• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    co si umím relativně jednoduše a levně představit je elektrický mix v roce 2027: 40% jádro, 20% fotovoltaika, 10% vítr, 10% voda + bioplyn/masa, 20% uhlí+plyn

    fotovoltaika se tam asi se současnou úrovní dotací dostane více-méně sama (ČEZ má rozjednaných/rozplánovaných 6GW na brownfieldech a během pár let přibude 2GW na střechách, to je se současnýma 2,3GW celkem 10,3GW, těch 1,7GW asi udělají další investoři), voda a bioplyn/masa už taky na 10% jsou a zbývá vítr, který potřebuje hlavně uvolnit byrokracii a umožnit investorům platit obcím/občanům část zisků zpět
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: a ano, bude to levnější, protože současné zdroje krom jádra mají tu vlastnost, že způsobují nedozírné škody v podobně globální změny klimatu :) (ale bude to levnější i bez započtení těch externalit - solární panely klesy na ceně o 89% za 10 let, rezervy na další pokles ještě stále existují, větrné turbíny a baterky také neustále zlevňují. Naproti tomu uhlí, plyn a výstavba jaderných elektráren zdražují)

    Nechápu proč se furt dokola musíme bavit o milionkrát vyvrácených mýtech.

    Kdyby byly stávající zdroje tak skvělé, určitě by na to nějaká vláda na světě přišla a využila toho, ne?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: česko vyrobí v létě zhruba 10GW, solární panely mají tu vlastnost že v největším horku vyrábí méně vlivem zvýšené teploty. Takže těch 12 vyrobí 9. V nejexponovanějších hodinách se budou doplňovat přečerpávačky a zhruba 2GW z těch 9 půjdou do domácí akumulace za cenu snížení poptávky o 500MW. V létě taky nejvíc probíhají opravy a výměny palivových článků v jaderkách, jeden až dva reaktory jsou vypnuté.

    Problem? :)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    NYRLEM: ne, to neznamená. Znamená to dvakrát víc energie potřebný na vstupu, nic víc, nic míň.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: lol .. kde jsi to prosimte vycetl? Kdyz si budu myslet, ze 12 GW je 12 GW instalovaneho vykonu, tak za blue sky v lete budeme mit velky problem to vyvezt, nejspis bychom vyrobu doplaceli. 144 GWh akumulace je momentalne nepredstavitelne cislo. Myslis, ze kdyz si to k tem levnym solarum pridas, ze ti to porad vyjde levnejsi nebo ze to je drazsi nez postavit jaderky nebo plynovky za soucasnych cen?


    JIMIQ: a kdo je bude platit, kdyz budou odstavene. Kdyz budou provozovane treba mesic v roce, jak dlouho to potrva nez zchatraji? Mas predstavu o dobe najezdu? A zpet k cene elektriny - myslis, ze to bude porad levnejsi nez mit tam jen klasicke zdroje za dnesnich podminek?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: solární elektřina má do 20% penetrace nulovou potřebu akumulace. (12GW fotovoltaiky dokážeme pobrat bez další akumulace a to vyrobí zhruba 20% celoroční potřeby energie)

    a pak do penetrace 40% je potřeba 144GWh akumulace (24GW + 144GWh akumulace v nejslunečnějších dnech pokreje celý den sluneční elektřinou). Pak to začíná být horší, protože potřebuješ akumulovat přes víc dní
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    HANZS: 50% ucinnost skladovani znamena dvojnasobne naklady .. a najednou uz by to pani pravnicce, odbornici na energetiku, moc nevychazelo :D kazdopadne je ucinnost podle toho co si pamatuji jeste nizsi a co je horsi, jsou tam kontinualni male ztraty v case..
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: záložní zdroje k OZE ale už postavené máme :)
    HANZS
    HANZS --- ---
    NYRLEM:
    JIMIQ:
    Asi proto se mluví hodně o vodíku - byť účinnost uložení energie a zpět je malá (nevím 50%), tak je to možnost jak uchovat ty obrovské letní přebytky ze solárů. A pomocí toho vykrývat období v zimě, kdy nefouká...
    HANZS
    HANZS --- ---
    Češi nebo Němci? Kdo má lépe vyřešené zastropování energií? | Newstream
    https://www.newstream.cz/money/cenove-stropy-energii-v-cr-a-nemecku-jsou-stretem-koncepci-mini-analytici
    ...
    Jako tento německý přístup bude dávat ohromnou výhodu německému průmyslu vůči našemu. Budou mít energie 2x-3x levnější než my.
    Mimochodem, jak jsem tu psal, že našemu korporátu vláda přispěje cca 8% z faktur za energie, tak to přepočítali auditoři a pomoc se smrskla na 1,8% tj. to je pod rozlišovací schopnost...

    Asi němci jdou směrem - podržíme průmysl a zaměstnanost a pak holt domáctnost lidi nějak utáhnou... no tak uvidíme, jak to dopadne... ale nedivím se ostatním EU zemím, že proti tomuto postupu (tj. zvýhodnění domácího průmyslu) protestují...
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: a) elektrina vyrobena a dodana ma ruzne naklady, tu u solaru muze extremne zdrazovat prave skladovani b) sit je treba zalohovat pro soudobou absenci vyroby, takze postavime k oze jeste zalozni zdroje o stejnem vykonu a nebudeme je pouzivat? neprodrazi to nahodou tu samou dodavku stejne jako skladovani? c) ano
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    [QUANTI @ Za Paywallem? 🔐🗝️ Odemčeno. 🔑🔓]
    Dobře mluví, paní

    U starších zdrojů už je ovšem hotová infrastruktura, zatímco ty nové je třeba teprve vybudovat.
    Dnes je ale levnější i kilowatthodina vyrobená z nového soláru než ze stávající uhelné elektrárny.

    Problémem obnovitelných zdrojů je ale fakt, že nemusí svítit slunce nebo foukat, a protože neexistuje způsob, jak elektřinu z nich skladovat, nedá se zaručit její stálý přísun.
    To je legitimní argument, slunce nebo vítr nevyrábějí pořád. V našich zeměpisných podmínkách se ale výroba ze slunce a větru docela dobře doplňuje – solární elektrárny vyrábějí víc v létě, větrné v zimě. I tak je potřeba mít v mixu další zdroje, a to jak stabilní, což je u nás zejména jádro, tak řiditelné, což mohou být dočasně plynové či uhelné elektrárny, které by byly po většinu doby v záloze. A existují i čisté řiditelné zdroje. Budou se rozvíjet akumulace v podobě uchování energie z obnovitelných zdrojů v zeleném vodíku a v přečerpávacích elektrárnách, biomasa, bioplyn.

    Nehrozil by ale v případě sázky čistě na obnovitelné zdroje blackout, ke kterému už se v minulosti schylovalo? Znovu nastartovat vypnuté elektrárny přece není jen tak, navíc jejich provoz pouze v záložním režimu by stál spoustu peněz.
    Zaprvé, informace o hrozícím blackoutu, které se v Česku šířily, byly nepravdivé. Jejich zdrojem byli provozovatelé uhelných elektráren. Zadruhé, nikdo neříká, že máme dosáhnout sta procent obnovitelných zdrojů v energetickém mixu během pár let.
    GOR
    GOR --- ---
    HANZS: To je cele zavadejici, bilance soustavy stoji a pada s jadernymi, uhelnymi a plynovymi elektrarnami. OZE jsou nyní schopny jen nejakou cast vyroby plynovych a uhelnych elektraren vytesnit.
    HANZS
    HANZS --- ---
    HANZS: Imho neni uplne fer posuzovat jeden den, kdy nefouka proti celoroku 2019... byť ano, vyroba EE je na hraně možnosti v současné době a fosilni elektrarny zachranuji situaci.
    HANZS
    HANZS --- ---
    Světlo a teplo zachránil v listopadu odepisovaný zdroj. Není za něj náhrada - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-svetlo-a-teplo-zachranil-v-listopadu-odepisovany-zdroj-neni-za-nej-nahrada-220543
    HOLAKAC
    HOLAKAC --- ---
    VITI: tak on ten nizky tarif je v podstatě předpotopní technologie a s nějakým vykrejváním peaků to nemá nic společnýho. Časy spínání jsou na nějaký období zafixovaný bez ohledu na to, jak svítí/fouká atd. To bys musel do hromady spotřebičů zavést různé "smart" technologie, kdy si zadáš že ti auto stačí mít nabitý za 24h. Zatímco bojler musíš průběžně ohřívat.
    VITI
    VITI --- ---
    BTW prisel mi novy cenik od CEZu a prekvapilo mne, ze neni v cenach prakticky rozdil mezi nizkym/vysokym tarifem (myslim ceny bez stropu).
    Predpokladal jsem, ze vzhledem k narustu zdroju typu solary spis bude tlak na vyuzivani dostupne energie v nejakych predpokladanych peakach? Nebo je to blbost? :-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    TUHO: nejlepší jsou tam ty solar a wind outlooky na rok 2050
    Indeed, the world is due to pass the IEA’s 2015 outlook for 2040 of 1,066GW some time this year.

    kdyby to radši rovnou odhadli podle standardních S-křivek jiných technologií, tak si tuhle hanbu mohli ušetřit
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    Rusko a jeho invaze a necekany dusledek - urychleni peak fosilnich paliv

    Fossil fuel use will peak within five years, says the World Energy Outlook 2022 from the International Energy Agency (IEA).
    The 524-page outlook says the global energy crisis and Russia’s war have “turbo-charged” the shift away from fossil fuels.
    For the first time, coal, oil and gas will each peak, even if countries fail to meet their climate pledges. The report says this will be a “pivotal moment” in history.
    The findings pour cold water on “mistaken and misleading” ideas around the global energy crisis. IEA executive director Dr Fatih Birol says the “clean energy transition” is the “best way out” of the crisis. This can be a “historic turning point” for climate action, he adds, rather than a setback.

    In-depth: Russia’s war means fossil fuels will peak within five years, IEA says - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/in-depth-russias-war-means-fossil-fuels-will-peak-within-five-years-iea-says/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam