• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    MAKROUSEK: Tak jinak - Nizozemsko od plynu odchází. Nové budovy už nesmějí mít plynovou přípojku, do roku 2030 musí všechny stávající domácnosti změnit zdroj vytápění...
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    NYRLEM: Jsou to jen hry s čísly. Dokud bude spotřebitel platit za fosilní zdroje, tak se ta návratnost nějak vypočítá.

    Realita konečnosti vzácných zdrojů planety je jen jedna. Finanční fikce a spekulace jsou mnohé.

    Myslím, že je to jinak: nikdo jako energetické korporace a těžební firmy nemají zájem o OZE, protože soběstačnost spotřebitelů je ohrožuje.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    R_U_SIRIOUS: Ale to je jenom jedno pole, ktery planovali zavrit uz dlouho, protoze jim to zpusobovalo zemetreseni v okolnich vesnickach.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    R_U_SIRIOUS: A kde jsi prisel na to, ze Nizozemi s plynem letos skoncilo? Ty mas nejaky insight, o kterem se nepsalo v tisku, ani v tlaci? Ptam se pro kamarada.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    R_U_SIRIOUS: Evropa je nejlépe prakticky prozkoumanou a nejdéle vytěžovanou částí světa ale zabírá jenom 5,2% rozlohy země. tedy pořád máš obrovský prostory.

    Vezmi si třeba že jenom Alžírsko je velký jak celá západní evropa dohromady a těží fosilní zdroje jen v relativně malé míře tam co jsou dostupné prakticky rovnou pod zemí. ani se zatím nenamáhají s větším geologickým průzkumem.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    PES: jj, jeden z nich ma takovou copatou dcerku, jmenuje se Greta ;)
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    R_U_SIRIOUS: ovsemze se neustale zkouma navratnost, nikdo preci s klidnym svedomim (nebo peci radneho hospodare) nebude investovat do neceho, co prodela .. plyn jako tranzitivni palivo tu bude imho nakonec dyl nez my, uhli se bude jeste nejakou chvili udrzovat o kvuli teplarenstvi..
    PES
    PES --- ---
    R_U_SIRIOUS: Jistě, ty povolenky jsou jen jeden velký nesmysl (akorát to pár papalášům a spekulantům vyneslo astronomické příjmy, viz. "uhlíková burza" apod.)...
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    MAKROUSEK: Nesmysl.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    R_U_SIRIOUS: To jenom vyrobci OZE presvedcili uredniky, aby uvalili dane na konkurenci. Nic jineho.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    PAN_SPRCHA: Jak kde. Uhlí už se v Evropě dotěžuje a plyn taky už téměř není. Nizozemsko s plynem skončilo letos a Norsko je se zásobami až 21. na světě... největší zásoby plynu má stále Rusko, ale to je geopoliticky v prdeli.

    Co zbývá? Jádro ve Francii a OZE, které dávají dlouhodobě největší smysl. Fúze není a energetické potřeby Evropy ještě dlouho nepokryje.

    Kromě toho budou růst náklady na likvidaci klimatických škod.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    R_U_SIRIOUS: fosilní zdroje vyhasnou......... jenže nevyhasnou. Ještě desítky let budou nejlevnější zdroj energie pokud nezapočítáš emisní povolenky a různé umělé snahy jak je zdražit. Z principu může být těžko někdy něco levnější než píchnout do země a čerpat gigawaty energie denně.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    MAKROUSEK: Českým jádrem. :-)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    R_U_SIRIOUS: A ze jsem tak smely, kde na to ti Nemci za 30 az 50 let vezmou, neboli cim nahradi nemecky prumysl?
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Když se mluví o ekonomice zdrojů, tak ta otázka už vůbec nestojí, za kolik se to vyplatí pořídit, aby se to nějak vrátilo.

    Ta otázka stojí: kolík se toho ještě stihne vybudovat, než fosilní zdroje jako plyn a uhlí vyhasnou.

    Každá rozumná společnost by měla pochopit, že náhradou za uhlí je jádro a náhradou za plyn jsou všechny OZE dohromady.

    Takže ta debata, jestli jádro nebo OZE, je lichá. Obojí by mělo být ve hře. Pokud však někdo už nemá na obojí zdroje, tak racionální volbou jsou OZE. Pokud Německo zvolilo cestu OZE, zatímco Čeští jaderní matadoři volí spíše jádro, tak je to potřeba vnímat taky v celovropském kontextu. Za 30 až 50 let na tom ale Německo bude lépe, co do zdrojů i přenosu.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: vzdalo vítr........oni nemají prakticky problém s emisníma povolenkama a obchod s elektřinou je v Japonsku komerční.
    Tedy primárně používají nejlevnější zdroj flexibilní energie..... plyn.

    Povolenky jsou v Japonsku za hubičku něco přes jedno euro za tunu CO2.

    Vláda je zadlužená až po uši (ještě daleko hůř než evropské země) vítr tam prostě nemá šanci ekonomicky. Sice mají nějaké plány na dekarbonizaci ale vždycky když nevychází státní rozpočet tak jsou dotace na dekarbonizaci vždycky první do čeho říznou.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jádro v Japonsku sice stoupá, ale ještě pár let než dožene solár... Japonsko má výhodu v lepším hydru, ale absolutně vzdalo vítr (možná kvůli tajfunům?), takže naprosto šéfuje plyn s uhlím.... v Německu plyn stagnuje a uhlí se odporoučí do věčných lovišť z 300TWh na 140 loni
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    tak jsem to s těma 2,64 bez DPH (za silovku) chytnul ještě dobře :)
    celkem to mám kolem 4,3kč/kWh v NT a 5kč/kWh ve VT, ale jedu 9,3% ve VT ačkoliv časově je to 16,7%, takže průměrná cena okolo 4,41 (bez jističe a stálé platby, ale obsahuje to distribuci, DPH, OZE...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam