• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    PES
    PES --- ---
    NYRLEM: njn, to musel být hybridní a pro CZ se srovnanými výkony po fázích (ven)... ten je dražší.

    Měl bych se podívat zda a jak tuhle překážku počítání po fázích případně řeší Axpert (popř. EASun jako levnější klon) u těch hybridních s paralelním zapojením a DC sběrnicí pro vyrovnávání...
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Vždyť jo, já bych neměl problém někomu ten zbytek dát. Pokud to stojí 250k a já dostanu z dotace kilo tak je to super vin vin business.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PAN_SPRCHA: a tim "bere" myslis vytvareni nerovnosti v dusledku politickych rozhodnuti, nebo tim myslis, ze plati vice, protoze ty distribucni poplatky jsou vyssi?

    v cr jsou ty dotace vazane na to, ze system neni ostrovni, coz je imho spravne.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    nevím kolik stojí teda to ukotvení na střechu, ale tady 415Wp panel za 5315 s DPH, střídač 3,6kWp hybridní 27k. Takže 4 panely za 21 a střídač za 27...
    i4wifi.cz | GWL solární panel ELERIX, Mono PERC 415Wp, celočerný, 108 článků, half-cut ESM-415
    https://www.i4wifi.cz/www/cs/277922-gwl-elerix-esm-415-exs-415mhc-b
    https://www.i4wifi.cz/www/cs/281624-xtend-solarmi-sun-3-6k-sg03lp1-eu

    tohle se nevyplatí? I když nejseš doma jede ti chladnička, router, nějaký radiobudík, meteostanice...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: bez dotací si pořídíš of course bez baterky. Ty dotace jsou více-méně právě kvůli těm baterkám. Dáš si přebytky do bojleru za pár peněz a jseš vysmátej
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: ale dotace v NZÚ je maximálně 50% pořizovací ceny ;)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TADEAS: Jenže ono se to zatím vždycky zvrhlo v to že stát rozdává benefity bohatým a bere chudým. Ono to začíná být téma i v německu, kde střední třída v Bavorsku žijící v rodinných domech na předměstí připojuje jednu dotovanou instalaci za druhou a východní Němci v panelácích platí čím dál tím víc podíl ceny elektřiny z dotací. Střední třída potom platí za elektřinu minimum protože mají vlastní zdroj který jim ti lidé z paneláku zaplatili.
    Nedávno jsem mluvil se svým bývalým šéfem.....opravdu bohatý člověk, top manažer. Vyprávěl mi jak si nechal udělat kompletní energetický ostrov ze Solárů, větrných miniturbín a bateriového systému.......dostal na to dotaci přes 50tis. EUR. Teď neplatí za elektřinu vůbec nic a ještě dostává peníze.....člověk co si nechal postavit halu na svoji sbírku sportovních aut.

    Tak jsem si říkal že to je fakt skvělá cesta.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Jo nepočítá výkupní ceny protože ty jsou nesmyslné a jsou mi proti srsti. Ekologii to přináší medvědí službu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    NYRLEM: To jsou ale nesmyslný ceny, je vidět, že to není nic moc kamarád :-D

    soláry 8KWP kolem 80k 35k bižuterie a kotvení. baterie 10kWh kolem 100k. As. střídač je asi za 40k vše z daní. Ty ceny teď házím od boku ale někde jsem je tu psal v solárním auditku.

    De facto by mě to celé mohla pokrýt dotace, kdyby si ji nevzala ta firma co ti na to dá razítko...
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SHEFIK: je to podle situace - psal jsem, ze jsou bez dotaci na hrane rentability, coz pri ocekavanych trznich cenach jsou. S dotacemi za lonskych cen to bylo tech 6-8 let ..

    JIMIQ: me to nizke neprijde, ale ze dotace se promitaji do snizeni velkoobchodnich cen, na tom se shodneme .. taky pak ty ceny spatne indikuji investicni rozhodnuti a vedlo to k podinvestovanemu stavu, jaky mame dnes

    JIMIQ: budou zase klesat? to je predikce nebo prani?


    JIMIQ: plus minus se to tak drzi .. taky na futures eex, ale dneska jsem nekoukal
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: prosím tě odkud máš tu cenu na rok 2025? Já našel akorát německou za 123,25 eur což je 2,9kč/kWh, česko to ještě vyplněné na eex.com nemá
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    NYRLEM: no ptal sem se, co si predstavujes pod rentabilitou, pac mi prislo silny tvrzeni, ze solar s dotacema je na hranici rentability

    Pokud mas tedy jak rikas navratnost 6-8 let, zbytek s nejakymi obcasnymi obmenami soucastek generujes zisk na veky veku.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    a tohle není o marži, tohle je o tom, že zdražily vstupy a budou zase klesat
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: tak to jsem rád, že jsme v EU zase snížili cenu elektřiny na takhle nízkou úroveň :) takže ty nové OZE vlastně opravdu pomáhají. No vidíš, že se shodneme ;)
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: strop je 6 s dani .. chapu, ze tobe to pripada jako kouzlo, ale ve skutecnosti se jedna jen o znalost prostredi a elektrina na 2025 uz se obchoduje, takze cenu mame, kouli netreba ;)

    JIMIQ: zatimco v jinych odvetvich si neprirazi mezi vyrobcem a zakaznikem marzi?


    SHEFIK: ptas se na dobu vypoctu nebo dobu navratnosti nebo diskontovanou dobu navratnosti? Model je pocitan na 20 let, navratnost byla podobne jak rikas, s dotacemi kolem 6-8 let pri soucasnych cenach, pri budoucich 12, bez nich 18, po dosazeni pesimisticke varianty inflace nikdy :D
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    NYRLEM: to je zvlastni, pac ja pro nase svj (bez spotreby bytu) s dotaci a malou baterii mel navratnost pred covidem cca 14 let.

    Cenu penez v case sem nezapocitaval, to je fakt, ale zase beru, ze ta investice do konstrukce apod je kapital, ktery nebudu muset priste reinvestovat. Max panely a stridac

    Vykon byl poddimenzovanej, tzn. sezonnost nehrala roli, prebytky by se neprodavaly.

    Se soucasnymi cenami elektriny bych byl zpatky cca 3x driv (za predpokladu, ze cena instalace zustala stejna)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: tak já v bytě mám taky 2,1, nejvíc jsme měli kolem 2,4. Na druhou stranu v baráku budu mít TČ i na teplou vodu a spotřeba půjde tak na 8-10 :D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    druhá věc je že nyní jsou ty elektrárny prodražený o ~30% kvůli dodavatelským řetězcům a tomu rošambu co způsobil Putin, během příštího roku se to srovná, teď bych si FVE nepořizoval
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: strop je 6 btw :) ale jestli máš křišťálovou kouli jaké distribuční poplatky a daň z elektřiny kdy budou v ČR, tak prosím dodej podrobný rozpis :)

    na jednu stranu nemůžeme v diskuzích počítat s technologií co se letos nebo příští rok komerčně nasadí, ale na druhou stranu můžeme spekulovat na cenu elektřiny za 2 roky a schéma distribučních poplatků v neznámé budoucnosti :D pěkně :)
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: aktualni stropy jsou 5 korun, zbytek jsou distribucni poplatky a dan, o ktere vyhledove kvuli zmene kapacitnich mechanismu neprijdes .. cena silovky na 2025 je momentalne 3,2 Kc/kWh ..


    SHEFIK: staci 20 let bez vlivu ztraty vykonu .. ty posledni roky v NPV stejne uz vlivem ceny penez nehraji moc roli .. bezne bych investoval na 15 let, ale ten novej stridac po 10 letech by delal paseku ..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam