• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    PES
    PES --- ---
    HANSCV: tak přece! ;-)
    HANSCV
    HANSCV --- ---
    PES: Zhundong–Wannan HVDC 1100kV na vzdálenost 3293km
    PES
    PES --- ---
    R_U_SIRIOUS: od doby, co se podařilo udělat relativně dostupné vysokonapěťové a vysokovýkonové polovodiče (hlavně velké IGBT a IGCT) pro usměrňování i zpětné rozstřídání, tak se HVDC staly relativně přijatelnou variantou zvláště ty opravdu vysokonapěťové nad 500kV až tuším 800kV, zatím 1MV hranici jsem ještě neviděl pokořenou ;-) - dobré jsou pro podmořské kabely (stejnosměrný proud nepřitahuje tolik žraloky, mimo jiné) a hlavně umožňuje propojit napěťové soustavy bez nutnosti synchronizace střídaviny (a tohle je na tom obvykle to nejdůležitější), dá se tam protlačit větší proud při stejném HV napětí oproti střídavině (netvoří se korona na hranách), vykoupeno je to ovšem nižší spolehlivostí/operační dostupností (uvádí se 98.5% dostupnosti a třetina výpadků je neplánovaných kvůli selhání komponent).
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    LEXIK: Pro přenosy na dlouhé vzdálenosti se využívá HVDC?


    HVDC (High Voltage Direct Current):

    Stejnosměrný proud na velmi vysokém napětí
    Až 800-1100 kV
    Nižší ztráty než AC na dlouhé vzdálenosti
    Vhodné pro vzdálenosti nad 500-800 km
    Používá se např. mezi státy/kontinenty
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: zranitelný je prakticky všechno. I dálkový produktovody že.......

    A Carringtonova událost....... bůhví co by všechno odepsala, klidně i celý elektrárny by šly do dlouhodobých odstávek.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    LEXIK: ztratíš 0,35% na 100km........to je absolutně hodně ale relativně to není zas tak strašný číslo.

    Máš třeba ten navrhovaný Maroko-Anglie kabel jak dlouhý 3000km,? Ztratíš jen 10%
    PES
    PES --- ---
    LEXIK: a je na to potřeba mnohem více HV (VVN) vedení (a s redundancemi) než máme dnes + transformátorovny k tomu...
    ...muselo by to být navíc hodně VVN (440kV alespoň) pro snížení ztrát, ale udělalo by to zase zranitelnou infrastrukturu (nejen lidským nepřítelem, ale i v případě solární erupce - no a taková Carringtonova událost by tato vedení a navazující transformátorovny poslala rovnou do středověku)
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    "EU je celkem kompaktní celek, ale pořád dost geograficky rozlehlý na to, aby když nefouká u Baltu, tak foukalo v Normandii nebo svítilo na Sicílii..."

    K probíhající debatě ... a to víte, že přenosy energie na velké vzdálenosti generují docela znatelné ztráty..? To se samozřejmě týká i např. propojení ze Sahary kamkoliv do Evropy.
    PES
    PES --- ---
    SHEFIK: když ono to ani moc smysl nemá...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    BLOWUP: protoze dospeli lidi delaj nejen co chtej, ale co je treba a co dava smysl.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    HANZS: jak si přišel na to, že nefoukalo a nesvítilo nikde, to je kravina, dělo se to jenom na Baltu...
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    HANZS: já si myslim, že se žádné řešení neobejde bez rychlého zdroje, který dokáže být rychle zapnutý nebo rychle vypnutý.... a nejsem si jistý jestli to dokážou splnit baterky právě pro ty případy, kdy 14 dní nesvítí a nefouká nikde.

    BLOWUP: tohle si představit umím asi docela v pohodě, musí se to majiteli jen vyplatit (huntování už popsal JIMIQ).
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: dokud se "koncákům" v režimu "regulační služby" neodpustí poplatek ta přenos kWh, tak se užívání BEV baterie v tomhle režimu nevyplatí nikdy (a i jako dodatečná baterie k základní domácí pro překlenutí nevýroby OZE je to sporné až na hraně, ale uvažovat se o tom dá)...
    HANZS
    HANZS --- ---
    KUTAS: "EU je celkem kompaktní celek, ale pořád dost geograficky rozlehlý na to, aby když nefouká u Baltu, tak foukalo v Normandii nebo svítilo na Sicílii..."
    no jenže to je imho lichá představa . v listopadu nefoukalo a nesvítilo cca 14 dní nikde v Evropě... a k čemu pak bude flotila EV aut, která se nemá kde dobít? Flotila EV aut bude super na vykrývání ranních/večerních špiček.
    Na ty extrémy počasí musí být k dispozici plynovky, případně držet zásoby ve vodních dílech.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    JIMIQ: jj, a neni tech milionu trochu malo, Ivane Pavlovici? ;-)
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    JIMIQ: A jak by to melo koncit jinak? Proc bych mel delat neco, co delat nechci?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    opět to končí (jako všechno ostatní) na "kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod"
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    dal bych baterku v autě, která má životnost milión mil nechat "huntovat" v limitu 60-80%? Klidně :) a ještě na tom vydělám :)
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    KUTAS: tim vyrovnavanim site pomoci EV mysli, ze nekdo (vsichni) necha svoje auto zapichnuty v zasuvce a sit si z nej bere nebo do nej pridava? To jakoze vazne? :-) Jinak samozrejme ten myslenkovej tok chapu a nic proti nemu nemam, ale ze necham sit aby mi huntovala nabijecima cyklama baterku v mym aute podle chuti, to mi moc realny neprijde. A samozrejme, v te nevinne vete "EU je celkem kompaktní celek, ale pořád dost geograficky rozlehlý na to, aby když nefouká u Baltu, tak foukalo v Normandii nebo svítilo na Sicílii, čili řešením je propojení oblastí se zdroji energie s oblastmi spotřeby a dostatečné akumulační kapacity" je taky hodne utopickyho potencialu.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    Jeden znamy se na FB zapojil do diskuze na tema jaderka vs jina reseni, tak si jeho text dovolim zkopirovat i sem…

    …naše pětičlenná domácnost, kompletně elektrifikovaná, včetně EV(od 09/2024) zatím za rok 2024 viz. obrázek. Počítám, že do konce měsíce se hodnota nákupu ze sítě přehoupne přes 3MWh. Přesně jak popisujete, tak kritická je zima, zbytek roku veškerou spotřebu utáhne 9.96kWp FVE spolu s 11.2kWh záložní baterií. Když to tedy vezmu s nějakou rezervou, tak potřebuji nakoupit za rok řekněme 4MWh. Pokud bych je vyrobil lokálně z LPG pomocí elektrocentrály, vyšlo by mě to na nějakých 8Kč/kWh, tedy 32k Kč a potřeboval bych na to 864kg LPG, běžný zásobník na LPG na topení pro rodinný dům má běžně kapacitu 1.1t LPG. V takové konfiguraci mohu mít kompletní ostrovní systém, nákladově by to v podstatě vycházelo stejně, jako nyní celoroční platba za jističe, plus zimní spotřeba. Tolik tedy k příkladu mě nejbližšímu, tedy zajištění energie pro domácnost.

    Co se týče obecného problému zajištění energie pro ekonomiku, zejména průmysl, tam nejsem odborník, čili informace čerpám od lidí, kteří se tím zabývají profesionálně. Korupce u OZE je víceméně česká specialita v souvislosti s prvním solárním boomem, ale z principu věci montování FV panelů na střechy rodinných domů a fabrik v porovnání se stavbou a provozem jaderného zařízení moc prostoru pro korupci nedává.

    Akumulace je alfa a omega, energie je dost, jenom ne vždycky tehdy, když je potřeba. Veškerá energie(včetně ta z fosilních paliv) na planetě pochází z toho fúzního reaktoru, který denně vídáme na obloze. EU je celkem kompaktní celek, ale pořád dost geograficky rozlehlý na to, aby když nefouká u Baltu, tak foukalo v Normandii nebo svítilo na Sicílii, čili řešením je propojení oblastí se zdroji energie s oblastmi spotřeby a dostatečné akumulační kapacity. V souvislosti s elektromobilitou se počítá s využitím elektromobilů pro akumulaci a vyrovnávání sítě. V ČR je přes 6 milionů automobilů, kdyby měl každý v baterii s kapacitou 60kWh, což už je dnes v podstatě běžné, tak je to 360GWh energie, to je jako 180 Temelínů. I kdyby se k akumulaci a vyrovnávání sítě použilo jenom 1% této kapacity, tak jsou to pořád skoro 2 Temelíny, které mohou v případě potřeby dodávat energii do rozvodné sítě a nabít se v době, kdy je elektřiny přebytek třeba z větrníků u Baltu nebo FVE v Andalusii.
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    V radiu u nas rikali, ze v kantonu Fribourg se zatim nepodarilo uskutecnit ani jeden projekt na vetrny turbiny. Pokazdy to skoncilo diky odporu obyvatelstva. Kanton v uzemnim planu vymezil sedm oblasti, kde by se ty turbiny teo muzou bejt planovany. Po zkusenostech s jejich (ne) realizaci v kantonalnim parlamentu byl schvalenej navrh ze se ve vsech sedmi oblastech budou provadet detailni mereni vetru s tim cilem, ze ty oblasti ktere nedosahnou potrebnych parametru se z uzemniho planu opet vyjmou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam