• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    PES
    PES --- ---
    OMNIHASH: tak pro stabilní síť (a na to STABILNÍ je důraz) to opravdu nikdy nemůže rozumně fungovat (a ekonomicky už vůbec ne)...

    ...a že na tom Čína vydělá? No to je jen o tom klasickém pořekadle "hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere" (takže proč by si CN nevzala, stejně jako jim Západ věnoval staletí výzkumů a know-how v naivní snaze udělat si z CN jen hloupou levnou manufakturu, která by ovšem měla zůstat stále hloupá a levná... a jak to dopadlo)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: výborně, za sotva pět let sme se přesunuli od: to nemůže nikdy fungovat k: ale dyť na tom vydělá Čína...
    PES
    PES --- ---
    SHEFIK: hlavně také ta část:

    Temná strana soláru

    Diskonty a obchody pro kutily mají v současnosti solárních panelů nadbytek. Tento týden oznámil německý výrobce fotovoltaiky Solarwatt GmbH, že na konci srpna až do odvolání pozastaví provoz ve svém závodě v Drážďanech. A minulý měsíc švýcarský výrobce panelů Meyer Burger Technology AG uzavřel svou továrnu na výrobu modulů s přibližně 500 zaměstnanci. Podle společnosti SolarPower Europe od srpna hned dvanáct evropských výrobců fotovoltaických panelů vyhlásilo úpadek nebo restrukturalizaci dluhů, propustilo zaměstnance nebo zastavilo či přesunulo výrobu v souvislosti s importem levných čínských panelů.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Famfary

    Czechia introduces first rules for agrivoltaics – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2024/05/10/czechia-introduces-first-rules-for-agrivoltaics/

    Under Czechia’s new rules for agrivoltaics, farmers and developers will not need approval to change land designations and zoning plans for agricultural areas devoted to PV generation. The provisions currently only allow agrivoltaics to be deployed in orchards and vineyards.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: to ty procenta půjdou ještě víc nahoru.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MAKROUSEK: !remindme 1 year :)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: Posledni veta clanku: "Renewables are growing faster, but coal and gas power still reached a record high worldwide last year."
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Coal and Gas Supplied Just 21 Percent of Europe's Power Last Month - Yale E360
    https://e360.yale.edu/digest/renewable-power-europe-april-2024
    Goodbye my coal, goodbye my gas…
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Solar panels for large-scale PV selling for €0.10/W in Spain – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2024/05/08/solar-panels-for-large-scale-pv-selling-for-e0-10-w-in-spain/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Renewable energy passes 30% of world’s electricity supply | Renewable energy | The Guardian
    https://amp.theguardian.com/environment/article/2024/may/08/renewable-energy-passes-30-of-worlds-electricity-supply

    A report on the global power system has found that the world may be on the brink of driving down fossil fuel generation, even as overall demand for electricity continues to rise.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Big Oil’s deception campaign evolved from explicit denial of the basic science underlying climate change to deception, disinformation, and doublespeak. The fossil fuel industry evolved from denying climate science to spreading disinformation and perpetuating doublespeak about the safety of natural gas and its commitment to reducing greenhouse gas emissions. New documents demonstrate that Big Oil companies:

    - seek to position natural gas as a “bridge fuel” between coal and cleaner, renewable energy, while enmeshing natural gas in the U.S. energy economy for the long-term;
    - seek to portray natural gas as a green, climate-friendly fuel, while internally acknowledging that there is significant scientific evidence that the lifecycle emissions from gas are as bad as coal and are incompatible with scientific emissions reduction targets;
    - make public pledges to support the Paris Agreement and to achieve net zero emissions while internally recognizing that they could not achieve those goals or referring to them as outside of their business plans;

    https://oversightdemocrats.house.gov/sites/evo-subsites/democrats-oversight.house.gov/files/evo-media-document/2024-04-30.COA%20Democrats%20-%20Fossil%20Fuel%20Report.pdf
    HANZS
    HANZS --- ---
    Odstavení uhelných elektráren spustí řetězovou reakci. Zhroutí se těžba i celý trh s uhlím - Ekonomický deník
    https://ekonomickydenik.cz/odstaveni-uhelnych-elektraren-spusti-retezovou-reakci-zhrouti-se-tezba-i-cely-trh-s-uhlim/
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Nezbývá nic jiného než se opřít do plynu | Ekonom.cz: Web týdeníku EKONOM
    https://ekonom.cz/c1-67316750-nezbyva-nic-jineho-nez-se-oprit-do-plynu

    potřeba zemního plynu v posledních dvou letech kvůli válce na Ukrajině, vyšším cenám a teplejší zimě prudce klesla. Předseda Rady Českého plynárenského svazu Martin Slabý ovšem říká, že uhlí při výrobě elektřiny či tepla sotva nahradí v následujících letech něco jiného než plyn.


