SHEFIK: protože to není odemčeno navždy, tak
Co se stalo během pěti sekund, kdy se ve Španělsku zhroutila síť? Operátor zveřejnil první výsledky vyšetřování blackoutu
Petr Zenkner - redaktor
30. 4. 2025 00:00
Operátor Red Eléctrica zveřejnil důvody, které podle něj vedly k blackoutu ve Španělsku. Vyšetřování ale dále pokračují.
Návrat ze tmy do plného provozu po blackoutu, jenž začal v pondělí ve 12:33 hodin, trval ve Španělsku do úterního rána. Operátor Red Eléctrica (REE) o příčinách výpadku, který zasáhl téměř 60 milionů lidí na Pyrenejském poloostrově, oficiálně dlouho mlčel. První podrobnosti uvedl nejprve pro užší skupinu novinářů a pak na tiskovém brífinku provozního ředitele REE Eduarda Prieta.
Jak na síti X zveřejnil energetický novinář Javier Blas z agentury Bloomberg, operátor REE chronologicky popsal, co se během pouhých pěti vteřin událo a způsobilo ztrátu 15 GW výkonu ve španělské soustavě. Kvůli tomu se nakrátko úplně zhroutila.
Podle operátora došlo v pondělí v síti k „události“, která vedla ke ztrátě výkonu. Síť se sice okamžitě stabilizovala, o jeden a půl vteřiny později se ale „událost“ opakovala. Po třech a půl vteřinách došlo k přerušení propojení na interkonektoru mezi Španělskem a Francií. Okamžitě následoval masivní výpadek výkonu z obnovitelných zdrojů. Následně se rozšířil kaskádový efekt, jenž celou soustavu vyřadil.
Na tiskovém brífinku ředitel španělského operátora sítí Eduardo Prieto doplnil, že dramatický výpadek výkonu, který způsobil odpojení od Evropy, nastal na jihozápadě Španělska. Podle Prieta je „velmi pravděpodobné“, že úvodní událost způsobily právě solární zdroje. Zároveň ale uvedl, že nemá údaje, aby to mohl jednoznačně potvrdit.
V době výpadku jela španělská síť z více než 75 procent na obnovitelné zdroje. Soláry a vítr nevyrábějí elektřinu předvídatelně, a sítě je proto těžší řídit, aby se „nerozkývaly“ a udržely frekvenci 50 hertzů. Zelené zdroje ale ve Španělsku „jely“ na podobný objem výroby často. Operátoři sítí mají navíc bezpečnostní standardy a síť musí vydržet i při výpadku jednoho klíčového zdroje (v Česku je to výkon jednoho jaderného bloku).
Zároveň Prieto předběžně vyloučil jako příčinu blackoutu kyberútok. O něm se na počátku zmínil předseda regionální vlády Andalusie Juan Manuel Moreno s odkazem na zprávy regionálního kybernetického centra. Jako pravděpodobný ho zmínil portugalský ministr Manuel Castro Almeida. Momentálně toto vysvětlení zůstává „v pozadí“. Španělský Nejvyšší soud ale oznámil, že bude možnost kyberútoku na kritickou infrastrukturu vyšetřovat.
Španělský premiér Pedro Sanchez uvedl, že jeho vláda zatím nevylučuje žádnou hypotézu. „Nesmíme se unáhlit a udělat chybu. Zjistíme, co se během těch pěti vteřin stalo,“ řekl Sanchez.
Podrobnější zprávu o blackoutu může přinést i vyšetřování sdružení ENTSO-e, jež sdružuje provozovatele přenosových soustav v Evropě. Za Česko je jeho členem tuzemský správce sítí ČEPS. Zapojení EU do vyšetřování a nezávislý audit dění kolem blackoutu pak požaduje portugalský premiér Luis Montenegro.
Dodávky elektřiny ve Španělsku jsou nyní už obnoveny ve všech částech země. Fungují tak semafory, stejně jako vlaky, metra a letiště. Podobně se obnovily dodávky do domácností a firem. První odhady investiční banky RBC vyčíslují škody po blackoutu na 2,25 až 4,5 miliardy eur. Tedy více než 100 miliard korun.
Podle Red Eléctrica byla španělská síť v nejhorší fázi výpadku na nule. Původní data ukazovala, že zůstalo 10 GW výkonu. Systém tedy musel najíždět takzvaně ze tmy, což znamená nejdříve vodní elektrárny, potom uhelné nebo plynové zdroje. Španělsko má stále i sedm jaderných reaktorů (tři z nich v odstávce), které se při výpadku z bezpečnostních důvodů odpojily od sítě a jely na záložní generátory.
Větší problémy s restartem dodávek elektřiny má sousední desetimilionové Portugalsko. To je se Španělskem výrazně propojené, nemůže ale pro obnovení výkonu v síti využít dodávky z Francie nebo z Maroka. Španělská REE chce v reakci na současný výpadek propojení s Evropou dále posilovat. Dosud mu bránily geografické podmínky pyrenejských hor i menší ochota Francie, vyrábějící většinu elektřiny z jaderných zdrojů, pustit na svůj trh levnější elektřinu z obnovitelných zdrojů. Podrobnější plán toho, aby se situace neopakovala, ale Red Eléctrica nenabídla.
Podobně silný výpadek naposledy postihl v roce 2003 Itálii, kde trval návrat přenosové sítě do původního stavu 12 hodin. Loni v červnu zasáhl výpadek dodávek elektřiny také Balkán.
#Španělsko #Portugalsko #blackout #elektrárna #elektřina #energetická bezpečnost #kybernetická bezpečnost #kybernetický útok #obnovitelné zdroje energie #fotovoltaika