• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    Další jaderná elektrárna v Česku? ČEZ požádal o povolení a zveřejnil první detaily | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c1-67731550-dalsi-jaderna-elektrarna-v-cesku-cez-pozadal-o-povoleni-a-zverejnil-prvni-detaily
    PES
    PES --- ---
    Paroplynové elektrárny prý startují do plného výkonu několik minut - v regulačním schématu se (pokud si dobře pamatuji) řadí do kategorie "15 minutové".


    Pro zajímavost - přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně (ta bude IMHO v kategorii "5 minutové")

    - z klidu do maximálního výkonu výroby: za 90 vteřin (při plné horní nádrži může vyrábět cca 6 hodin 2x325MW)
    - z čerpání do výroby (reverz A): za 150 vteřin
    - z klidu do čerpání: za 400 vteřin
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Třetí česká jaderná elektrárna má být v Tušimicích. ČEZ požádal o první povolení - Ekonomický deník
    https://ekonomickydenik.cz/treti-ceska-jaderna-elektrarna-ma-byt-v-tusimicich/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Treba Dukovany na servisu uz staly vic nez uvodni investice (po inflaci). Bohuzel k tomu nemam zdroj :)
    Ale CEZ kazdorocne investuje 3-4 miliardy do obou jaderek (do kazde zvlast)
    Plus palivo, voda a mzdy

    Jaderná elektrárna Temelín letos investuje 4,1 mld. Kč do modernizace
    https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/jaderna-elektrarna-temelin-letos-investuje-41-mld-kc-do-modernizace
    Investice za tři miliardy korun. ČEZ letos plánuje modernizaci Temelína | Forbes
    https://forbes.cz/investice-za-tri-miliardy-korun-cez-letos-planuje-modernizaci-temelina/

    Cili i EDU 5 a 6 nebudou 450 miliard a fungujeme 80 let
    PES
    PES --- ---
    SHEFIK: protože to není odemčeno navždy, tak

    Co se stalo během pěti sekund, kdy se ve Španělsku zhroutila síť? Operátor zveřejnil první výsledky vyšetřování blackoutu
    Petr Zenkner - redaktor
    30. 4. 2025 00:00

    Operátor Red Eléctrica zveřejnil důvody, které podle něj vedly k blackoutu ve Španělsku. Vyšetřování ale dále pokračují.

    Návrat ze tmy do plného provozu po blackoutu, jenž začal v pondělí ve 12:33 hodin, trval ve Španělsku do úterního rána. Operátor Red Eléctrica (REE) o příčinách výpadku, který zasáhl téměř 60 milionů lidí na Pyrenejském poloostrově, oficiálně dlouho mlčel. První podrobnosti uvedl nejprve pro užší skupinu novinářů a pak na tiskovém brífinku provozního ředitele REE Eduarda Prieta.

    Jak na síti X zveřejnil energetický novinář Javier Blas z agentury Bloomberg, operátor REE chronologicky popsal, co se během pouhých pěti vteřin událo a způsobilo ztrátu 15 GW výkonu ve španělské soustavě. Kvůli tomu se nakrátko úplně zhroutila.

    Podle operátora došlo v pondělí v síti k „události“, která vedla ke ztrátě výkonu. Síť se sice okamžitě stabilizovala, o jeden a půl vteřiny později se ale „událost“ opakovala. Po třech a půl vteřinách došlo k přerušení propojení na interkonektoru mezi Španělskem a Francií. Okamžitě následoval masivní výpadek výkonu z obnovitelných zdrojů. Následně se rozšířil kaskádový efekt, jenž celou soustavu vyřadil.

    Na tiskovém brífinku ředitel španělského operátora sítí Eduardo Prieto doplnil, že dramatický výpadek výkonu, který způsobil odpojení od Evropy, nastal na jihozápadě Španělska. Podle Prieta je „velmi pravděpodobné“, že úvodní událost způsobily právě solární zdroje. Zároveň ale uvedl, že nemá údaje, aby to mohl jednoznačně potvrdit.

    V době výpadku jela španělská síť z více než 75 procent na obnovitelné zdroje. Soláry a vítr nevyrábějí elektřinu předvídatelně, a sítě je proto těžší řídit, aby se „nerozkývaly“ a udržely frekvenci 50 hertzů. Zelené zdroje ale ve Španělsku „jely“ na podobný objem výroby často. Operátoři sítí mají navíc bezpečnostní standardy a síť musí vydržet i při výpadku jednoho klíčového zdroje (v Česku je to výkon jednoho jaderného bloku).

    Zároveň Prieto předběžně vyloučil jako příčinu blackoutu kyberútok. O něm se na počátku zmínil předseda regionální vlády Andalusie Juan Manuel Moreno s odkazem na zprávy regionálního kybernetického centra. Jako pravděpodobný ho zmínil portugalský ministr Manuel Castro Almeida. Momentálně toto vysvětlení zůstává „v pozadí“. Španělský Nejvyšší soud ale oznámil, že bude možnost kyberútoku na kritickou infrastrukturu vyšetřovat.

    Španělský premiér Pedro Sanchez uvedl, že jeho vláda zatím nevylučuje žádnou hypotézu. „Nesmíme se unáhlit a udělat chybu. Zjistíme, co se během těch pěti vteřin stalo,“ řekl Sanchez.

    Podrobnější zprávu o blackoutu může přinést i vyšetřování sdružení ENTSO-e, jež sdružuje provozovatele přenosových soustav v Evropě. Za Česko je jeho členem tuzemský správce sítí ČEPS. Zapojení EU do vyšetřování a nezávislý audit dění kolem blackoutu pak požaduje portugalský premiér Luis Montenegro.

    Dodávky elektřiny ve Španělsku jsou nyní už obnoveny ve všech částech země. Fungují tak semafory, stejně jako vlaky, metra a letiště. Podobně se obnovily dodávky do domácností a firem. První odhady investiční banky RBC vyčíslují škody po blackoutu na 2,25 až 4,5 miliardy eur. Tedy více než 100 miliard korun.

    Podle Red Eléctrica byla španělská síť v nejhorší fázi výpadku na nule. Původní data ukazovala, že zůstalo 10 GW výkonu. Systém tedy musel najíždět takzvaně ze tmy, což znamená nejdříve vodní elektrárny, potom uhelné nebo plynové zdroje. Španělsko má stále i sedm jaderných reaktorů (tři z nich v odstávce), které se při výpadku z bezpečnostních důvodů odpojily od sítě a jely na záložní generátory.

    Větší problémy s restartem dodávek elektřiny má sousední desetimilionové Portugalsko. To je se Španělskem výrazně propojené, nemůže ale pro obnovení výkonu v síti využít dodávky z Francie nebo z Maroka. Španělská REE chce v reakci na současný výpadek propojení s Evropou dále posilovat. Dosud mu bránily geografické podmínky pyrenejských hor i menší ochota Francie, vyrábějící většinu elektřiny z jaderných zdrojů, pustit na svůj trh levnější elektřinu z obnovitelných zdrojů. Podrobnější plán toho, aby se situace neopakovala, ale Red Eléctrica nenabídla.

    Podobně silný výpadek naposledy postihl v roce 2003 Itálii, kde trval návrat přenosové sítě do původního stavu 12 hodin. Loni v červnu zasáhl výpadek dodávek elektřiny také Balkán.

    #Španělsko #Portugalsko #blackout #elektrárna #elektřina #energetická bezpečnost #kybernetická bezpečnost #kybernetický útok #obnovitelné zdroje energie #fotovoltaika
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Spalovna odpadů v Opatovicích má zelenou, elektrárna získala stavební povolení - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/ceperka-spalovna-odpady-povoleni-desu-stavba.A250411_124115_pardubice-zpravy_lati
    PES
    PES --- ---
    Tak zrcadla prý ne (i když tento typ solárních elektráren měl i potenciální možnost akumulace tepla a následného provozu nějakou dobu i po západu Slunce, pochopitelně záleželo by velmi na akumulačním objemu a typu média)

    Slepá ulička energetiky. Nad americkou elektrárnou definitivně zapadlo slunce - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/solarni-elektrarna-ivanpah-fotovoltaika-kalifornie-usa-amerika-mohavska-poust.A250203_121332_zahranicni_idh
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Solární elektrárny v EU loni vyrobily víc energie než uhelné | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/ekonomika/eu-obnovitelne-zdroje-energie-uhli-fosilni-paliva-solarni-elektrarna-vetrna_2501230827_kce
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Čína chystá stavbu největší vodní elektrárny na světě. Indie a Bangladéš vyjadřují obavy – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/cina-chysta-stavbu-nejvetsi-vodni-elektrarny-na-svete-indie-a-banglades-vyjadruji-obavy/sc-870-a-232257/default.aspx
    Čína naplánovala další gigantický projekt, který posouvá hranice technologií i geopolitiky. Na východním okraji tibetské náhorní plošiny, nedaleko hranic s Indií, má vzniknout největší vodní elektrárna na světě. Projekt na řece Jarlung Cangpo má produkovat třikrát více energie než slavná přehrada Tří soutěsek. Cena? V přepočtu ohromujících 137 miliard dolarů. Projekt tohoto rozsahu vyvolává obavy, co to udělá s přírodou i říčním tokem směrem do Indie a Bangladéše.

    Vodní elektrárna má vyrábět až 300 terawatthodin ročně. Pro lepší představu: tento výkon by dokázal pokrýt energetickou spotřebu až 300 milionů lidí. Pro srovnání – přehrada Tři soutěsky vyrobí ročně asi 95 až 112 terawatthodin a náš Temelín ročně vyrobí v obou blocích celkem 15,86 terawatthodin
    Indie a Bangladéš vyjadřují obavy

    A teď to zajímavé – řeka Jarlung Cangpo mění při průtoku Indií název na Brahmaputra a poskytuje vodu stamilionům lidí. Indie a Bangladéš mají obavy, že by čínská přehrada mohla ovlivnit tok vody, což by mělo dramatické dopady na zemědělství i životy obyvatel. Indický poslanec Ninong Ering dokonce řekl: „Nemůžeme důvěřovat našim sousedům. Nikdy nevíte, co můžou udělat.“
    PES
    PES --- ---
    Tak a zpět k tomu kolik to vyrobí a kolik je potřeba paralelní energetiky a to všechno celé tak jako tak zaplatit...
    ...plus diskuze k tomu.

    Kolik reálně vyrobí fotovoltaická elektrárna v prosinci a jak to vlastně vypadá za celý rok - Médium.cz
    https://medium.seznam.cz/clanek/radek-sindel-kolik-realne-vyrobi-fve-v-prosinci-a-jak-to-vlastne-vypada-za-cely-rok-110943
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Posledni dosud nerozebirana nemecka jaderna elektrarna se zacne rozebirat a v roce 2026 se zacne na miste stavet uloziste 800MW/1600MWh
    Final German nuclear power plant enters dismantling phase - World Nuclear News
    https://www.world-nuclear-news.org/articles/Final-German-nuclear-power-plant-enters-dismantling-phase

    Jak by rekl Fico: Takto sa to robi, do psej matere! :)
    PES
    PES --- ---
    NECROMAN: Tibet a Indie z toho nadšení zrovna nejsou...

    Čína schválila stavbu největší vodní elektrárny světa. Tibetu i Indii navzdory - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-vodni-elektrarna-tibet-prehrada-jarlung-cangpo.A241227_123234_zahranicni_bors
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    NYRLEM: žádná reálná elektrárna se tu nepostaví bez dotací, protože jsme si tu tak trh nastavili. AFAIK je tu pár malejch vodních elektráren, co si postavily Povodí Vltavy/Ohře, a tím to končí. Dtto koncová cena a její složky, co nemaj s realitou nic společnýho, a jsou nastavený tak, aby všichni hráči k něčemu přišli, proto se to sere. Čím dřív to překopem, aby to aspoň vzdáleně odpovídalo reálnýmu stavu, tím dřív se to srovná.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Model financování dvou bloků v Dukovanech je hotový, vláda jej bere na vědomí - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dukovany-jaderna-elektrarna-edf-knhp-cez.A241219_110500_ekonomika_hyk
    Detaily jsou tajne ale:
    Jde o státní půjčku ve formě návratné finanční výpomoci, dále o závazek státu na výkup elektřiny z nového bloku po dobu 40 let za předem určenou cenu a také o ochranu investora před externími riziky, jako je například změna legislativy nebo politiky.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ted mi to asi docvaklo - Prban ma tu elektrarnu jen na tunelovani - Putin pres Rosatom posle nejaky prachy, neco se proinvestuje z rozpoctu, elektrarna nikde ale Orban a cela jeho rodina plus kamosi maj nove vily u Balatonu :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Elektrárna Dětmarovice končí definitivně s černým uhlím, vsadí na plyn a biomasu - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-elektrarna-detmarovice-konci-definitivne-s-cernym-uhlim-vsadi-na-plyn-a-biomasu-40496086
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    PES: Asi 2,5 milionu domácností po dobu padesáti let.

    Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za dobu svého fungování už 300 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je množství, které odpovídá spotřebě českých domácností za více než devatenáct let. Právo o tom informoval mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták s tím, že oba temelínské bloky dosáhly jubilejní výroby 300 TWh elektřiny v neděli ráno.

    ### Počet domácností v ČR

    V České republice bylo v roce 2023 přibližně **4,5 milionu domácností**. Tento počet se může mírně měnit v závislosti na demografických a ekonomických faktorech, ale 4,5 milionu je běžně uváděné číslo.

    ### Zvýšení úspornosti domácností

    Pokud by došlo ke zvýšení úspornosti domácností, počet domácností by se mohl zvýšit z několika důvodů:

    1. **Snížení energetické náročnosti**: Úspornější domácnosti by mohly snížit svou spotřebu energie, což by znamenalo, že by méně energie vyžadovaly pro stejné množství služeb a pohodlí.

    2. **Zvýšení počtu domácností**: Předpokládá se, že pokud by domácnosti zlepšily svou úspornost (např. díky energeticky úsporným spotřebičům, lepší izolaci apod.), mohly by si dovolit více domácností v rámci stejného energetického rozpočtu.

    ### Odhad navýšení počtu domácností

    Přesné číslo by záviselo na konkrétních úsporách a změnách ve spotřebě, ale zde je jednoduchý hypotetický příklad:

    - **Předpokládané úspory**: Pokud by úsporná opatření snížila průměrnou spotřebu energie domácnosti o 20%, pak by se mohla zvýšit efektivita a umožnit vznik nových domácností.

    - **Odhad**: Pokud bychom vzali v úvahu, že průměrná domácnost spotřebovává 3 500 kWh ročně, a tyto úspory by umožnily zvýšení počtu domácností třeba o 5-10%, mohlo by to znamenat přibližně 225 000 až 450 000 nových domácností.

    ### Závěr

    Zvýšení úspornosti domácností by mohlo mít pozitivní dopad na energetickou efektivnost a zároveň by mohlo potenciálně zvýšit počet domácností v ČR o stovky tisíc. Přesné číslo by však vyžadovalo podrobnější analýzu a konkrétní data.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    MAKROUSEK: Oh, wait.

    Spotřeba cementu na stavbu jaderné elektrárny a rodinného domu se výrazně liší kvůli rozdílným konstrukčním požadavkům a objemu materiálu.

    1. **Rodinný dům**:
    - Obvyklá spotřeba cementu se pohybuje od 100 do 200 kg na m² zastavěné plochy, v závislosti na konstrukci a použitých materiálech. Například průměrný rodinný dům s plochou 100 m² by mohl potřebovat kolem 10 až 20 tun cementu.

    2. **Jaderná elektrárna**:
    - Naopak, jaderné elektrárny mají daleko robustnější konstrukce a vyžadují značné množství betonu a cementu. Spotřeba může dosahovat tisíců tun, například pro základy a stěny reaktoru. Celkově může být potřeba cementu na stavbu jedné jaderné elektrárny v rozmezí od 20 000 do 100 000 tun, nebo i více, v závislosti na velikosti a designu zařízení.

    Celkově tedy platí, že jaderné elektrárny spotřebují mnohonásobně více cementu než rodinné domy.
    PES
    PES --- ---
    PES: ono si to z toho zaslouží trochu ocitovat:

    Jak je to tedy s tím jádrem ve Spojených arabských emirátech?
    V severozápadním koutě stojí jediná jaderná elektrárna, která reprezentuje zároveň první zdroj svého druhu v arabském světě. Jmenuje se Baráka a má čtyři bloky po 1400 MW, celkově tedy úctyhodných 5,6 GW. A teď se podržte. Výstavba prvního bloku začala až v roce 2012. Jinými slovy během pouhých dvanácti let Emiráty vyfrkly čtyři velké bloky! (A postavili to Jihokorejci).

    A tyto čtyři velké bloky, přestože mají dohromady pořád o něco nižší výkon než všechny soláry v zemi, jsou schopné dodat do sítě ročně skoro dvaapůlkrát víc elektřiny. Tajemství arabského trumfnutí Austrálie a EU ve výrobě čisté elektřiny na hlavu je odhaleno. Spočívá v technologii, v níž Evropa patřila dlouho ke globálním lídrům, ale v posledních 30 letech se tvářila, že chce vlastně rozvíjet něco jiného, lepšího. Emiráty přitom dokazují, že ani země s ideálními podmínkami pro rozvoj fotovoltaiky se neobejde bez stabilních a řiditelných zdrojů.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    BLOWUP: No jasně, tyhle reaktory nedávají v současnoti ekonomický smysl, protože investice do vývoje a výstavby by byla v nenávratnu. Ale když se do toho nasypou bilióny současné energie dneska, tak se možná za dalších 200 let dočkáme.

    Mimochodem, pro pokrytí stávajících energetických potřeb stávající civilizace (v roce 2023 nárůst na přes 180 000 TWh ze všech zdrojů: https://ourworldindata.org/energy-production-consumption) - by bylo zapotřebí na celé Zemi postavit kolik JE, aby pokryly stávající potřeby energie?

    Průměrná velká jaderná elektrárna má instalovaný výkon kolik? Okolo 1 GW...nevim, odhadem by bylo potřeba na pokrytí potřeb naší civilizace asi 20 000 JE? Máme jich něco přes 500...

    Když koukám na ten graf celkové spotřeby podle zdrojů, tak už teď OZE spolu s biomasou poskytují mnohem víc energie než jádro.

    Jako baseload asi dobrý, ale co se týče JE u nás, tak je imho pravděpodobné, že tahle vláda už smlouvu na další bloky nepodepíše a další vláda to možná zruší kvůli námitkám a vyhlásí znovu.

    Závěr: odhaduju, že za dalších 20 let ani v ČR další jaderné reaktory nebudou. Možná se tu za 20 let potkáme a uvidíme. Nebo taky uvidíme prdlajs. :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam