ROMANET: Hele, s tímhle opatrně, uhelná elektrárna regulaci samozřejmě umožňuje, ale sjíždění na 0 a zpět na 100 není něco, co by kotel a ostatní součásti dlouhodobě přežily. Hint: zkus na chalupě cyklovat s blbejma petrama - ta elektrárna je samozřejmě sofistikovanější a práškovej kotel umožňuje regulovat hořáky skoro jako by byly na plyn, ale ve všem máš šílenou setrvačnost, cyklováním namáháš všechen materiál, nemluvě o tom, že při nízkých výkonech nebudeš (nejspíš) plnit emisní limity.
Takže ne, není řešením, že provozem OZE budu vytěsňovat uhelnou elektřinu, to jde teď, když je podíl intermitentních zdrojů malý. Buď musím mít nějakou formu akumulace nebo krýt propady flexibilním zdrojem, jako jsou plynové spalovací turbiny buď v otevřeném oběhu nebo v kombinaci s parní turbinou.
Bohužel se ERÚ po odborné stránce stále nevzpamatoval z řádění kremlofilcky Vitáskové, takže nám zoufale chybí legislativa, jediná akumulace, která jde provozovat jako akumulace, jsou přečerpávačky, zbytek jde jen partyzánsky vnořeně ve výrobně nebo u spotřebitele.
Na decentralizovanou výrobu nám zase zoufale chybí odvaha regulačních orgánů zvýšit regulované ceny, aby PDS mohli ve vlastní režii regulovat napětí, takhle se to snaží hodint na výrobce "beznákladově", ale IMO to skončí špatně - jednak nejsou schopni kontrolovat a vymáhat funkčnost a jednak nikdo neřeší vznik nestability způsobené tím, že se regulace výrobců budou mezi sebou přetahovat.