• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JANDOSZákulisí filmu - Vše co není vidět na plátně, filmové zajímavosti.


    Vše co souvisí s filmem.. Fotografie, videa a jiné zajímavosti z natáčení a zákulisí. Filmové technologie
    rozbalit záhlaví
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    BROUKOID: tak mi to nedalo a udělal jsem si příjemně strávený večer s mým oblíbeným filmem, abych se zaměřil na tvé výtky.

    ad "zahadne umiraj plodiny" - této tvé výtce vůbec nerozumím, tohle je velice reálné a může se to stát z mnoha důvodů: například změna pH půdy (kyselost|zásaditost) nebo kontaminace půdy (např. těžké kovy, soli, mikroplasty), patogeny a pandemie rostlin, změnou složení atmosféry, případně (a myslím, že se nám to jednou velmi snadno může povést) nedostatek opylovačů (kolaps ekosystému).

    ad červí díra (u Saturnu, ne Jupitera): dejme tomu, "zachraňme svět cestou červí dírou" je přehnané, ale je to narativní metafora a zároveň výchozí premisa celýho filmu. Jestli ti tohle vadí, měl bys zahodit i 2001: Vesmírnou odyseu a spoustu dalších skvělých a (s klidným srdcem řeknu progresivních) scifi kultů. Nezapomeň, bavíme se o scifi filmu, není to přednáška o astrofyzice. Takže když tohle pomineme, tak můžeme směle prohlásit, že lepší červí díru ještě nikdy nikdo ve filmu nevyobrazil. Thanks Kip Thorne.

    ad upadající civilizace: tato část tvé kritiky je postavená na špatném pochopení kontextu filmu. Tvoje kritika vychází z předpokladu, že upadající civilizace = nikdo nic neumí = není možné postavit vesmírnou stanici nebo letět do červí díry. Nicméně, co si asi už nepamatuješ, NASA ve filmu funguje tajně a izolovaně od zbytku společnosti. Hlavní dějová linie se odehrává v době, kdy se většina společnosti stáhla z technologického pokroku a zaměřila se na přežití (farmářství, potlačení vědeckých ambicí na školách atd. NASA byla odříznuta od zbytku civilizace, ale zachovala si knowhow, vybavení a přístup k výzkumu, právě proto fungují tajně. To, že civilizace kolabuje, neznamená, že už nikdo nic neumí. Jen to znamená zkrátka to, že většina lidí už vědu nepodporuje nebo jí nedůvěřuje. A tohle mi příjde v kontextu například dnešního chování Spojených Států, víc než trefné a reálné.
    Navíc, ta červí díra u Saturnu tam nebyla náhodou, byla vytvořena neznámou vyšší inteligencí, dost pravděpodobně ji vytvořilo budoucí lidstvo, časový paradox, ale je to možné.

    ad palivo a jeho uchovávání: opět, ty zjevně nechápeš, že se jedná o scifi film a lidstvo, ač se to nezdá, tak je o dost napřed než jsme dnes my. Viz třeba autonomní traktory, ač ti to může připadat jako směšný argument, evidentně je film ve svém úvodu v near future světě. Tedy tvá premisa "Když my dnes potřebujeme obrovské nádrže paliva na pár kilometrů do vesmíru, tak i v budoucím sci-fi filmu by to mělo být stejně" je mylná. Navíc, kdyby to tam vysvětlovali, tak máš plný právo polemizovat nad tím, že nemám pravdu a není to akurátní scifi. Nicméně nikdo to v tom filmu nezmíňil, tak co tedy vlastně kritizuješ? Něco, co nebylo řečeno a popsáno? Aha, ok :)
    Loď Endurance používá zcela odlišný pohon než klasické rakety, to jsi si snad stihl všimnout, ne? S největší pravděpodobností iontový, fúzní nebo nějaký pulzní pohon (což je mimochodem i něco, na čem NASA reálně pracuje (nevím, jestli pořád, zdali to třeba neskončilo, ale rozhodně snaha je nebo alespoň byla viz např. projekt VASIMR). Není potřeba mít "sisternu s benálem", když používáš pohon, který pracuje na principu výboje plazmatu nebo fúze, v tom je také krása scifi filmů, je to o tvé představivosti a opět: zde je to vyobrazeno pomerně velmi reálně, že by tomu člověk uvěřil. Millerova planeta má 1,3 násobek zemské gravitace a obrovský slapový efekt, vzlétnout z ní by bylo s našimi pohony dost obtížné až nemožné. Lander, který tam přistál a následně odstartoval zpět k Endurance, musel mít vlastní dostatečně efektivní pohon, což přímo naznačuje použití vyspělé technologie.

    ad tesseract: nebyl vytvořen uvnitř černé díry v běžném smyslu. Byla to konstrukce vytvořená v prostoru, kde pro lidi přestávají platit časoprostorová omezení a jedině tam bylo možné komunikovat skrz čas, což určitě stojí enorvmí energetické úsilí, kterou mohl čerpat z pravě z Gargantuy, IMHO. Její přítomnost je důležitá i z dějového hlediska: v ní končí mise, do ní padají Cooper i TARS a v ní je kontakt s těmi, kdo dokážou manipulovat s časem. Je to jak narativně uzavřené, tak vědecky smysluplné v rámci žánru, teserakt operuje mimo lineární čas, využití černé díry jako brány do vyšších dimenzí je běžná spekulace ve fyzice vviz Kip Thorne a jeho práce. Ve filmu je to pouze ukázánou jednou z možných variant jak by to mohlo fungovat, za mne fenomenálně. Ukaž mi jiný film, kde je to ukázáno lépe.

    ad závěr filmu: zaprvé vůbec ti nějak nedošel fakt, že Zemi se pravděpodobně podařilo zachránit a zároveň lidstvo expandovalo do Vesmíru pomocí těchto "setkání s Rámou" habitat tubusů, tedy není jediný. Stanice Cooper čeká na orbitě Saturnu na to, až Murph transportují k otci, viz: "She is far too old to be transferring from another station but when she heard that you'd been found.. well this is Murphy Cooper, we are talking about" jí k Saturnu, aby se mohli setkat. Nikde tam nepadlo imho ani slovo o tom, že by byla jediná. Pokud jde o mne, můžou jich mít tisíce, nevíš to.

    Kritiku na všeobjímající lásku v Interstellaru také nerozumím, pokud jde o tu jedinou scénu, kde se něco takového řeší, tak je třeba vzít v potaz, že to pomocí lásky Brandová vysvětlovala, protože na tom stál celý její marný pokus vidět se se svým mužem, kterého milovala. Já nikdy nepochopil, proč je tohle kritizováno, řekla to velmi pěkně a nijak to ten film nezničilo. Nebo jde o to, že Cooper pláče po tak brutální informaci, že o všechny přišel a ještě mu to dá v přijatých video záznamech Murph tak strašně sežrat? Nechápu kritiku, mně z toho celého nebylo moc dobře, ergo IMHO velmi dobře zvládnutá scéna.
    Celkově mezilidské vztahy jsou tu tak silné téma, že mám v mnoha scénách kvůli nim husí kůži. Asi jsou ostatní lidé více emocionálně plošší a nebo já precitlivělej. Nemám s ani jednou variantou problém.

    Interstellar není dokument, Interstellar science fiction film: dává náznaky, nechává divákovi prostor pro fantazii, představy, touhy dotknout se hvězd. Ale to, co vysvětluje a ukazuje, s čím operuje na úrovní astrofyziky a vědy (o to mi primárně šlo v mém původním komentáři), je dle mého názoru perfektně zvládnuté.

    I tak ti nicméně za tvou, dle mého názoru, naprosto lichou kritiku děkuji, díky ní jsem si udělal krásný večer s poetikou Nolana a hudebním masterpiecem Zimmera :)

    HITMAN
    HITMAN --- ---
    Něco málo k vizuálu Blade Runnera je v tomto videu, kde o tom mluví Rutger Hauer. Zmiňuje, že jeden z hlavních vlivů byli komiksy od Enki Bilala. Celý to video je nádherný.

    What Science Fiction Cinema Owes to the Artists of Métal Hurlant
    https://youtu.be/viaDGF5TI6c?t=112
    KEB
    KEB --- ---
    https://x.com/ATRightMovies/status/1913246142642405856?t=CIIJ2gDPd135A6VugRuLdA&s=19

    Video s kevinem Peter holem, predátorem a vzpomínky na nej
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    Jak jsem tu onehda psal ohledne rekordu v barell rollu, tak jen tady ukazka z toho, co delame dal… tady uplne neverime na CGI a hezky se jede spousta veci po staru 🙂

    This is SLOVAKIA 🇸🇰 | No CGI. Just pure madness.💥🤯 Filming #Matchbox with @JohnCena in Kysuce, Slovakia 🇸🇰 Video: dysjmckccxfg (TT) #ThisIsSlovakia #JohnCena... | Instagram
    https://www.instagram.com/reel/DIBBLtSKwVF
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    This is Bill Kroyer. It's May of 1982, and he is at Disney Studios in Burbank, sitting at a Chromatics CGC 7900 computer terminal. He is looking over low-resolution, 300 line wireframe 'pencil test' renders of a CGI sequence from the movie he is working on as a 'Computer Image Choreographer': Disney's groundbreaking video game themed film "Tron".
    The renders are created at MAGi, one of four CGI effects houses working on Tron, in Elmsford, New York. On top of the Chromatics you can see the 1200 baud acoustic modem that ties the terminal to MAGi, on the other side of the country. Upon viewing the renders, Kroyer and his colleague at Disney, Jerry Rees, can recommend changes to MAGi and see the results in minutes.
    Tron was the first large-scale use of CGI in feature filmmaking, a process that is ubiquitous in movies today.

    TRAGED
    TRAGED --- ---
    !!! Shame on me! Až teď mi došlo, odkid Zima znám!

    "Thanks to my rough looks I had plenty of job opportunities to play the villain, and thanks to my rough voice I had plenty of job opportunities again as a villain in cartoons and video games...I just wish I could play the hero more often...but I can't complain either. I made a good living doing the thing I love, and people know me, love me, and respect me. That's enough."
    - Clarence "Clancy" Brown.

    ARAON
    ARAON --- ---
    The xenomorph in Alien: Romulus was created using practical effects.
    x.com
    https://x.com/i/status/1848408018201022763

    #video

    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    The Driller Bot from #Transformers Dark of the Moon was the most complex asset ILM had done for Transformers by that point. It had 70,000 individual parts, over 7x more than Optimus Prime.

    This sequence where it is crushing the skyscraper took 288 hours per frame to render with all of the reflections and simulations.

    During the last weekend, ILM used their entire render farm, amounting to 200,000 rendering hours per day which is 22.8 years of rendering time in 24 hours.

    Video: https://x.com/RassoulEdji/status/1846189795187335499
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    //video

    Sigourney Weaver won the Golden Lion Lifetime Achievement Award at the Venice Film Festival!

    x.com
    https://x.com/Sigourney49/status/1828844484609880292
    L4MA
    L4MA --- ---
    FRK_R23: kk, to pak jo. video jsem videl tady, ale na ty dalsi dily jsem pak zapomnel.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Filmmakers World 🎥🎬 | [ERIC + INTERVIEW] Behind the scenes and final from the latest work of @benedict_spence_dop ⚡Check our link in bio for an insightful... | Instagram
    https://www.instagram.com/p/C8o9jAjNxRJ/

    [ERIC + INTERVIEW] Behind the scenes and final from the latest work of @benedict_spence_dop ⚡Check our link in bio for an insightful interview with Benedict 🍿

    👉 x more behind the scenes and read👇 the caption for more insight 💡

    📝There were a number of scenes in Eric set on a subway carriage, not just scenes with people, but also one featuring our giant puppet monster, Eric.

    Director @forbesforbes and I knew that would make filming the scenes a challenge.

    In 1980’s New York the subway carriages were covered in graffiti and mess. We tried to get hold of a real subway carriage in our time shooting in NYC, but we were not allowed to add graffiti to it in anyway if we were going to show it on TV (which of course we were!).

    So we ended up building our own carriage, during our time in Budapest, on top of a gimbal so that we could rock it around mid-take. Outside the carriage we added banks of LED screens. And on these screens we showed real footage of the real NYC subway, which I took on my iPhone on the scout.

    We also added a number of ARRI Sky Panels to push light into the carriage, these were pixel mapped and fed a sample of the same video as the screens.

    Gaffer Zsolt “Hofi” Hoffer can be seen here sitting in for me during the prelight!

    Credits:
    Lucy Forbes director @forbesforbes
    Olly Taylor as Eric
    @theollytaylor
    Eric costume by
    @stitchesandglue
    Alex Holmes production designer
    @mralholmes
    Gaffer Zsolt “Hofi” Hoffer
    Grip
    @kecskemetidavid
    VFX supervisor
    @jeanlouisautret
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    Cool kamera v novejch Bad Boys :) Video bohužel na twitteru

    x.com
    https://x.com/DiscussingFilm/status/1798131953956458538

    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    BOBESH:: nasel jsem k tomu i to video :-) https://www.youtube.com/watch?v=iOw47NC_sxI
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    LUCIEN
    LUCIEN --- ---
    ASYD: Doplním tě, protože celý je to ještě o chlup zajímavější.

    Christopher Nolan explains why he broke his own rules for a critical scene in Interstellar

    Nolan recounts filming one of Interstellar’s most emotional scenes, wherein McConaughey watches videos of his children that he’s missed over the years. Nolan did two things that he wouldn’t normally do, but he says they ultimately made sense for that specific moment.

    “The wonderful truth is that it was in my brother’s script, and one of the things that made me want to do the film. As a parent, it seemed like such a powerful story moment. It was always the north star of the film, this beautiful sequence—and some of the actual words in the script, the specifics of what was said in the messages, never changed. We filmed McConaughey’s reaction first, in close-up. You never do that in a scene. You start with a wide shot and then warm up. But he hadn’t seen the video messages—we’d filmed them all in advance, so that everything would be there in the moment—and he wanted to give us his first reaction. We shot it twice close-up, and I think I used the second one, because the first one was too raw. Then we shot the monitors, and the wider shots, and put it together.

    The last piece of the puzzle was a beautiful piece of music by Hans Zimmer that hadn’t really found a place in the film. I think he literally referred to it as “organ doodle.” My editor, Lee Smith, and I tried playing it just while we were in the room playing a cut, and we both felt that it was devastating. The other thing we did, which I don’t think I’ve done in any of my other films, is to treat the music as a diegetic sound: When the messages stop, the music stops. It almost breaks the fourth wall, and it’s not the sort of thing that I like to do, but it felt perfect and apt for that moment.”

    Source: https://screenrant.com/interstellar-movie-cooper-crying-scene-christopher-nolan-filming/
    ASYD
    ASYD --- ---
    Christopher Nolan talks the scene where Cooper finds out he missed out on his kids' lives in Interstellar

    "It was always the north star of the film ... We filmed McConaughey’s reaction first ... he hadn’t seen the video messages—we’d filmed them all in advance, so that everything would be there in the moment ... The last piece of the puzzle was a beautiful piece of music by Hans Zimmer that hadn’t really found a place in the film. I think he literally referred to it as “organ doodle" ... it was devastating ... When the messages stop, the music stops ... it’s not the sort of thing that I like to do, but it felt perfect and apt for that moment"
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    V pauze jsem kouknul na video o Usual suspects. Většinu věcí jsem znal, ale uniklo mi jak Verbal kouří cígo. Jako jedinej ve filmu totiž cigáro drží mezi palcem a ukázováčkem, což je údajně zvyk v jistých částech Turecka. A když je vidět Keyser Söze, tak kouří stejným stylem :))

    20 Things You Somehow Missed In The Usual Suspects
    https://www.youtube.com/watch?v=G2mUJYL42mk&t=329
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    TRAGED: chceme video!:))
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    What's the most incredible prank a director has ever pulled on one of his actors on the set of a movie?
    Long considered a legend, the prank that Steven Spielberg played on Harrison Ford on the set of #IndianaJones and the Temple of Doom is one of the most surprising ever!

    In 2017, a video (of poor quality) finally emerged confirming that the deception in question was not an invention, but that it had actually happened.

    Steven Spielberg took advantage of a visit to the set of Carrie Fisher, director Irvin Kershner (The Empire Strikes Back) and singer Barbra Streisand to play a prank on Harrison Ford.

    During the filming of the scene in which Indiana Jones is tied to a rock and is whipped, Barbra Streisand takes the place of the executioner and pretends to whip Harrison Ford, as if to punish him for the bad films he starred in at the beginning of his career. He quickly realizes what is happening and decides to join in the fun, asking for even stronger lashes, as if he were enjoying sadomasochism games.

    But a second surprise awaits. Then, Carrie Fisher throws herself at him, disguised as a guard with a scarf covering her face, and kisses him on the mouth, recreating the scene from Return of the Jedi in which she frees Han Solo from the carbonite.

    Director Irvin Kershner then intervenes to criticize the performance.

    The match was never officially broadcast, probably because it was a bit raunchy, and because Barbra Streisand – when Harrison Ford insisted that she whip him harder – shouted: “I can't do it, I feel like a fagot!”
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Why Does Attack of the Clones Look Like a Video Game?
    https://youtu.be/I7Iuia5560Y


    Tohle je taky zajímavý ohlédnutí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam