• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    Nejenom mobilní dům musí být malý.
    Šikovná a převážně DIY řešení malých domků, aneb to že je to malé a levné neznamená, že to nemůže být pohodlné a luxusní.
    Pro lidi co chtějí vlastní bydlení ale nechce se jim platit nájem či se zadlužit hypotékou, nebo jen prostě nepotřebují obří barák.


    Obrázky, rady, odkazy, pomoc při shánění stavebního materiálu, technologické postupy stavby, materiály, pozemky, půdorysy atd.

    odkazy na blogy a stránky na nástěnku

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lDcVrVA4bSQ
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    JOHY: 4x12m je poměrně jednoduchá i na případnou modulovost. Tedy rychlost výstavby. Nejvíce záleží spíš na vnitřku. Ta samotná zastřešená a zaizolovaná k-ce stavby může vyjít na cca něco přes 100-150k Kč. Záleží spíše na tom jaké máš představy a vybavení, povrchu a pod. Pokud nechceš řešit izolace dostaneš se klidně i na polovic...
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    JOHY: asi jo mi měli cenu 1 m2... ve složení difuzně otevřený skladby
    JOHY
    JOHY --- ---
    Mám jeden obecný dotaz: dá se hrubě odhadnout cena dřevostavby?

    Měl by to být domek na betonové desce ( ve druhé úrovni nad garáží), cca 4x12m, rovná střecha (minimální sklon).
    V podstatě jednoduchej kvádr, s tím, že na jedné délce a jedné šířce nebudou nutná okna. (Je to v rohu pod L- svahem).

    Využití: studio/pracovní prostor.
    CUKI
    CUKI --- ---
    NYKRUK: Počítám že bez kol to mude víc než 30cm rozdíl, některé auta s rukou jsou menší i když to není úplně lowdeck.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    FRUITS: právě s výškou je problém, protože nadměrné náklady jsou na více jak 4 m výšky vozidla. Povolení na nadměr nemá každý dopravce. Pak musí volit trasu mimo nízké mosty atd. Můžeš na přepravu sundat kola a tím získáš cca 20-30 cm. Auta s rukou mívají výšku vyšší.
    Hledej podvalník, bude stát cca 40-50 Kč/km + natlačení traktorem nebo nakládka autojeřábem.
    FRUITS
    FRUITS --- ---
    CUKI: Jak to myslíš hodit na auto z rukou?
    NYKRUK: bez podvozku má 2 metry a já doufám že s podvozkem se to vejde do 3 metrů (prý je to asi problematičtější pokud vezeš náklad nad 3...)
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    FRUITS: jak je maringotka vysoká (na kolech)?
    FIYAH
    FIYAH --- ---
    FRUITS: do zatáčky s kopcem poradím strkat traktorem za oj jako by po zadku( couváním) je to stabilnějsi, ten začátek dotazů neporadím..
    CUKI
    CUKI --- ---
    FRUITS: Nedá se to hodit na auto z rukou? To bejvá rozumné i cenově.
    FRUITS
    FRUITS --- ---
    zdravím, snad to není uplně blbej dotaz - Chci si převézt maringotku, cca 20 km - z vesnice do širšího centra Brna na půjčený pozemek. Maringotka je orličan, 7x2,5 + dva oje. Je pojízdná jen nemá techničák (kdyby to bylo mezi vesnicema nechal bych to vzit traktorem, ale jak se musí jet asi 2 km skrz osídlený město, tak to asi nebude chtít nikdo risknout..). Natáhnout by se na podval za nějaký kamion či co dala easy, akorát cílové místo je trochu komplikované, v takové zatáčce a kopečku (ale to bych mohl nechat vyhodit před a pak to nějak dotahnout nějakým traktorem..)
    Neznáte kolem Brna nějakou službu nákladní dopravy či co, která by to dala, a máte zkušenost? Zatím mi to všechny odmítají, a moc nevím co s tím. Případně jinou variantu.
    Díky
    CUKI
    CUKI --- ---
    CUKI
    CUKI --- ---
    77WHITE: Tak v USA koukám je to možná víc podobné jak u nás. Co z toho článku (nejen z tohoto) cítím, je fakt, že trend tinyhouse ve valné většině naprosto míjí ty nesporné výhody co tyhle stavby "umí" a vzniká z toho něco co to vlastně není...
    Což je škoda.
    Zrovna dneska jsem měl mít konzultaci (zrušena pro karanténu), kde architekt domanipuloval svého zákazníka k mnohem většímu domu, než zprvu chtěl, jen proto že to vyjde levněji na m2 zastavěné plochy a jednodušeji z toho udělá pasivní dům. Takže z původně chtěných 60m2 vznikl 128m2 pasivní dům, který má ale skoro dvojnásobné nároky na energii a stál 1,75x tolik. To je ale ekologie!


    MART1NKA: Americké domy jsou vesměs větší, protože jejich standard je stále dost mizernej. Je to dáno tím, že energie jsou tam většinou mnohem levnější a dům je spíše spotřební zboží. Taky není problém dojíždět větší vzdálenosti (zase levnější palivo) a snadnější parkování ve městech.

    U nás ty chaty měli původně naprosto jiný účel. Ale tím, že jich je tu tolik, tak se to promítlo právě v těchto ohledech. Bohužel než se na to připravili obce, tak mnoho z těchto lokalit dokázali lidé naprosto zdemolovat hromadnou tetris zástavbou. Mnichovice, Brnky, Posázaví, Lipence a rovinaté plochy dál proti proudu Berounky až do Zadní Třebáně a mnoho dalších oblastí je naprosto zdevastovaných a víc než rekreační oblast do připomíná kemp. I tady u nás v Nučicích to v některých částech vypadá dosti divoce. Ale naštěstí už se to dost zastavilo změnami v ÚP. V Berouně, ve Vráži, zde i v mnoha lokalitách v údolí Kačáku už jsou naštěstí rozumné restrikce, které neumožnují stavět co se lidem zachce. Mám pocit že nově je to i v Brnkách...
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    a jinak na archdaily je cele zari venovane tiny trendu, takze dost odkazu na projekty nebo zajimavosti -
    Tiny | ArchDaily
    https://www.archdaily.com/tag/adtopic-2020-tiny
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    Vtipny:) Dneska vysel na archdaily miniclanek, co se zabyva presne tim co sme probirali - trendovitost tiny housingu, skutecna hodnota, uziti apod.
    The Life and Death of the Tiny Home Trend | ArchDaily
    https://www.archdaily.com/947448/the-life-and-death-of-the-tiny-home-trend
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    CUKI: u nas je to ine, pretoze nase konvencne byty a domy byvaju obecne mensie ako americke domy aj z dovodu narocnosti na vystavbu. sme tak nejak nuteni defaultne zit v mensom, pretoze vacsie si nemozeme dovolit, alebo ani nechceme. navyse tu mame tradiciu chatarcenia. mi skor pride (co vidim na svojich znamych), ze ludia sa trochu stahuju na vidiek a mnoho z nich zacalo byvat na chatach v prirode. takze cesky tiny je vlastne gentrified chata?
    CUKI
    CUKI --- ---
    MART1NKA: V USA konkrétně v CA, prý není ani tak problém se stavěním a jeho povolením. Ale z daněmi. A v každém státě USA je to často dost rozdílné. V některých třeba tinyhouse nic neřeší. Protože je jedno co a jak velkého si postavíš.

    Pravidlo že pokud je něco na kolech, tak se to jako stavba neposuzuje, platí snad po celém světě vyjma naší republiky v posledních letech.

    Tedy u nás je představa o tinyhouse vlastně hodně odlišná od zbytku světa. Protože kola tam jsou vlastně nejen na víc, ale pokud se to převáží tak dost překáží, protože výška není neomezená
    UF0UN
    UF0UN --- ---
    MART1NKA: in other words : gentrified trailer parks
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    MART1NKA: Tu je príklad designerskej lahôdky: https://youtu.be/PFNdIup9kS0
    A nie, nie je to lacnejšie ako konvenčný dom.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Máme tu rozsiahlu knižku o tejto tematike s kopou krásnych obrázkov a vydedukovala som si z toho:
    Tiny houses sú v Amerike a v Austrálii minidomky na kolečkách, ktoré splňuju rozmery na to, aby dotyčný vlastník nepotreboval stavebné povolenie.
    Je to taká hipsta podoba karavanu.
    Stavajú sa na to, aby boli mobilné, ale zároveň sa počíta s tým, že budú niekde stáť dlhodobo.
    Ľudia často parkujú na niečom pozemku, ktorý je prenajatý alebo komunitný.
    Mávajú vlastný solár, prípojku na elektrinu, vodu, pilinovú/separačnú toaletu.
    Ľudia v tom naozaj dlhodobo žijú. Aj s deťmi.
    Tým, že sú to často komunitne založení jedinci, parkujú v spoločenstve ďalších tiny housov, kde sa spoločne starajú o permakultúrnu záhradku. Náradie, ktoré potrebujú majú v spoločnej stodole. V tiny house majú určené veci na bývanie, nikoliv hodpodárske veci.
    V typickom tiny má každý centimeter nejaké využitie a všetky vyzerajú veľmi podobne.
    Ak je človek istého charakteru a je jeden, max dvaja, tak sa v tom dá normálne bývať. V našej šírke to musí vedieť topiť, to Australani jaksi riešiť nemusia.
    Tu je pán, čo to točí: https://www.youtube.com/c/livingbig
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Já myslím, že je náročné hledat průnik pro malé A nezávislé.
    V okamžiku, kdy topím vlastním palivem, obvykle dřevem, musím mít hodně místa na skladování, zpracování, i ta kamna a komín zaberou kus prostoru a peněz.
    Stejně tak zpracování zahradní produkce, jen dneska jsem na kýbl hrušek potřebovala stůl, prkýnko, nůž, sušičku, kýbl na hrušky a druhý kýbl na mytí. Jo a pytlíky na sušené šiju na stroji, to žere místa ;). Dál máme sklep, mrazák, skříň na kompoty ...

    Tím se nehádám, jen vnáším pohled do diskuze.
    CUKI
    CUKI --- ---
    77WHITE: Ok, možná to tak chápu asi jenom já. Máš pravdu každý na to kouká z jiného hlediska. Jinak ano já hodně řeším ekologii a nízký rozpočet na stavbu i provoz, ale tinyhouse jako takový chápu, že to splňovat nemusí. Stejně tak nemusí mít pračku, teplovou vodu, vlastně asi ani vodu obecně. Může mít i suchý záchod, když na to přijde. Ale prostě to spojení tak nějak beru jako malé trvalé bydlení.
    Ale obdobně to mám třeba s pojmem "pasivní dům". Taky už je dnešní definice na míle daleko od toho co to bylo dříve.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    CUKI: Tak si to ale vykladas ty. Spousta lidi tyhle objekty chape jen jako get away objekt, chatu na vikend, neco co ti nabidne kompletni zazemi. Taky se to jmenuje Tiny house, tzn maly dum. Ne "maly dum na trvaly pobyt".

    Tady je takovej klasickej konflikt vzniku celyho zanru. Stojim si za tim, ze absolutni vetsina obyvanych minidomku nestoji kvuli ocarovanosti malyma prostorama nebo nejakym hledanim zenu, ale ciste a jen ze na vetsi nejsou penize. Neni na tom nic spatnyho, nicmene jakmile neco neni "co nejlevnejsi, nejprostejsi a bez nejmensiho dopadu na okoli", zacne to narazet.


    FIYAH: do kulny, jak to delavali stoleti pred nama a kterou jiz zminuje nize Martina . Samozrejme si muzete do tech obytnejch prostor vtesnavat vse, co uznate za vhodny, zejo. Ja jen ze kdyz bych stavel malej dum, tak nedava smysl naplnovat jeho notne omezeny skladovaci kapacity sekackou nebo slunecnikem. A protoze mam rad poradek a co nejmin roztrousenejch objektu, zkusil bych kulnu koncipovat jako soucast toho domku, prilepenou treba zezadu.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam