• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSSolární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    This Is Airbus’s Plan To Replace The A320
    https://www.youtube.com/watch?v=YYYNyxzJBXE
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: solární není, ale je to dobrej use case. Inspekci je možné přizpůsobit počasí a počkat s ní pár dní... to není jako běžná letecká doprava.
    PER2
    PER2 --- ---
    GERMANY'S FIRST - Power Grid Inspected by Airship-Drone
    https://www.youtube.com/watch?v=4eFUX_3oxb4


    roboloon | airship drones | germany
    https://www.roboloon.com/
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    DZODZO: a kolik letadel jsi takto do kopy dal ty? :-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    tak airbus lietadlo je asi tak 1000x vacsi stroj :) toto by som cakal nejaku stavebnicu z pripravenych dielov co iba zmontuju alebo nazvaraju dokopy
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    DZODZO: pomala...? Airbus ti letadla objednane v roce 2024 doda v roce 2031... :D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Celkom pomala vyroba, dnes objednas a 2027 v alzaboxu mas

    Order | Jetson - Personal Electric Aerial Vehicle
    https://jetson.com/order#orderForm
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Perpetuum mobile? Mercedes-Benz vyvíjí solární lak, který pokryje veškerý nájezd běžného vozu | Obnovitelně
    https://www.obnovitelne.cz/clanek/3577/perpetuum-mobile-mercedes-benz-vyviji-solarni-lak-ktery-pokryje-veskery-najezd-bezneho-vozu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    plánovali 10000m a zatím nedostoupali ani do 6000m.... hmm...
    Beyond the frustration | SolarStratos
    https://www.solarstratos.com/en/2024/09/newsletter-095-en/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Hmm, v Americe objevili elektrický ekranoplány....
    Battery-powered sea glider could make coastal travel more climate-friendly » Yale Climate Connections
    https://yaleclimateconnections.org/2024/11/battery-powered-sea-glider-could-make-coastal-travel-more-climate-friendly/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Toyota pours another $500M into electric air taxi startup Joby Aviation | TechCrunch
    https://techcrunch.com/2024/10/02/toyota-pours-another-500m-into-electric-air-taxi-startup-joby-aviation/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    hmm, 1% odporu vzduchu bychom měli...
    Lufthansa is using artificial sharkskin to streamline airplanes | Ars Technica
    https://arstechnica.com/cars/2024/08/lufthansa-is-using-artificial-sharkskin-to-streamline-airplanes/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: to tam všechno zmiňujou a vím to, ale přesto to, jak tenká vrstva stačí, jsem asi dřív přehlížel
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: perovskit není úplně novinka, o jejich skvělosti jsme slyšeli mnohé, ale s uvedením do praxe je pořád poněkud problém. Není moc stabilní, rozpouští se ve vodě a tak
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Suspense: 10,000 m record attempt imminent  | SolarStratos
    https://www.solarstratos.com/en/2024/07/newsletter-093-en/
    He flew for an hour and forty minutes up to an altitude of 3,970m ... hmm, to tedy zatím má do té stratosféry daleko, ale zase potenciál pro vyhlídkové lety tahle technologie rozhodně má :-))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Nový materiál z Oxfordu může být budoucností solární energie | cdr.cz
    https://cdr.cz/clanek/novy-material-z-oxfordu-muze-byt-budoucnosti-solarni-energie

    150x tenční vrstva materiálu... to by znamenalo, že solární letadlo by křídla mělo takovým materiálem v podstatě jen "nalakované" (u křemíku to vycházelo asi na 0.5 kg/m² bez nějaké nosné konstrukce nebo propojovacích kabelů)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SolarStratos shines from Sion where a world first is being prepared | SolarStratos
    https://www.solarstratos.com/en/2024/07/solarstratos-shines-from-sion-where-a-world-first-is-being-prepared/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Elysian's E9X is the 1st fully electric 90-seater plane and could fly by 2033 | Live Science
    https://www.livescience.com/technology/electric-vehicles/elysian-largest-fully-electric-concept-plane-e9x-take-off-in-2033
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: no, u toho pálení dříví by se dalo diskutovat, kolik let by se muselo skladovat, aby se mělo spálit, ale asi bychom došli k tomu, že aspoň pár milionů let :-)

    Ano, stromy nás nezachrání. Určitě neuškodí, ale jako carbon capture jsou nedostatečné. Jediným řešením by bylo neustálé zvyšování rozlohy, ok, dokud by probíhalo zalesňování, šlo by o carbon sink, ale tu bilanci pokazí jediný pořádný lesní požár. Srazit současnou koncentraci je dost nereálné.

    Jediné, co má smysl, je přestat to zhoršovat, ale to lidstvo prostě nehodlá. Dokonce ani jednoznačné, že mnou navrhovaná solární letadla by byla uhlíkově neutrální. Teprve kdyby létaly déle, než cca 7 let, a kdyby byly perfektně recyklovatelné, tak se dá mluvit o nižší uhlíkové stopě (ovšem stejně relativní to je i s řadou jiných forem dopravy, např. s vlaky... prostě nejsou úplně bez emisí, na stávajících trasách možná, ale určitě ne pokud se započítá nová výstavba...)

    Prosímtě, je tu na klimatickou změnu speciální klub, kde se účastním diskuze. Přesuň se tam, jestli máš nějaký názor. Tady je to spíš inženýrská debata.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam