Není to styl vítající k prohlídce, ten styl působí tak, jakoby chtěl (často bohatě vybavený) interiér chránit před tím, co je venku; je vůči kontextu města nepřátelský a často velmi arogantní, nezapadající do něj a nerespektující ho. Brutalismus tak není styl komunistický, ale styl dávající najevo oddělení těch uvnitř od těch venku, což v komunistickém prostředí samozřejmě byla strana a v nekomunistickém pak kdokoliv byl majitelem budovy. Klasická i nejnovější skandinávská architektura, která odmítla tyhle tendence, naopak pracuje s kontextem. Okolí není nepřítel, pro okolí a jeho pohledy se staví, dům má přitahovat, vítat, plynule na své okolí navazovat, ne říkat "plebs má vstup zakázán".
3) Protože je brutalismus poplatný své době, je autocentrický. Město má mít rozměry pro pěší, ne pro auta, case closed.
4) Ta masa betonu, ze které ty stavby jsou, působí, že se tam člověk necítí bezpečně. A ano, dělá to ten beton, a jak ten stárne, je to horší a horší. Jakoby se milovníci brutalismu nikdy neptali, jak se při průchodu kolem těch staveb budou cítit třeba drobné ženy v jedenáct večer. A vsadím se, že je to ani nenapadlo.
Brutalismus mi vadí úplně ze stejného důvodu jako pseudomafiánské gated communities uprostřed města: ve městě nemají být prostory, které komunikují lidem aby odtamtud vypadli.
Kdo chce být sám, ať jde na samotu. Město je živý organismus a tyhle zásahy do něj v něm působí jako nádor.