MARASAN: nedávat dotace 😁 - zjednodušeně řečeno nasypáním dotací prakticky plošně dojde prakticky bezvýhradně vždy k tomu, že se ceny zvednou zhruba o ty dotace, v první fázi, potom při převisu poptávky vystřelí ještě výše.
Potom se na to vrhne spousta dodavatelů (čímž paradoxně prudce poklesne kvalita, protože to dělá nakonec každé jelito, které má dvě ruce a alespoň jedno oko - FVE či TČ same story, same shit), což pak způsobí krizi ve chvíli, kdy dojdou dotace (zvláště pokud ti dodavatelé nejsou úplně poctiví a jedou systémem letadlo - opět same story, same shit: Malina, Alpha Solar a celý zástup dalších, seznamy nesolidních k dohledání na netu), že dojde na insolvence, spousta klientů přijde o peníze a co hůř, často ještě doplácí a nemá nakonec ani předmětné zboží a ani peníze).
No na vyšší úrovni je to proslulý FVE tunel 1.generace, na který doplacíme 20 let, kdy opět stát nastaví naprosto debilně koncipované garance (a ještě si nechá pozměňovacím návrhem jedné poslanecké blbky - užitečné idiotky pro solární lobby - zabetonovat možnost srazit ten průser na alespoň nějak přijatelnou hodnotu dle aktuální ziskovosti, kterou to mělo tou dotací jako podporovat). To byl další příklad, kdy se rozhodovalo "politicky" a "lobbyisticky" idioty bez znalostí fyziky, matematiky a vlastně i ekonomie a reality.
Za mne dotace = špatně. A když to rozvedu:
- dotace na pořizování a provozování nedovyvinutých věcí úplně špatně
- dotace na provoz ztrátových/prodělečných věcí
soukromým subjektům opět špatně (ne, nezkoušejte mne nachytat, jako třeba OMNI již jistě startuje vymýšlením jak to překroutit, s důrazem na to "do soukromého" !!! Třeba dotace na VHD - hromadná doprava - za tak špatně nepovažuji)
+ dotace na výzkum a vývoj OK - ale zisk z toho by se opět musel vracet nějakým způsobem zpět dotujícímu státu (a ne, že si pak na výsledcích udělá byznys soukromník a ještě to prodá nejlépe do ciziny i s patenty)
~ dotace pro občany (a možná malé firmy, ale to jsem opravdu na vážkách, i když by se to mohlo týkat i mně) jen opravdu na řešení tam, kde si to sami fakt nemohou dovolit (viz. třeba FVE - taková domácí FVE bez boostu cen dotacemi a po "dospění" technologie i kapacit nabídky výrobců stojí celkem pakatel - řekněme 10kWp na střechu, to je cca 25 panelů po řekněme 2500Kč = cca 62500Kč, střídač budeme přející a nebude to nejblbější a nejlevnější krám na hranici kvality i rezervy za 30000, montážní "bižuterie" 10000, elektrotechnická bižuterie 15000. Jsme skoro na 120k, řekněme 30k za instalaci a jsme na 150k, což není suma, kterou by střední a vyšší třída nezvládla.
Pokud to má mít akumulaci, tak těch 10kW LiFePO4 už bude kolem 50k, takže 200k.
Při tom, co některé rodiny dají za zimní lyžování a letní dovolenou v Tramtárii za jeden jediný rok, tak je to opravdu minimální odříkání/omezení se za to, že získají doplňkový zdroj energie, který jim srazí účty za elektřinu - pokud budou pak dále pracovat s úpravou topení, tak mohou ušetřit i za plyn - umožní jim de-facto "zadarmo" přes léto klimatizovat ve vedrech (ideální souběh výroba - spotřeba) a případně i mít možnost snížit výrazně náklady na provoz BEV (pokud si takové pořídí).