• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: no jistě, i na Marsu, ty snad neposloucháš Elona?
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: Ehh... to jako za 25 let už budou ty orbitální elektrárny s bezpečnou a pokud možno téměř bezeztrátovou dopravou na povrch? ;-)))
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: Bral jsem to z jejich stránek, ale možná jsem si nevšiml, že to mají uvedené na tisíciny...
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    PES: Ahoj, tak počet JE na zemi máš tu:
    Seznam jaderných elektráren – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_jadern%C3%BDch_elektr%C3%A1ren

    Graf je odsud:
    Energy Production and Consumption - Our World in Data
    https://ourworldindata.org/energy-production-consumption

    A výpočet je nahozený tady:
    V roce 2023 byla celková spotřeba energie na planetě přes 180 000 TWh ze všech zdrojů. Je možné odhadnout, kolik jaderných elektráren by bylo potřeba postavit navíc, aby pokryly tuto spotřebu? - Poe...
    https://poe.com/s/C0MGmML3dnnx8vw17b2m

    Podívej se na to, najdi chybu, a když ji najdeš, tak ji oprav. :-)

    Ať se ti daří!
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES: Temelin ma rocne 15-16TWh, ne tisicovky :D
    Nechapu k cemu za dveste let budou jaderky kdyz za patnact let bude pulka svetove energie z vody, vetru a slunicka… za 25 uz to bude 95%+
    (Energie, ne elektriny)
    PES
    PES --- ---
    R_U_SIRIOUS: Temelín je ročně na cca 16000TWh (pro jistotu budeme konzervativní 15000TWh), takže tu spotřebu civilizace máš nějak malou (pokrylo by to 12 dnešníchTemelínů , což by byla brnkačka a nebyl by důvod srát se s nějakými nestabilními OZE ;-) )...
    PES
    PES --- ---
    R_U_SIRIOUS: jak *průměrně velká* Dukovany (staré) měly 4x440MW časem dotaženo na de-facto 4x500MW ... to máš 2GW

    Temelín má 2GW, ale plánovaný byl na 4GW...

    Takže průměrná JE na 1GW výkonu je hrubě podměrečná...
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    BLOWUP: No jasně, tyhle reaktory nedávají v současnoti ekonomický smysl, protože investice do vývoje a výstavby by byla v nenávratnu. Ale když se do toho nasypou bilióny současné energie dneska, tak se možná za dalších 200 let dočkáme.

    Mimochodem, pro pokrytí stávajících energetických potřeb stávající civilizace (v roce 2023 nárůst na přes 180 000 TWh ze všech zdrojů: https://ourworldindata.org/energy-production-consumption) - by bylo zapotřebí na celé Zemi postavit kolik JE, aby pokryly stávající potřeby energie?

    Průměrná velká jaderná elektrárna má instalovaný výkon kolik? Okolo 1 GW...nevim, odhadem by bylo potřeba na pokrytí potřeb naší civilizace asi 20 000 JE? Máme jich něco přes 500...

    Když koukám na ten graf celkové spotřeby podle zdrojů, tak už teď OZE spolu s biomasou poskytují mnohem víc energie než jádro.

    Jako baseload asi dobrý, ale co se týče JE u nás, tak je imho pravděpodobné, že tahle vláda už smlouvu na další bloky nepodepíše a další vláda to možná zruší kvůli námitkám a vyhlásí znovu.

    Závěr: odhaduju, že za dalších 20 let ani v ČR další jaderné reaktory nebudou. Možná se tu za 20 let potkáme a uvidíme. Nebo taky uvidíme prdlajs. :-)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    R_U_SIRIOUS: taky Thorium se da 'tezit' ze seawater, pry temer 'nevycerpatelny' zdroj. Akorat clanek se mi nedari dohledat
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    R_U_SIRIOUS: mozna ti uniklo, ze je rec o horizontu 200 let. Zkus se zamyslet - vic napovedet uz asi nejde.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    LEXIK: To je sice pravda, ale tyhle reaktory jsou stále jen v experimentálním provozu, pokud vím, tak v Rusku, v Číně a snad v Indii.
    V Japonsku a Francii už nejsou v provozu ani experimentálně.
    Nebo nemám správné informace?

    Budoucnost je sice slibná, nicméně bez fosilních zdrojů máme vážný problém pokrýt energetické potřeby naší civilizace.
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    R_U_SIRIOUS: Pro začátek je tady k dispozici už poměrně dost "vyhořelého paliva" pro použití v "rychlých"(FBR) reaktorech ...
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    LEXIK: To je jedno, neomezený zdroj to není. To možná tak ta jaderná fúze, pokud se to někdy povede.
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    R_U_SIRIOUS: Nikdo netvrdí, že budoucí "jádro" musí být postavený jen na uranu 235 ...
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    BLOWUP:
    myslim si ze jedinou technologii bude nakonec prakticky jenom jadro.
    Haha. :D
    K tomu bys potřeboval neomezená ložiska nejméně uranu s thoria, a ta leží kde? Kanada, USA, Rusko, Namibie, Kazachstán, Indie a Norsko.

    Ostatní země si ty suroviny musí dovézt, a jak známo, jenom v ČR už dochází taková blbost jako je písek a kámen, žejo.

    Takže každá prošustrovaná energie dneska, je základem průseru zítra. :-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Za dveste let bude na svete pulka lidi co dneska, pokud vubec. Takze par huste obydlenych mest a pak 148 milionu ctverecnich km takove krajiny jakou budes chtit (pokud bude energie defakto zdarma)
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Za pár let až doběhnou operáky, tak to bude v bazarech za 400k a Epiq posléze kolem 300k, tolik co teď stojí po operácích spalovací Octavie - ojetá 1.5TSI u Arvalu za 399k...
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    R_U_SIRIOUS: ja se priznam, ze u tech tvejch postu musim pokazdy premejslet, do jaky miry jsou mysleny vazne. Anyway.

    Na jedny strane tu prezentujes dechberouci fantazie o tom, jak „uz za par let“ budou robotaxiky samostatne vozit kultivovane zakazniky mestem i krajinou, a na druhou stranu vypustis hlasku o tom, ze za 100 az 200 let krome vodnich elektraren bude - co vlastne? :)

    Elektrinu lidstvo zacalo pomalu vyuzivat zhruba pred temi 200 lety. Od ty doby zazilo neustale se zrychlujici technologickej vyvoj, prvni smartphone je dnes asi 17 let starej, nastroje na akumulatory ktery se daji opravdu prakticky pouzivat jsou na trhu asi dvacet let a siroce se v praxi rozsirily teprve behem asi poslednich peti let.

    Co bude za dalsich dveste let nikdo z nas nevi, ale pokud bude lidstvo jeste existovat, tak jeho starosti imho nebude energie. Myslim si ze energie bude prebytek, ze uz za sto let budou na svete technologie jak ji neomezene ukladat a bezdratove sirit. A nemyslim si, ze se bude vyrabet vrtulkama, myslim si ze jedinou technologii bude nakonec prakticky jenom jadro.

    Co si taky myslim je, ze tak jako energie bude prakticky zadarmo a dostupna kazdymu v neomezenym mnozstvi, nejvetsim luxusem bude bydleni s pohledem do nedotceny krajiny. Vetsina obyvatelstva bude bydlet ve zniceny, hnusny zastaveny industrialni krajine, s obrovskou hustotou osidleni. Vetsina z nich prirodu a nedotcenou krajinu bude znat jenom z nejakejch KI hologramovejch displeju. Bydlet v baraku s vyhledem na neporuseny panorama, na les, jezero, bude moct jenom hornich par tisic. Ono je to tak vlastne uz dnes, v podstate: zkus si koupit nemovitost na brehu zenevskyho jezera s vyhledem na Alpy - krome jinejch faktoru tam hraje roli magicky sluvko „nezastavitelny panorama“ a zaplatis za to castky mezi 20 a 60 milionama CHF, uz dnes. Uz dnes je smet bydlet na hezkym miste mimo mesto privilegium dostupny jenom malokomu. Pro bezny pracovni korporatni drony se zivot bude odehravat jako v klecovym chovu slepic, halt s posledni technologii displeju misto oken ;)

    To cely samozrejme nemyslim smrtelne vazne, ale quintessence vazne myslena je: technologie se vyviji dechberoucim tempem, na rozdil od lidskyho mysleni ktery dodnes ma nekde v hloubce jesteri mozek. Cokoli, co je podmineny nejakym zmenenym myslenim lidi je imho nerealny. A ano, nejvetsim luxusem nebude ani energie, ani technologie, ale prostor, v jeste vetsi mire nez dnes.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: Vsadim boty, ze nikoli.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    O 50k vic nez jsem cekal :)
    Ale myslim, ze stejne jim budou lidi trhat ruce
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam