• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    Nejenom mobilní dům musí být malý.
    Šikovná a převážně DIY řešení malých domků, aneb to že je to malé a levné neznamená, že to nemůže být pohodlné a luxusní.
    Pro lidi co chtějí vlastní bydlení ale nechce se jim platit nájem či se zadlužit hypotékou, nebo jen prostě nepotřebují obří barák.


    Obrázky, rady, odkazy, pomoc při shánění stavebního materiálu, technologické postupy stavby, materiály, pozemky, půdorysy atd.

    odkazy na blogy a stránky na nástěnku

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lDcVrVA4bSQ
    rozbalit záhlaví
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    TPA: mám druhý rozvod vody, který je napojen na toalety do kterého plánuji dát práce precistenou vodu. Ale zatím ta kvalita vody není dostatečná, takže to nemám propojené. Tak jen chci upozornit aby si s použitím této vody počítal třeba až po par mesicich po zprovoznění cov.
    Dale ponorna lampa by ti byla k ničemu, protože to prosvitit jen pár cm. Ale můžeš ji dát na přítok. Ale prat v té vodě a dokonce se sprchovat opravdu nevidím reálně. Ta je tak na splachování a zalévání trávy.
    Já sem nakonec dešťovou nádrž nerealizoval, neb na to nezbylo, ale výhodnější byly betonové nádrže než ty plastové. Měl sem nabídku na 10m3 za cirka 27 tis s dopravou. K tomu zemni práce. 7m3 bude levnější.
    Vychází to lépe než plastová, protože se to nemusí obetonovavat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    TPA: Na wc můžeš taky použít tu dešťovku. A tu nádrž na děťovku bych doporučil mnohem větší a nejlépe víc kusů.
    TPA
    TPA --- ---
    Ahoj, koukám, že se tu řeší „moje“ aktuální téma. Chceme se přestěhovat mimo město a na chajdě, kterou budeme přestavovat chybí voda. Dmek je na kopci a jakmile cca 3 týdny neprší, tak ve studni přiteče tak max. na vyčištění zubů. Kromě nového vrtu, který není 100% jistota bych se chtěl pojistit i čištěním a znovupoužitím odpadní vody. Představuju si to nějak viz obrázek. K praní a splachování použijeme dešťovku a když bude málo tak si do nádrže připustím vyčištěnou vodu z čističky... Vzhledem k tomu, že voda bude akumulována v nádržích, uvažuju nad ponornou UV-C lampou. Neznáte někdo jak vypočítat výkon ponorné lampy? Vzhledem k čištění kořenovou čističkou asi odpadá možnost chlorování že?

    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: A k čemu to arduino?
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QNEDLEEQ: tak to je porad kdyz si to budes bastlit sam :) btw tady asi nebudes potrebovat arduino, jen spravny zdroj a maximalne pocitadlo hodin. porad si myslim, ze je hloupost to vubec vypinat, protoze srani s tim aby si clovek zabezpecil rozvod proti vstupu kolifornim bakterii bude slozitejsi nez par kc za elektriku navic.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QNEDLEEQ: musel bys vyměnit i tu elektroniku k tomu, takže bys ušetřil tak 500 za válec :-)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QNEDLEEQ: bohužel já sem nemohl čekat až se najde něco noveho. Stávající technologie funguje dostatečně, a nějaký drobný za elektřinu fkat řešit nepotřebuju. Mám svoji vodu, v kuchyni i pitnou, jinak na koupání zdravotně nezavadnou a to sem si přál.
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: Tak je toho určitě víc. Ale našel jsem to zatím jen jako velké průmyslové řešení.
    Jinak v Bavorsku na tom taky makaj: https://www.led-professional.com/...ique-project-for-developing-mass-market-uv-leds-for-disinfection
    ..a Jistě nejen tam.
    Zásadní pro reálné použití kromě té výrobní ceny je životnost toho polovodiče a účinnost obou zdrojů. Jak LED tak výbojka. A taky rozptyl světla a jeho rovnoměrnost.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    QWWERTY: asi bych tu cenu furt nezminoval. preci jen po rozpocitani na mesice je to vicemene stejny, jak moje stocny v byte:)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QNEDLEEQ: tohle už vypadá použitelnéji a cenově přijatelne
    Mělo by to vydržet 5 let.
    https://www.uvfab.com/product/uv_led_water_disinfection/

    Ale netuším jestli to funguje tak dobře jako lampa a taky si to bere 15w (silnější verze) , imho to musí také běžet pořád, cena sice 590 dolarů, ale je to USA, takže plus clo, DPH a dopravné. Takže to máš tak 18-20 k.
    Cenové tedy skoro srovnatelné co se pořízení týče i provozu týče, ale obávám se, že tím člověk nijak neusetri. za těch 5 let budu potřebovat 4 výbojky, jednu mám, což jsou ještě asi 6k k pořizovacím nákladům, tady to koupím za plus mínus stejnou cenu, výbojky potřebovat nebudu, ale za 5 let to budu muset koupit celý znova (tady to nevypadá, že by to šlo vyměnit)
    Ušetřilo by se akorát polovinu nákladů za elektriku, ale v horizontu 10 let by se náklady srovnaly, protože za pět let je nutné toto zařízení vyměnit celé.

    Takze bych řekl, že už se něco na tomto poli děje, ale nenazrala k tomu ještě doba, za 5 let to bude ale jinak.
    Teď je možná ještě nestastne to, že se spíš řeší desinfekce povrchu a tak se tohle zařízení do většího prodeje nemusí dostat tak brzy.
    K tomu aby se to u nás mohlo prodávat to potřebuje navíc atest s tak pokud to nebude nějak levnější a úspornější, což evidentně není, tak nebude potřeba nějaké atesty řešit.
    Ale za pár let, proč ne
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANDY_WARHOL: Ty seš fakt případ :-) Ne každej má problémy s koliformní bakterií. Ona není na světě jediná. Tvůj test před a po bohužel nedokazuje 100%ní účinnost, hubení bakterií a jejich zárodků. Ale teď chápu jak se dostávají někteří prodejci k takovým číslům. Jen jim chybí základní matematické povědomí a trocha inteligence.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QNEDLEEQ: ja třeba bastlim rád a tohle bych zbastlit dokázal a možná by to i fungovalo, ale doma chci mít profesionální řešení na který se můžu spolehnout.


    Takže jsem šel cestou rozboru vody a návrh řešení od profesionálů přesně na míru.
    Proto mám taky silnější lampu, než bych si dle parametrů vybral sám. Protože kvůli příměsi manganu by ta slabší nestačila.


    Ale našel sem, že to někdo vyrabi
    http://www.aquisense.com
    Ceny sem nenašel, ale hádám, že to bude dražší než stávající řešení s vybojkou.
    I ten led panel se musí měnit. Takže se obávám, že kromě ušetřené nějaké elektrické energie to bude ve skutečnosti výrazně dražší a diy řešení aspoň pro mě, jak jsem psal, nepřipadá v úvahu.


    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: 1, ano mám koliformní bakterie. Kvůli nim se to dělá.
    2, testem kvality me vody před a po.

    Bakterie po instalaci uv lampy a desinfekci rozvodu klesly na 0.
    Nevím čím se ohanis ty, ale já mám v ruce dva papíry z akreditované laboratoře.

    Diskuze s tebou nemá žádný smysl. Takže se měj a pozdravuj v ignore ostatní ignoranty.
    CUKI
    CUKI --- ---
    QWWERTY: No asi nejde o to to vyrábět, ale proč to nepoužívají výrobci těch UV řešení?
    Protože by z toho pak nebyl takový zisk? Znám snad jedinou firmu, která se tím zabývá a ta nedělá "domácí" řešení...
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANDY_WARHOL:
    1) to záleží na druhu bakterie (to co píšeš platí jen pro escherichia coli a koliformní bakterie)
    2) Kterým testem? Výrobky které znám mají účinnost 100% jsem na trhu neviděl. V odborné literatuře se udává 99,7-99,8. V propagačních letáčcích výrobců 99,9%, ale nikde 100%
    ale to je zase jeden z těch tvých moudroprdů, protože tohle ty jistě víš...

    Když se tak oháníš tím vycucáním z prstů, tak prosím najdi věrohodný zdroj, kde se uvádí 100%ní účinnost a ostatní hlouposti co tu píšeš. A taky prosím napiš, kde co já cucám z prstů. Na rozdíl od tebe nečerpám z letáků výrobců a informací prodejců.

    A ještě, já vím, že už jsem to psal. Ale pro tebe ještě jednou. Ta účinnost se týká pouze vody která má k tomuto čištění předpoklady. Tedy aby to mělo tu účinnost je potřeba aby v té vodě nebylo nic nad stanovený velmi přísný limit. Což se ti u vody z vrtu těžko stane. Protože vadí právě ty příměsi o které je hlubinná voda zpravidla obohacena. A používat trvale vodu upravenou přes reverzní osmózu asi není to co chceš. Navíc ta se dává většinou až k výtoku.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    QNEDLEEQ: ty LED imho hlavne musi mit UV-C, ktery je germicidni
    tzn. znas i vlnovou delku: Ultraviolet C 100–280nm
    tady jsou detaily k tomu vyrobnimu procesu skrz nitrid hlinku, o kterym mluvil CUKI
    Using Aluminum Nitride (AlN) to Access UVC Wavelengths - Klaran
    https://www.klaran.com/using-aluminum-nitride-aln-to-access-uvc-wavelengths

    Osobne bych si ted na UV LED dal pozor, protoze diky Covidu jede trh s podvrhama, kdy jsou na trhu UV-A LED a zakaznikum se tvrdi, ze zvladnou neco dezinfikovat. Tzn. bral bych svitidla pouze u tech obchodu, ktery jsou schopny dodat nejaky garance, datasheet vcetne mereni, etc..., popr. osvedceny vyrobce dezinfekcni techniky. Ze to nebude levny asi neni potreba zminovat.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: PS hrozný kecy.
    1, ty bakterie tam nesmíš mít dle noy zadny
    2, zabije. Potvrzeno testem.

    Takže dokud si budeš cucat zprsru nějaký nicim nepodloženy názory, tak samozřejmě budu tvé neoravdy uvádět na právou míru.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: mě serou moudroprdi zbytečný rady, o který nestojim. Tak to zkus respektovat a nebudu mít potřebu s tebou mít nějakou přestřelku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: To je podle mě blbý přirovnání, protože ty potřebuješ ty hodnoty omezit na hygienické minimum (tedy pod stanovené maximum). Ono nikdy nebude existovat, že za tím "FW" nic nebude. Tedy vždy tam za prvé budou nějaké jiné backdoor problémy a za druhé ani ten FW s pořád zapnutou lampou nebude nikdy 100%ní
    A další faktor je to, že ta zpětná klapka nebude sice nikdy 100%ní, ale omezení to jistě bude velmi zásadní.

    A jak jsem psal už před tím. Kdybych to nasadil například u sebe. A dal to za čerpadlo z vrtu, tak do retenční nádrže mi ta voda padá. Tedy se té trubky nedotýká. Tím bych tu podmínku bez problémů splnil.
    Ale voda se tímto paranoidním způsobem může kontaminovat stejně tak kdekoliv dál...

    Tedy pro lepší výsledek z tohoto hlediska by podle mě pomohlo to UVčko naopak posunout k tomu místu té spotřeby.

    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: Ne to byla odpověď na tvé "rocne to vychazi na zhruba 3000,- "

    Ono taky ne vše běží v režimu 24x365 :-D

    Ale o to nejde, chtěl jsem jen rozvést diskusi, jak tento zbytečný nešvar tohoto řešení vyřešit lépe. Netvrdím že to jde, ale pokud ne tak proč? Já to zatím nikde řešit naštěstí nemusel. Všude mám pitnou vodu. Ale tohle téma mě zajímá.

    Kdyby se tu jeden AW necítil ublížen a nezačal zbytečnou slovní přestřelku. Třeba to mohla být diskuse k něčemu. Proč je tak důležité aby to jelo stále?
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: Máš špatnej tip :-)
    Bojler a ledničku mám, NTB mám tu aktuálně jedou 4, troubu a rychlovarku taky, čerpadla na vodu mám 2 (vlastně 3). Venkovní lampou nevím co myslíš. Osvětlení? To tu je také. Jen to neběží nonstop, ale jen když je to potřeba. Žijeme zde 2+1 (synovi ale už bude 10).

    Ale mému domu příkon 120W opravdu nestačí. to máš pravdu. To píšeš ale pouze ty.
    Můj dům je větší ale 4+1 to také není :-) Nespotřebuji ale 6m3 dřeva, ale při přepočtu asi jen něco přes 1/2m3. My tu ale topíme elektrikou, takže to mám bez práce :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANDY_WARHOL: Mě přijde kurvítko které ušetří jiné mnohem dražší kurvítko a sníží celkovou potřebu jeho servisu jako docela přínosná záležitost. Nehledě na ekologický (rtuť) a ekonomický přínos.
    K tomu co píšeš: ano není to 100%ní ale to tvé zapojení také ne. Ono to nikdy nezabije všechno. Když jsi načnul ty filtry (mezi které dle tvé nelibosti zahrnuji i UV lampu). Je potřeba mít jinak tu správnou a ideální vodu. Jinak to klesá účinnost. Hlavně vlivem neprůhlednosti. Takže vždy tam něco bude a bude se to moct množit poměrně stejně.
    Varianta, že bych to čistil na vstupu přímo ze vstupu do retenční nádrže by se obešla i bez té zpětné klapky (která ti dělá takové vrásky). Účinnost to bude velmi podobnou a životnost lampy bude dána jen jejím stářím (nikoli vysvícením). Troufám si stát za názorem, že větší rozdíl v celkové účinnosti bude spíše o tom ve které části rozvodu bude než tím jestli by svítila stále nebo ne, protože ovlivňuje jen tu vodu která je právě v tom "reaktoru".

    Narozdíl od tebe ti tvé "moudroprdi" rady nevnucuji, je to jen zajímavé téma k diskusi. Pokud o tom něco víš, místo svých arogantních výlevů, napiš něco k tématu. :-D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam