• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Elektráreň Vojany oddnes končí, odstavili posledné bloky - Správy
    https://www.aktuality.sk/clanok/XZd0XoR/elektraren-vojany-oddnes-konci-odstavili-posledne-bloky/
    GOR
    GOR --- ---
    NYRLEM: Vracel.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    NYRLEM: Ale za zalohy dodali elektrinu. A kdyz krachli, prestali vybirat zalohy.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    NYRLEM: oni generovali zisk, z čísel bylo úplně jasné že nekoupili roky ale kupují krátkodobě, na roční kontrakt ten zisk prostě nevycházel. ....

    Navíc ten rybník energetiků je překvapivě malý.....a spousta lidí prostě mluví hlavně na večeři na konferencí v Brně po lahví vína.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    Dalsi vec je to, ze nedodanim komodit poskodil zakazniky i ty prubehove merene a lze to vymahat. Odtud uz bych implikoval hromadu veritelu a majetek, ktery nepokryje pohledavky veritelu.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    MAKROUSEK: Minimalne Cckovi zakaznici platili zalohy, nerikej mi, ze to vracel.. ale moc do detailu jsem to nestudoval, tak se rad dozvim detaily.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    NYRLEM: Nema veritele. Slibil dodat energii, kterou nedodal, takze mu ji ani zakaznici nezaplatili. Akorat porusil tu smlouvu, za kterezto poruseni neni zadny trest.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PAN_SPRCHA: to zni jako bullshit, tezko muzes shrabnout tisky, kdyz mas veritele. Zaroven se hodne snazil si nechat alespon AM..
    GOR
    GOR --- ---
    PAN_SPRCHA: Tak to se ke mne nedoneslo, jakkoli jsem s nima byl ve styku skrz Amper Market, ale ten tu strategii asi 100% neprevzal.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    GOR: to že BE má nekrytou pozici a celá její strategie je postavená na tom že v momentě kdy půjdou ceny nahoru shrábne zisky a položí to, byla v energetice veřejným tajemstvím.
    GOR
    GOR --- ---
    HANZS: Paradox je, ze ja se "chytil" na BE, protoze jsem si naivne myslel, ze po krachu Moravia Energo si nikdo nedovoli mit nekryty pozice v takovym objemu, ze ho to polozi, kdyz trh pujde nepriznivym smerem.
    HANZS
    HANZS --- ---
    PAN_SPRCHA: No to všechno víš ty, protože se o to zajímáš a rozumíš tomu. Většina lidí ani neví, co je to spot...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    HANZS: to nedává smysl. Bohemia energy prodávala víceleté fixy a spekulovala na spotu.
    Sebemenší firma nemůže zopakovat BE v momentě kdy z drtivé většiny prodává fix na jeden měsíc.
    Navíc když nejsem zafixovaný tak co je mi vlastně do toho?
    HANZS
    HANZS --- ---
    MAKROUSEK:
    PAN_SPRCHA:
    No já tam půjdu v květnu, až mi skončí fix. Ale Imho asi tolik klientů nemají - někde jsem četl asi 25 tisíc... Obecně lidí se budou teď bát jít na spot a k menším firmám,,, myslím že Bohemia Energy je docela v paměti...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Robert Fico v Bruseli hovoril o výstavbe nového jadrového bloku - správy
    https://www.aktuality.sk/clanok/MOeOyyi/robert-fico-v-bruseli-hovoril-o-vystavbe-noveho-jadroveho-bloku/

    Rosatom na Slovensku? Paks 3? :)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Ja jim to taky uplne neverim. Jedinou komunikaci, co po nich chci, je aby mi davali jednu fakturu za vsechna nase odberna mista jednou za rok a aby me mezi tim neotravovali.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: trochu se bojím když za poslední tři měsíce nabrali tolik klientů že zákaznická podpora bude hodně trpět.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SHEFIK: Musis si rict sam, jestli veris, ze cena na burze bude o tolik nizsi, nez ten fix, co ti da jistota velkeho dodavatele. Ja verim, ze ceny pujdou v lete jestr vyznamne dolu. Ostatne on ten muj account manager v Tedomu je takovej agilni a slibuje, ze pokud jim vyjde z prognozy, ze cena nejak dramaticky poroste, zavola mi a prehodi na fix.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SHEFIK: tak platím a elektřina je. Nic složitého v tom není.
    Oni otevřeně jedou měsíční kontrakt=cena na burze+distribuční poplatky+8% marže pro ně. Číselně to +- vždycky sedí alespoň posledních pár měsíců co to sleduju.

    Je to takový win-win pro všechny strany. Obchodník nenese riziko fixu kupuje vždycky měsíční na základě momentální ceny a zákazník platí měsíční plus marži pro ně.

    Samozřejmě proti dlouhodobým fixům u ČEZu to nemá tu garanci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam