• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBIng. Miloš Zeman - Prezident České republiky
    CHORCHE
    CHORCHE --- ---
    ANDY_WARHOL: zaoralka na tebe: a tomu jako mame verit?? - podle clanku... opet viz. ta medialni masaz poslednich tydnu... :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    PETRPEDROS: jeste jednou, podle toho clanku do toho sam zeman nijak nezasahoval, takze kritiku na adresu fotografa prosim
    CHORCHE
    CHORCHE --- ---
    PAULMUADDIB: to urcite :)
    ve me ta fotka proste evokuje zas ty smisene pocity a pachut, co tu z nej sla pred druhym kolem voleb (s vysledkem uz sem se smiril) - opet je na fotce neco jineho, nez co usedne na Hrad - vlasy ma jak Jezisek, ty ruce... - jestli usiluje o mou neduveru, uz neni treba, uz ji dosahl i podtrhl pri setkani s VK - k tomu ale nastesti mohu rict, ze na nej nebudu koukat 5 let ve skole ani nikde jinde
    ANDY_WARHOL: promin, s timhle se neda souhlasit - fotografa sem zapomnel uz dneska, ta fotka tu bude par let a dost pochybuju, ze zrovna u toho a zrovna u nej, by to bylo - Tak popelnicek a pak mi reknete, jak si mam sednout, pane fotograf... a nejak si to domalujte
    todle uz neni o nenavisti, todle uz je fakt o tom, co ten clovek chce, abych mu veril - zatim dela vse pro to, abych mu neveril vubec nic
    PETRPEDROS
    PETRPEDROS --- ---
    Fotografie portréta prezidenta republiky sice nemá svůj manuál ale portrét ve fotografii ano a to Zemen porušil... + ta retuše je dobrá pro modelky na obálku časopisu ne pro portrét prezidenta!
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    nebo je to nepovedeny iluminatsky znamení.
    ale dost už. v článku se Pise ze do toho Zeman nezasahoval, takže se obraťte spis na fotografa co tim chtel
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    CHORCHE: Podle mě je to vzkaz zralosti - zrádce a debily by chtěla udeřit má železná pravice, nicméně vyspělejší levice ji zakrývá v uklidňujícím a zmírňujícím gestu.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    CHORCHE:
    Já furt tvrdim že je to gesto"takhle vás zmáčkne muj železný stisk horala z vysočiny, parchanti" a je adresován dolním 10 000 000 čechů.....
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CHORCHE: rat nebo rath :)
    CHORCHE
    CHORCHE --- ---
    MANFRED:
    no a nebo podle tohodle treba Kral krysa - a to prichazi rok hada :o)
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    CHORCHE: Kolárek a mohlo by to mít titulek "tak jak jsi zhřešila, dcero?"
    CHORCHE
    CHORCHE --- ---
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    BONGI: pravda...
    GULDUR
    GULDUR --- ---
    Souhlasím, že se posouváme dál od Hradu, takže se budu snažit být stručný. Podmínky byly velmi odlišné a situace ve světě taky, ale i s tím rozdílem, že konzumující trhy existovaly jen v malé části světa, takže ten mega odbyt evropského zboží nastával spíše až v meziválečném období.

    Otázka surovin se zatím může zdát, jako zcela zásadní, ale já osobně vidím do 20 let poměrně rychlou emancipaci některých oblastí Afriky, která s touto problematikou může zahýbat, když úplně pominu možnost technologického pokroku v oblasti nahrazení některých surovin levnějšími a dostupnějšími zdroji. Ostatně největší artikl Číny je její růst.

    Co se týče Evropy, té samozřejmě vyrostla konkurence ve všem krom toho co jsi zmínil (bankovnictví a unikátní know-how), ovšem Evropa má v rámci světa jisté specifikum, že ač se to nezdá, tak i přes veškeré rozdíly jsou lidé ochotni široce spolupracovat a navzájem se podpořit i přes hranice států. Je to určitá komunitnost a étos, který by Evropa mohla využít k získání úplně jiné dynamiky vývoje, než může nabídnout kterákoliv jiná oblast.
    BONGI
    BONGI --- ---
    HONZAL: Je, protoze levna vyroba/dovoze z Ciny znamena nemoznost konkurence domaci vyroby a v podstate jeji likvidaci. nasledna zavislost na Cine se muze samozrejme projevit v cenove politice - v podstate monopolni rozhodovani. Proste ppokud pripustis zanik domaci vyroby, stanes se zavislym na dovozu. Pokud to nebude vyvazene, budes v hospodarstvi vypadat podobne jako byvale kolonie - jen nebudes drzen vosjkem a exekutivou, ale svou hospodarskou zavislosti.
    BONGI
    BONGI --- ---
    Asi jsme uz mimo tema, nicmene jeste komentar - pokud vzpominas minulou schopnost Evropy se zmatorit, nesmis zapominat na podminky, v jakych to probihalo. Evropa i USA bylo zasobovano lacinymi surovinami z kolonii a nasledne po zruseni kolonii se moc v tomto ohledu nezmenilo. Stejne tak mela v techto zemich zajistena odbytiste relativne velmi stabilni s moznosti i budouciho planovani. To umoznilo Evrope se venovat hlavne nejproduktivnejsi casti ( cast ktera pridava nejvyssi hodnotu - finalni produkce) zpracovatelskemu prumyslu, obchodu, finacnictvi a sluzbam. Jenze uz v okamziku, kdy vstoupilo na trh USA a SSSR se satelity, se situace zhorsila a Evropa si uz tolik piskat nemohla. S postupnym vyvojem emancipace tretiho sveta vzrustala a na trh vstoupila jeste Cina a Japonsko.
    Evropa uz vubec nema podminky, ktere ji zvenci pomohou. Zatim zustava silna v bankovnictvi ... ale kde jinde jeste nema silnou konkurenci?
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    HONZAL: coz bych osobne nevnimal jako problem, myslim, ze souycasny zapadni svet zije v materialnim raji, ktery je ponekud naddimenzovany ;-)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    jsem naprosty laik, ale u te Ciny me napada, ze jejich rezim se svetu v podstate vyplati. O kolik, by se asi vsechno zdrazilo, kdyby v Cine fungoval svobodny trh (tj. i otevreny svetu), lidi by neotrocily a obcas si taky neco hezkyho koupily. jakasi fiktivni agrarni poptavka by se vyrazne posunula doprava a tak by se VSECHNO velmi zdrazilo.

    a to nemluvim o tom, jak se do toho zvyseni cen napocita i skutecnost, ze by tam lidi nechteli 16 hodin denne makat za zrnko ryze...

    Je na teto dedukci nejaka chyba?
    GULDUR
    GULDUR --- ---
    BONGI: ano je to problematické a neobešlo by se to bez určitých výpadků a politických veletočů, ovšem je to z mého pohledu podobné jako vztah špatné zaměstnání, kde tě berou na hůl/ vlastní podnik, kde si šéfuješ sám a dostaneš tolik peněz, kolik si vyděláš. Tj někdy dost, někdy třeba nic, taky je tam ta obrovská nejistota, jestli vyjdeš i příští měsíc, ale za určitých podmínek to i za to riziko stojí.

    Evropa už jednou v minulosti prokázala, že je schopná to ustát. Sice to nešlo moc hladce, ale výsledkem těchto snah byl moderní zpracovatelský průmysl, který řadil Evropu před první světovou válkou na absolutní špičku. Je to o tom, udělat si kupu problémů a projít si nemalou krizí, ale pokud by se všechny tyhle prvky dokázaly aspoň minimálně zvládnout, tak na konci této bouře by byl velmi příjemný úsvit. V mém pohledu jsou základem silné a vzájemně i politicky provázané hospodářské a společenské struktury Evropského prostoru, které nikam nevstupují jako podřízený, ale jako rovnocenný partner. Představa značně utpoická souhlasím, ale je to z mého pohledu jediné skutečně dlouhodobé řešení naprosto s*ačkovýho postavení Evropy, do kterého se úspěšně svépomocí dostala.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    BONGI: jo ono hlavne cina ma pod palcem skoro (nebo uplne, ted nevim) tezbu vzacnych rud, bez kteryho by nikdo ani lcd nevyrobil. jsou sice jeste nejaky kapacity mimo, toho casu zavreny kvuli ekologii, ale nez by se na to najelo, nez by se rozjela nejaka vyroba tech primarnich soucastek (veskera vyroba lcd displayu jinde nez v cine nebo korei je samozrjeme jen montovani, ty soucastky se vyrabeji jen tam nebo v korei), tak by to trvalo a bez lcd se dneska neobejde ani auto ani pracka ani nic. proste uz je ta doba takhle nastavena. a to sou jen lcd displaye, podobna situace je i u dalsich komponent naseho moderniho spotrebitelskeho kose...
    BONGI
    BONGI --- ---
    GULDUR: No vytvorit jakousi vnejsi celni unii, hlavne vuci Cine, je dost problematicke. V soucasnosti se jen maloktery vyrobek obejde bez komponentu vyrabenych v Cine ci jinych asijskych statu. je tedy otazka, co by hrozilo, kdyby naopak Cina zpetne dala embargo na tyto komponenty ci take zavedla - "vyvozni dan". Prave toho se vsechny staty vcetne USA boji a proto nejsou schopne prilis efektivne zasahnout proti nekvalitni konkurenci nicici domaci produkci. Zaroven je potreba si uvedomit, v jakem stavu jsou ted jednotlive staty ve schopnosti nahradit tento spatny dovoz a nezpusobit poruseni socialniho smiru uvnitr statu, diky znacnemu narustu cen.
    Druha zalezitost je korekce "dotovanych vyrob/produkci" uvnitr Evropy. Jsou sice platna urcita a dost tvrda pravidla, jenze jsou vetsinou dodrzovana jen malymi staty - velci prispivatele na ne vetsinou kaslou a davaji prednost klidu v domaci politice - a protoze jsou zaroven nejvetsimi prispivateli, jsou sankce na nich skoro nevymahatelne. Klasicky priklad je Francie a jeji dotovane zemedelstvi. Opacny priklad jsme my, kde respektujeme vsechno pomalu na 120%, jen aby se nekdo nerozzlobil.
    Navic to staty na rozdil od nas dokazi obchazet - kdyz od nas chces vyvezt kravu do Rakouska, musis dokladovat tolik hygienickych podminek, dokladovat stari, kvalitu atd atd podle jejich vnitrnich vyhlasek. Naopak, my jsme schopni dovezt sem mmaso, ktere ani neodpovida evropskym normam a likvidovat cenovou konkurenci domaci produkci masa. To uz ovsem neni o unii, ale o predposranosti a kratkozrakosti nasich vlad.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam