ALENNAI: s tímhle nesouhlasím.
Za posledních 50 -100 let se nároky na bydlení změnily diametrálně, pro naše předky nepředstavitelně, zatímco v předchozích třech i více stoletích se bydlelo v podstatě stejně. Elektrika, voda, odpad, teplá voda, centrální vytápění, více než 2 místnosti, nepotřeba chlévů a kompostu, záchod, koupelna ... Další vlna změn proběhla v posledních 20 letech v materiálech a technologiích (u rodinných domů, u velkých staveb dříve), nejen v dostupnosti, ale i v požadavcích.
Pokud dnes koupíš dům z roku 1850, 1950, 1980 ..., budeš přestavovat a hledat nouzová nedokonalá řešení. Nevíme, co bude za 50 let, ale bude to jiné. Parkoviště na vznášedla? Dezinfekční jednotky? Hygienické kabiny? Velké kuchyně? Žádné kuchyně? Optické sítě? Neznámé nové sítě? přenos energie paprskem? Nabíječka na auto? Jaký přívod proudu? Anebo nádrž na vodík? Budeme mít zase služebnictvo? Nebo budeme žít v single bytech vedle sebe, každý rodič zvlášť a děti každé svoji sekci?
Kolik lidí platí v Praze (Brně, Hradci) astronomické nájmy a jejich rodiče neví, jak zaplatit topení v trojgeneračním domě na Vysočině? Budeme držet připoutaní k půdě a tvrzi v Horní Dolní? Asi ne.
V roce 1910 dávalo smysl postavit dům s trvanlivostí stovky let a mnoho generací, dnes to moc nedává. Tyhle papundekláče mají deklarované životnosti vcelku slušné, koupíš ve 30, v 60 opravíš na důchod, v 80 ti bude jedno, že to je nemoderní, hnusné a sype se to, vzpomínky budou silnější. A na vznášedlo nedostaneš řidičák ;) Děti zdědí pozemek se snadno zlikvidovatelnou boudou a žádné dluhy, to je docela fér.