Zeman zarazil oštěp do země: Boj! Hrr na české intelektuály!
Co se děje? Má prezident právo docenty kádrovat? Má právo vzdorovat univerzitám i vládě a nejmenovat je? Podle rozborů ústavních právníků toto právo nemá. Ale jeho ryze ceremoniální role existuje (hlava státu není nijak zahrnuta do hodnotícího a rozhodovacího procesu při jmenování profesorů). To, že je jmenuje, má zřejmě v očích tuzemců nějak zvýšit váhu akademických funkcí. Dnes se to zdá směšné.
Pojďme se podívat na Zemanovy důvody. Profesor nepotřebuje čisté lustrační osvědčení. Takže případné kontakty docenta Ošťádala s StB nehrají roli (ať se nám to líbí, nebo ne, tak je napsán zákon). Podobně mimo je i ono „působení v propagandistických útvarech Československé lidové armády“ docenta Eichlera. Ani jedna ta věc nemůže být překážkou při jmenování profesorem.
Je podivuhodné, že Zeman akademiky moralizuje (o nic jiného nejde), když má sám na Hradě kancléře Vratislava Mynáře. Nemá smysl znovu probírat tuto osobu, stačí jen připomenout, že Mynář, ač to potřebuje k řádnému výkonu své funkce, nemá bezpečnostní prověrku na stupeň tajné nebo přísně tajné. A zdá se, že ji mít ani nebude. (Podobně Zeman "odpustil" lustrační osvědčení ministrovi financí Andreji Babišovi.)
...
Proč ne Fajt? V prezidentské kampani napsal blog na Aktuálně.cz. Kritizoval Hrad, tvrdil, že je potřeba rehabilitovat „takřka vyhaslé pojmy jako morálka, důstojnost nebo prostá ohleduplnost“. Dodal dnes kacířské věty: „Karel Schwarzenberg by byl v pořadí českých panovníků vlastně tím skutečným Karlem IV.“ A ještě: „Já osobně mám tedy jasno – žádného Miloše I. opravdu, ale opravdu nechci...“
Zeman má pádný důvod Fajta odmítat. Je jím msta. Jak víme, úplně stejně to probíhalo na jaře 2013, kdy se zašprajcoval a ne a ne jmenovat profesorem Martina C. Putnu. Důvod? I on byl (a zůstal) jeho břitkým, intelektuálním kritikem. – Smutné na tom je, jak je to malé, nevelkorysé, ubohé.
http://nazory.aktualne.cz/...vi-rozdmychava-osvedceny-tridni-boj/r~33b0b85cf3d211e498af002590604f2e/