Němci platí za elektřinu, která nic nestojí. A plýtvají jí tam, kde je energie nedostatek a je drahá | Hospodářské noviny (HN.cz)https://archiv.hn.cz/c7-67341850-ru25q-b18633483e687e1Výkonné větrníky se totiž nachází převážně na severu země a na jih nevedou dráty o dostatečné kapacitě. Zatímco u moře je tak elektřiny přebytek, na jihu se jí nedostává, burzovní cena je však v celé zemi stejná.
To podle signatářů výzvy vede k absurdním a nákladným situacím. Větrníky v Severním moři při vysoké výrobě srazí cenu, elektřina se však na vzdálený jih nemá jak dostat. Přesto kvůli jednotné nízké ceně začnou přečerpávací elektrárny ve Schwarzwaldu elektřinu odsávat ze sítě, čímž lokální nedostatek ještě více vyhrotí.
Provozovatel soustavy tak musí aktivovat pro takové situace určené plynové zdroje, aby nerovnováhu vykryl, což je však hodně drahé. A ve stejnou chvíli na severu dává pokyn k odpojení roztočených větrníků, a tedy i k vyplacení kompenzací jejich vlastníkům za omezení produkce. Náklady na takzvaný redispatch se letos vyšplhají na tři miliardy eur, tedy 75 miliard korun, které se odrazí na fakturách.
„Místo pracné nápravy tržních zásahů s jejich fyzikálně nemožnými rozhodnutími by měla být uvolněna cesta pro ceny elektřiny, které regionálně vyrovnávají nabídku a poptávku,“ píší ekonomové. Ve svém názoru nejsou osamoceni. Rozdělení některých států do zón s jinou cenou elektřiny prověřuje i evropská agentura ACER, sdružující národní regulátory. Podle instituce se sídlem ve slovinské Lublani by se Německo mělo rozdělit až na pět částí, aby trh s elektřinou odpovídal fyzikální realitě.