• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    TUHO
    TUHO --- ---
    GOR: a co je u vetru nejvic narocny na udrzbu?
    PES
    PES --- ---
    CUKI: prostě, jak již bylo mnohokráte ověřeno, ty "fake" musí dostat čas uzrát, aby se z nich staly "real" ;-)

    Tedy jinak vyjádřeno - říkat pravdu/popisovat skutečnost moc brzy je škodlivé (pro předčasného hlasatele).
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES:
    CUKI: ja ocekavam ze se snizenou cenou za FVE se vic rozmuzou instalace na strechach orientovanych vychod-zapad, coz rozprostre tu vyrobu do vic hodin a tim bude nizsi negativni tlak na spotovou cenu
    GOR
    GOR --- ---
    PAN_SPRCHA: S tou udrzbou opatrne, o vetrne elektrarne lze rici leccos, jen ne to, ze by byla nenarocna na udrzbu. A nezapomen, ze u te jaderky tu udrzbu/opravy rozpoustis do ohromneho mnozstvi dodane elektriny diky ohromne dobe vyuziti.

    Nenarocna na udrzbu je fotovoltaika s kvalitnimi stridaci.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    CUKI: vyvoj na spotu si asi uvedomi kazdej, kdo vi o co jde, ne?
    CUKI
    CUKI --- ---
    PES: konečně někdo kdo si to taky uvědomuje. Když to napíšu já to je hned hejtů. :-D
    PES
    PES --- ---
    Hehehe...
    Kalkulačka návratnosti investice do solárů - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/kalkulacka-navratnost-fotovoltaiky-solarni-panely-instalacni-firmy.A230615_132238_ekoakcie_maz

    Konkurenční boj firem instalujících fotovoltaickou elektrárnu je v plném proudu.
    K lidem se dostávají podivné slevové akce, letáky nabízející dva solární panely zdarma i sliby o pohádkové návratnosti.
    Někteří dodavatelé nabízejí cenu za výkup elektřiny ze solárů podle denního, takzvaného spotového trhu. Přitom nyní se často stává, že jsou ceny elektřiny na tomto trhu i záporné, a to zrovna v době, kdy soláry nejvíce vyrábí.
    ...
    Sám Matoušek ale varuje, že v průběhu následujících dvou let se situace může výrazně změnit a dodavatelé budou za výkup nabízet mnohem menší částky. Důvodem budou právě nízké ceny na trhu v letních měsících, kdy fotovoltaické elektrárny vyrábí nejvíc.
    „Počítal bych spíše s tím, že prodej přebytků bude představovat jen malý a málo významný bonus. Proto ho v kalkulačce do doby návratnosti fotovoltaiky nepočítáme,“ vysvětluje Matoušek.
    ...
    Instalační firmy mohou návratnost odvozovat od vysokých cen loňského roku nebo od vládního stropu, který činí šest korun za kilowatthodinu silové elektřiny včetně DPH. V takovém případě se návratnost zdánlivě zkracuje, protože domácnost na nespotřebované elektřině ušetří více.
    Jenže realita trhu je teď už jiná, ceny dodavatelů se pohybují pod pěti korunami za kilowatthodinu a je pravděpodobné, že do léta ještě klesnou. Každá domácnost má zároveň jiného dodavatele a jinou smlouvu, proto by se instalační firma při propočítání návratnosti měla o daná čísla zajímat.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PAN_SPRCHA: to mi prijde jako kravina .. kdyz to dneska pocita lcoe oect, je to mezi 28 - 102 eur/MWh a podle Svedu je to nejlevnejsi zdroj https://www.oecd-nea.org/lcoe/ ..
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: k JE máš zase úložiště odpadu a po skončení ještě šílený náklady na odstranění stavby.

    Ano kdyby se nějak podařilo dělat ty reaktory sériově.... jenže proč se to nedaří ani v Číně? Mají 23 rozestavěných reaktorů a stejně se jim nedaří snížit cenu a držet termíny.

    Tady se musíme držet reality. Žádné kdyby. To máš stejně jako když fanoušci OZE kalkulují že budou mít 2x účinnější soláry a na nich 20x levnější baterie.

    Navíc kalkulovat životnost...to prostě takhle nejde. Jaderná elektrárna má životnost kolik? Deset let? Ano pokud to chceš srovnávat tak má nižší než ten větrník. Protože každých X let musíš dělat plánovanou údržbu, výměnu mnoha částí za X peněz. Ten větrník se ti vyplatí postavit nový než ho každých X let kompletně rekonstruovat.
    A pořád tam ještě v té životnosti máš ty náklady na odstranění stavby které se počítají jako rovné nákladům na výstavbu takže taky x2.


    Spočítaná konečná cena nyní stavěné jaderné elektrárny je €190-375/MWh. (Zdroj Bloomberg) po započítání nákladů na výstavbu, provoz a odstranění. A to počítáme bezproblémový provoz po celou dobu životnosti.

    Stavět teď za tyhle ceny jadernou elektrárnu rovná se odepsání České ekonomiky na padesát let dopředu.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Nemci se toho neboji

    Nebojme se kupovat vodík ze zemí, kde je levnější, a stát se dovozcem elektřiny, říká německý vědec
    https://oenergetice.cz/vodik/nebojme-se-kupovat-vodik-ze-zemi-kde-je-levnejsi-a-stat-se-dovozcem-elektriny-rika-nemecky-vedec
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SHEFIK: Treba Equinor sazi na CCS. A co jako? Jak je napsano v posledni vete, pockejmez do roku 2025 a uvidime.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Nekdy holt musi ty stari, lpici, zkostnateli svym nazorem a opakujici stejne chyby odejit z vysluni. A i kdyz se snazi sebevic a bojuji za puvodni poradky, z nichz cerpaji svoji jistotu, proti socialne kulturni evoluci maji v dlouhem horizontu pramalou, nebo spise nulovou sanci.

    Shell Joins Fellow Majors In Refocus On Core Oil And Gas Business
    https://www.forbes.com/sites/davidblackmon/2023/06/15/shell-joins-fellow-majors-in-refocus-on-core-oil-and-gas-business/
    PES
    PES --- ---
    PAN_SPRCHA: tak tohle stálo 180M tím pádem * 1000ks = 180G (180mld.) a ještě v tom pravděpodobně nejsou extra nutné přívody rozvodné sítě ke každému z těch 1000 stanovišť.

    + životnost 20-30 let versus JE 50+ (pravděpodobně 60-80)

    Ale i kdyby konzervativně, tak VE 25 vs. JE 50+ znamená cena VEx2 a už se to celkem blíží (přibližně 400G za větráky versus 800G za JE - s tím, že pokud by se JE bloky stavěly "sériově", tak úspora z rozsahu, kdy by nebyla každá elektrárna naprostý unikát, by cenu JE stáhla dolů)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: ....v ceně 800 miliard korun.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Akorat to prvni je alespon teoreticky mozne, to druhe jiz nikoliv :) nezij v minulosti
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: 4MW na kus "občasného výkonu" x 1000 kusů na obří ploše versus STABILNÍ 4GW x 1 kus JETE v původní plné variantě (4 reaktory po 1GW) ve velmi malém prostoru ;-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tak jeste tisic takovych :D
    PES
    PES --- ---
    SHEFIK: k větrníkům (skoro 200m monstrum)

    U Žipotína vyrostla největší větrná elektrárna, lopatky měla za pět hodin - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/vetrna-elektrarna-zipotin-stavba-enercon-svitavsko.A230615_180152_pardubice-zpravy_lati

    Nová elektrárna v Žipotíně

    Enercon E138-EP3
    Maximální výkon: 4260 kW
    Výstupní napětí: 690 V/50 Hz
    Celková výška osy vrtule: 109 m
    Maximální výška včetně listu vrtule: 179 m
    Celková hmotnost: 558 t
    Maximální hluk v rotoru: 99-106 dB (A)
    Nadmořská výška: 542,5 m n. m.
    Průměr rotoru: 138,25 m
    Rychlost větru min.: 2,5 m/s
    Rychlost větru max.: 28 m/s
    Extrémní rychlost větru ve výšce náboje (3 sekundy): 52,5 m/s
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CUKI: ty si predstavuje plyn as-is. Do budoucna se ale pocita s vyrobou plynu, jen pro potreby uskladneni energie, napr. syngas. Mezitim bude samozrejme nejaka transition, kdy se bude porad tezit.

    Jinak na dopadech vodiku se vedci shodnou. Kdyz nebude utikat, je to ok, kdyz bude utikat ve velkejch objemech, mame problem. Aktualni studie treba tady

    [SHEFIK @ Klimaticka zmena vs uhelny hobitin]
    PES
    PES --- ---
    CUKI: s tím plynem uvidíme zda a kolik dokážeme zpracovat z dosud nevyužitých zdrojů (bioodpad, skládkový plyn, důlní plyn) a narvat do přenosové soustavy (už se tu zmiňovalo, že tam to dostane hodně na frak energetickou náročností toho tlakování na vyšší tlak do páteřního potrubí, leda by tlakování kryla místní FVE či větrník ;-) )...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam