R6ANDREW: No hlavně v první vlně dotací bylo mnohem více peněz, takže šance jsou nejen nejisté, ale i mnohem menší. Na jakou dotaci jsi chtěl dosáhnout konkrétně? a co (případně kde) jsi chtěl postavit? I slaměná stavba by se teoretiky dala postavit na dotace, ale musel bys dokázat, že lambda je taková a taková. Pravděpodobně nějakým měřením na zkušebním vzorku. To nebude ani snadné ani jednoduché. Jinak slámu klidně použij slámu, ale na obvodový zdivo to moc nedoporučuju. Lambda slaměného balíku není nijak velká a pak by jsi měl místo oken střílny. Samonosnou slaměnku bych taky asi nestavěl. Ne proto, že by nebyla samonosná, ale pracuje. A to se vylučuje s možností šetřit energie za minimální cenu. Ono jde postavit cokoliv z čehokoliv. Ale ta cena! Pokud budeš stavět na principu dobrovolnictví, tak můžeš skoro zadarmo postavit slaměnku s hliněnejma omítkama. Ale když započítáš práci, tak budeš na astronomických sumách. Stejně tak jako Reynoldsovi zemělodě jsou sice z odpadků, ale taky nejsou za hubičku.
Já se specializuji na nízkorozpočtové, nízkonákladové ekologické pasivní domy. A sám za sebe bych se na dotace v 99% případů vy... už jenom z morálních důvodů.
Základ je v tom vymyslet kvalitní koncept na míru, který respektuje pozemek a potřeby bydlícího. Může to bejt dřevostavba stějně jako zděná, to je fuk. Respektuj okolí a materiál zvol podle toho co se v dané lokalitě nachází.
Pro sebe jsem stavěl například z betonu, protože je to lokální materiál (žiju na okraji Českého krasu), jinak v hodně místech v ČR je k dispozici hlavně dřevo.