no, kvarky byly v nadpise pouze proto, že byly stejně "kva" jako kvazičástice a kvasnice... :-) ale náhodička: od té doby, co jsem se přeorientoval na MiHsC teorii, se už vynořily taky, viz tahle debata:
https://www.blogger.com/comment.g?blogID=4637778157419388168&postID=3846391561561002724
MiHsC aspiruje na meta-teorii, která toho vysvětluje fakt spoustu, od mikroskopických jevů po makroskopické a v tomhle docela slušně konkuruje teorii strun, která se snaží zhruba o to samé, ale předpovídá příliš mnoho různých teorií a vesmírů současně.
V téhle debatě výše např. řeší, zda by průměr protonu nemohl být informačním horizontem pro kvarky "obíhající uvnitř" (tzn. pociťující obrovské dostředivé zrychlení). Mají tam nějakou zmínku o tom, že v systému tří částic, kde dvě částice akcelerující směrem k sobě může být třetí částice mimo jejich Rindlerovy (informační) horizonty (paralela: 3 kvarky tvořící proton)...
tohle bude fakt ještě zajímavé sledovat. zatím se v tom hrabou trochu blázni... ale podle toho, jak složitou matiku kdo z nich ovládá, nebo jaké mají povědomí o dalších oborech, to montují na různé dílčí fenomény.
Wiki článek o MiHsC byl mezitím smazán... takže bude vtipné, jestli se nakonec ukáže, že celá teorie informačních horizontů se stane základem fyziky pro další století... to pak tahle skepse wikipedistů vejde do historie taky :-)