CUKI: ona ta degradace tenzidů souvisí s teplotou, biologickou aktivitou a především kyslíkem, což se v podzemí moc nesplní a proto si troufám říct, že to pak dokáže migrovat dál než je předpoklad. prostě protože to v anoxickým podzemním prostředí těžko zdegraduje. gró degradace musí proběhnout před zásakem. při nějakým častým používání to spolehlivě zamoří prostředí, kor takový, jehož podstatná vodní bilance pochází ze splašků. bohatý vodní prostřední je na tom výrazně líp. tu dynamiku si laik těžko představí.
já toto měl na očích u bývalky, co si její rodičové pod ořechem a višní vykopali septik, do kterého vedla pračka a dvě sprchy a dva záchody. ořech odešel a to co plodí ta višeň, to by šlo střílet z malorážky, protože ani ptáci to nezobou. a to šlo jen o letní nahodilý provoz, červen - srpen, pak už tam byla zima. půdorysně cca 15 m od septiku s trativodem mají studnu, z části dotovanou potokem a zčásti vratka ze septiku. ta voda má prostě specifickou vůni a chuť :) podle druhu mýdla.
je potřeba vědět, že v mýdlech a podobně nejsou jen tenzidy, jsou tam i parfémy a emulgátory, barviva a další věci. občas tam skončí savo z podlahy, občas ze sebe smeješ opalovací krém. zrovna hovna mi připadají ještě hodně v pohodě.