• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    GOR: to že BE má nekrytou pozici a celá její strategie je postavená na tom že v momentě kdy půjdou ceny nahoru shrábne zisky a položí to, byla v energetice veřejným tajemstvím.
    GOR
    GOR --- ---
    HANZS: Paradox je, ze ja se "chytil" na BE, protoze jsem si naivne myslel, ze po krachu Moravia Energo si nikdo nedovoli mit nekryty pozice v takovym objemu, ze ho to polozi, kdyz trh pujde nepriznivym smerem.
    HANZS
    HANZS --- ---
    PAN_SPRCHA: No to všechno víš ty, protože se o to zajímáš a rozumíš tomu. Většina lidí ani neví, co je to spot...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    HANZS: to nedává smysl. Bohemia energy prodávala víceleté fixy a spekulovala na spotu.
    Sebemenší firma nemůže zopakovat BE v momentě kdy z drtivé většiny prodává fix na jeden měsíc.
    Navíc když nejsem zafixovaný tak co je mi vlastně do toho?
    HANZS
    HANZS --- ---
    MAKROUSEK:
    PAN_SPRCHA:
    No já tam půjdu v květnu, až mi skončí fix. Ale Imho asi tolik klientů nemají - někde jsem četl asi 25 tisíc... Obecně lidí se budou teď bát jít na spot a k menším firmám,,, myslím že Bohemia Energy je docela v paměti...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Robert Fico v Bruseli hovoril o výstavbe nového jadrového bloku - správy
    https://www.aktuality.sk/clanok/MOeOyyi/robert-fico-v-bruseli-hovoril-o-vystavbe-noveho-jadroveho-bloku/

    Rosatom na Slovensku? Paks 3? :)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Ja jim to taky uplne neverim. Jedinou komunikaci, co po nich chci, je aby mi davali jednu fakturu za vsechna nase odberna mista jednou za rok a aby me mezi tim neotravovali.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: trochu se bojím když za poslední tři měsíce nabrali tolik klientů že zákaznická podpora bude hodně trpět.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SHEFIK: Musis si rict sam, jestli veris, ze cena na burze bude o tolik nizsi, nez ten fix, co ti da jistota velkeho dodavatele. Ja verim, ze ceny pujdou v lete jestr vyznamne dolu. Ostatne on ten muj account manager v Tedomu je takovej agilni a slibuje, ze pokud jim vyjde z prognozy, ze cena nejak dramaticky poroste, zavola mi a prehodi na fix.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SHEFIK: tak platím a elektřina je. Nic složitého v tom není.
    Oni otevřeně jedou měsíční kontrakt=cena na burze+distribuční poplatky+8% marže pro ně. Číselně to +- vždycky sedí alespoň posledních pár měsíců co to sleduju.

    Je to takový win-win pro všechny strany. Obchodník nenese riziko fixu kupuje vždycky měsíční na základě momentální ceny a zákazník platí měsíční plus marži pro ně.

    Samozřejmě proti dlouhodobým fixům u ČEZu to nemá tu garanci.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Hmhm, ste s tim Tedomem spokojeny? Ta cena je skoro o 50% nizsi...
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SHEFIK: Tyjo a ja uz myslel, ze bych presel, ze by to bylo tisickrat levnejsi!
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: oprava, za kwh :)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Ajo, pravdu dis, voni to posilaj takhle dopredu ty esemesky.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: to bude až v dubnu, tenhle měsíc platíme 2,75.
    Každopádně mi přijde že u Tedomu jsou teď všichni.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    SHEFIK: Ja mam vod TEDOMu flex silovku 2,46 a plyn 1,3.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ppas zlevnuje od 1.3. v tarifu hez zavazku cenu za silovku - 3,49kc/mwh
    MMORT7
    MMORT7 --- ---
    Jak dodal Beneš, budoucnost české energetiky bude založena na obnovitelných zdrojích a bezpečné jaderné energetice. Už nyní 74 procent našeho zisku vytvářejí bezemisní aktivity. „Rychle se tak měníme, ještě před dvaceti lety tvořilo uhlí hlavní zdroj zisku,“ říká Beneš.
    FORELLI
    FORELLI --- ---
    ▶ Vysočina umožní stavbu větrných elektráren, chce je koncentrovat do konkrétních lokalit — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/vysocina-umozni-stavbu-vetrnych-elektraren-chce-je-koncentrovat-do-konkretnich-lokalit-347354
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    OMNIHASH: Klidne muzes, myslim, ze hraci mtg Ti to jen potvrdi :)))

    Jinak me to treba bavi to sledovat a cist si to tady, takove obohaceni a dava mi to pak naboje do podobnych hospodskych diskuzi… :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam