• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSSolární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: kolecka i u letadla jsou pomerne zasadni cast... predstava, ze upadne kolo pri vzletu/pristani diky... ehm... konstrukcni chybe... :) ...na celem letani je nejnebezpecnejsi prave vzlet a pristani...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BURAN: hm, já mám největší problém s kolečky. letadlo je naštěstí většinu času ve vzduchu... na kolečkách jen krátce...
    BURAN
    BURAN --- ---
    XCHAOS: vyhodu modelu poznas ve chvili, kdy budes neco opravdu konstruovat, a budes to sve bezpilotni letadlo uz po desate prestavovat, abys s tim mohl vubec vyjet na runway, vlastni let vubec nezminujic. :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BURAN: to jsme řešili už dřív, jestli mi model řekne něco zásadního k aerodynamice větších letadel... nebo k chování letadel výš ve stratosféře, apod... nevím, když už, stavěl bych nějaká větší bezpilotní letadla... i když je fakt, že jsem linknul odkaz na modýlek, takže připouštím, že něco to chtít bude... ale vidím poměrně malý význam začít s tím, co dělají všichni kolem... (když už - tak něco s velkým doletem a GSM feedbackem :-)

    obecně snažit se postavit co nejlehčí mobilní ostrovní systém můžu i kvůli soundsystému, mobilnímu bydlení nebo solárnímu elektrokolu... a to letadlo bude jen další aplikace, až to budu mít fakt zmáklý... mj. konečně pomalu začínám chápat, co je to MPPT :-)
    BURAN
    BURAN --- ---
    XCHAOS: mas nejvyssi cas zacit, jestli chces navrhovat letadla :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: já z modelařinou nemám žádné zkušenosti... zaměřuju se pouze na věci, co dělají rámus, nebo to dokáže přepravit člověka z bodu a do bodu B....

    i ty smrkový nosníky, co jsem pod vaším tlakem nakupil, se mi pořád doma válí... ale zase vím o lidech s 3D tiskárnou, až mi naučí ve Freecadu, tak si 3D tiskárně nechám vyrobit díly, do který nastrkám ty nosníky. potáhnout by to mělo jít třeba kartónem... ten váží zhruba stejně, jako pak ten křemík....

    přehodnotil jsem popravdě trochu koncepci (ale nosníky se použijou stejné). oproti původnímu záměru bych rád zkusil eliptické křídlo ... v něm by trup letadla (motor, a trup, včetně ocasu a řídících ploch) pak měl být uchycen, tak aby procházel středem (asi kombinací vzpěr a strun...).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: já z modelařinou nemám žádné zkušenosti... zaměřuju se pouze na věci, co dělají rámus, nebo to dokáže přepravit člověka z bodu a do bodu B....

    i ty smrkový nosníky, co jsem pod vaším tlakem nakupil, se mi pořád doma válí... ale zase vím o lidech s 3D tiskárnou, až mi naučí ve Freecadu, tak si 3D tiskárně nechám vyrobit díly, do který nastrkám ty nosníky. potáhnout by to mělo jít třeba kartónem... ten váží zhruba stejně, jako pak ten křemík....

    přehodnotil jsem popravdě trochu koncepci (ale nosníky se použijou stejné). oproti původnímu záměru bych rád zkusil eliptické křídlo ... v něm by trup letadla (motor, a trup, včetně ocasu a řídících ploch) pak měl být uchycen, tak aby procházel středem (asi kombinací vzpěr a strun...).
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Obsahuje to malou LiPo baterku, uhlikovou tyc, miniaturni DC motorek, vrtulku a nabijecku. Vsechno se da koupit ve zdejsich modelarskejch prodejnach za par korun, pripadne na hobbyking.com za jeste mene korun (v prepoctu).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ... a pro zahájení vlastních experimentů bych určitě potřeboval tuhle stavebnici:
    "PowerUp" Electric Paper Plane Review - YouTube
    https://www.youtube.com/watch?v=QloWV93VnSA

    :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    sice jen elektrické, a ne solární letadlo... ale některé konstrukční prvky by se určitě daly uplatnit...
    EADS E-Fan electric aircraft demonstrator - YouTube
    https://www.youtube.com/watch?v=lavvVN7fSEU

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    sice to nelítá, ale dnes byl překonán výrazný milník - dojel jsem si do nejlbližšího cykloobchodu (po vlastní ose, solárně dobitý a se solárním "přídavým spalováním") koupit tachometr :-) a po návratu z výpravy znovu přepadl železářství a celé to přestavěl - fotky viz: [ XCHAOS @ Solarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars, ]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    sice offtopic, ale slíbil jsem, že se s tím tajit nebudu: [ XCHAOS @ Solarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars, ]
    mechanické vady je ještě potřeba odladit, ale elektronika je hotová.

    BURAN: Think stratospherically, act on the ground :-)
    BURAN
    BURAN --- ---
    holt kazdy ma ty priority jinde ;)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: tak pochopitelně... kdyby mu ten první pohotově odpověděl něco jako "ale ve výšce 20 km by to klidně fungovat mohlo", tak se mohli taky spokojeně dva roky hádat, jako my.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Jo, diky za link, pekne srovnani: nekdo tam nadhodil napad, nekdo jinej mu spocital ze to nefunguje nacez ten prvni clovek rekl "sakra, no jo" - misto aby rozpoutal obrovskej flamerwar jak ostatni nechapou jeho vizionarstvi. Pravda, to je efektivnejsi forma 8))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    při "zesolárňování" elektrických letadel by nemuselo být od věci začít i nějak takhle:
    Two Minimal Electric Hang Gliders with Maximal Enjoyment
    http://blog.cafefoundation.org/?p=6446
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    velmi stejné věci, o kterých se na NYXu ohledně solárního létání trollovalo v posledních dvou letech, dnes řeší i desítky jiných nadšenců jinde na světě... možná efektivnější formou:
    Halfbakery: Solar motorized paraglider
    http://www.halfbakery.com/idea/Solar_20motorized_20paraglider
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    jak jsem slíbil, stavbu soláního kola dokumentuju jinde, je tam samozřejmě k tématu možná i debata.
    [ XCHAOS @ Solarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars, ]
    ... některé konstrukční prvky podobné chaosoplánu to kolo každopádně nezapře :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    bez pořádných baterií nikdo solární letadlo do výšky nedostane...
    [ ANDY_WARHOL @ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE ]
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam