MANFRED: Hele to je o uhlu pohledu. A s uhlem pohledu to mas jak se spotrebnim kosem, kterym bys chtel dokazovat zda zivotni uroven stoupa ci klesa - zalezi, co do nej zaradis.
Ja uz ziju dost dlouho abych mohl srovnavat minimalne dve obdobi pred a po 89. A za sebe ti mohu rict, ze zivot je daleko lepsi nez byl - pristup ke vzdelani, informacim, kultura, svoboda rozhodovani, svoboda pohybu i svoboda slova, moznosti zustat ci odejit ... ( snazim se odhlednout od materialnich veci, ale i tam - uroven bydleni, oblekani, hygieny, dostupnost techniky). Jasne, ze by to mohlo byt daleko lepsi i treba ve srovnani s nekterymi demokraciemi v Evrope, ale to je prave o tom, ze to je vyvojove mozne.
No ano znam ted casto zminovane socialni jistoty, ktere se staveji jako zaklad pri srovnani ... jenze to je prave ten spotrebni kos. Bud nekdo preferuje, ze kdyz bude spatne, nekdo se o nej postara, nebo nekdo vnima socialni jistoty jako neco, co je az druhotne a v prvni rade se stara sam.
Ber to jako MUJ pohled, verim, ze muze postihovat jakysi prumer a jiste existuji vrstvy obyvatel, ktere tenhle pohled mit nemohou at uz z materialnich, zdravotnich ci jinych duvodu. Ale jejich pohled by take neml byt ten urcujici pro celkove posouzeni vyvoje.
Hmm, ted kdyz jsem to napsal, tak bych asi i pochopil, kdyby nekdo naopak tvrdil, ze prave situace/pohled te nejchudsi/nejpostizenejsi vrstvy by mel byt urcujici pro hodnoceni spolecnosti. Ale je pohled teto skupiny skutecne objektivni ve srovnani tech dvou obdobi, kdy v prvnim to vlastne byla vicemene preferovana vrstva, ktera preference ztratila?