    Jak daleko jsou v Česku plány na výstavbu plynových elektráren, aby byly v provozu rychle?

    Plány zdržuje v první řadě absence praktických opatření, která by motivovala investory k postupné náhradě uhelných zdrojů plynovými. Skoro vždy je komplikuje i délka stavebního řízení. Vláda nicméně usiluje o to, aby náhrada uhelných zdrojů plynovými patřila mezi „urychlované“ stavby, kde je povolovací řízení velmi krátké. Dobře připravený je především projekt přechodu na plyn v elektrárně Mělník, který má nakročeno, aby se tam plynový zdroj podařilo zprovoznit do roku 2030. Ostatní projekty budou mít i další problém. Na trhu chybí turbíny pro paroplynové elektrárny, jsou globálně vyprodané. Objednáme‑li dnes, není jisté, zda je dostaneme dříve než za pět šest let. Promeškali jsme rozhodující moment.

    Jak se bude měnit role zemního plynu v české energetice?

    V příštích 15 letech rozhodně poroste, budeme ho potřebovat pro výrobu elektřiny i tepla. Bude třeba vyvažovat rostoucí podíl volatilních dodávek z obnovitelných zdrojů, plyn musí nahradit i významný podíl z více než 30 terawatthodin elektřiny, které nyní vyrábíme z uhlí. Tento výpadek nemůže zachránit nic jiného než plyn. Největší potřeba nedodané energie z uhlí nastane v zimních měsících, kdy bude i velmi problematický import. Nelze čekat, že do roku 2040 najedou nové jaderné reaktory. K tomu je nutné přidat dalších 14 terawatthodin tepla pro centrální zásobování teplem, při jehož výrobě nyní dominuje uhlí. V budoucnu má být postaveno převážně na zemním plynu.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Poptávka po kamení, štěrku či písku je obrovská. Hrozí, že na stavbu Dukovan bude potřeba vozit materiál z Rakouska | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://podcasty.hn.cz/c1-67318740-poptavka-po-kameni-sterku-ci-pisku-je-obrovska-hrozi-ze-na-stavbu-dukovan-bude-potreba-vozit-material-z-rakouska

    Každá koruna investovaná do jádra může tuzemské ekonomice přinést na multiplikačních efektech až 3,27 koruny. Podle studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) to při stavbě čtyř bloků znamená celkem 2124 miliardy korun a dodatečných 731 miliard ve formě daní.

    Jenže tyto peníze do ekonomiky nepřitečou automaticky. Autoři analýzy identifikovali řadu rizik, při jejichž naplnění by byl přínos jaderné výstavby pro Česko výrazně nižší. „Je to třeba nedostatek stavebních materiálů, kdy za posledních 30 let nebyl otevřen žádný nový lom,“ říká ekonom Aleš Rod, výkonný ředitel CETA a spoluautor studie. Hrozí proto, že nejen kamenivo, ale i štěrk, písek a další stavební materiály se budou muset do Dukovan a Temelína dovážet ze zahraničí a část peněz zůstane tam.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tak Nemci maji 8GW precerpavacek a 8GW baterek, plus 2x1,4GW spojku do Norska, k tomu Svedsko (i primo i skrz Dansko), Svycarsko, Rakousko a nas :)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: spíš když.je, když není tak je pořád energie dost navíc z konvenčních zdrojů, pro řízení soustavy bude bolehlav spíš přesně tohle
    PES
    PES --- ---
    PAN_SPRCHA: pěkná darda 40GW noc/den v solaru... to musí být ale bolehlav, když není pro FVE příznivé počasí...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: takhle to vypadá po státech

    EX0-NWPp-Wo-AE6e1x-1
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Net export jo, vzdyt to pisu v tom prvnim prispevku. Ale meli i import k tomu, jen ten export byl vzdy vyssi
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ:
    Rakousko mělo včera celý den net export

    Bez-n-zvu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam