• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    APPUFeferonky - Pěstování, návody, tipy, triky, chlubeníčko


    Vše o pěstování i konzumaci feferonek. Jak správně pěstovat, fotky, co se sklizní atd.
    rozbalit záhlaví
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    FI_YOU: ja ty recepty moc neresim - papricky vseho druhu z cely urody jsem nakrajel na kousky, rozmixoval s trochou octa pro konzervaci, soupnul do sklenic a do lednice, jen jsem to trochu ladil na barvy. Posledni jsem dojidal snad nekdy na jare a porad to bylo o.k. zkus si vyfiltrovat nejaky my starsi fotky, myslim, ze to tu nekde bude... kolega to regulerne zavaruje s nalevem od okurek a na pastu pridava sul a neco ladil horcici, ale to je spis o chutich a kdo ma kolik casu...

    vrabcak hajzlik uziral a nevyplatilo se mu to (teda, bohuzel naboural do okna a neprezil, ale prvni verze zni lip:-)
    FI_YOU
    FI_YOU --- ---
    RIVEEK: Diky...Ted se divam na nejake obrazky a asi mas pravdu. Zel jsem ztratil sacek s popiskem par tydnu po vykliceni (anebo byl popisek chybny). Rad bych snedl cast za cerstva a zbytek by sel do pasty. Mimochodem, recept na pastu by byl?
    RIVEEK: vrabcak na druhe fotce 'odpociva' po ochutnavce? :))
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    a taky nějaký obrázky - foceno někdy v půlce srpna, moc toho letos není, celý záhonek mi sežrali slimáci a na místě, kde jsem je měl minulý rok, je složený dřevo, takže krom léta na houby i z mojí strany nic moc podmínky...
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    FI_YOU: neměla by být Dorset Naga víc zmuchlaná až vrásčitá ? Mě to přijde jako nějaká variace Jalapeňosek - alespoň tohohle mám několik kytek a vzešlo mi to právě ze semínek Jalap a ranné Jalap.
    Co se otázky kdy sklízet týče - asi každý podle svého uvážení a k čemu to chceš. Jalapeňa nenechávám dojít do červena a rovnou je jím, jak jen mají trošku tvar (asi jako ty tvoje plody). Ostatní nechávám co to jde nejvíc, ale za jde o účel - minulý rok jsem prostě když přestalo být počasí všechno, co jsem nestačil sníst rovnou, sklidil: červená, zelená - padni komu padni - a rozmixoval do pasty. Část jsem usušil a naložil do oleje. Je to na tobě, jak to sklidíš, imho nejsou vyloženě chybný kroky...
    FI_YOU
    FI_YOU --- ---
    Muzete mi poradit kdy sklizet plody? Staci se orientovat podle barvy nebo by papricka mela lehce zmeknout/scvrknout? Letos pestuji poprve, tak bych nerad trhal brzy nebo pozde. Tady je ta ma obluda (Dorset Naga).


    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    To jsme navštívili s kamarádem skleník u jeho rodičů a papriky mu trápí tento neduh. Nevěděli jsme co by ty díry mohlo způsobovat, ale pak jsme v jedný našli housenku (celkem malou, zelenou). Mysslíte že by to mohli dělat housenky příp. nějaké tipy jak s nima zatočit? Díky za tipy.

    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    COVERDALE: s tim jsem se potykal taky a podle vseho to opilenim nebylo (zkousel jsem trast, stetecek, prst...), pak jsem ty kytky normalne hodil ven pred dum na verandu a hned tam mam zrajici plody. Vzhledem k tomu, ze jsem mel ty kytky predtim doma a v praci (plastovy okna, pokoveny okna) myslim, ze slo o nedostatecne spektrum svetla, filtrovane pres okna... Zadnou jinou zmenu to nedostalo...
    SMOKINGVENCA
    SMOKINGVENCA --- ---
    MAR3K1987: souhlasím haba white na přezimování vůbec netrpí a 2. rok grow jsou z nich dobrý křoviska, hlavně mi přijde že mají i o dost větší plody. Zkoušeli jste někdo jestli pěstíte scorpio morugu přezimování u ní?
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    já mám 4 letý habaněro Yellow, 2 letý Rocoto, ted´tam mám pár dalších modelů, která asi letos nestihnou odplodit,tak dumám co s tím..
    Měl jsem na mysli, jestli třeba Chineses ma smysl oproti Annuum atp.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    EXCITE: Tak třeba Jalapenos rostou jako plevel, dokud jim dáš dost vlhkosti a slunce, tak nemá smysl přezimovávat. IMHO
    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    Těžko říct... Já jich dal přezimovat asi 15, ale přežili čtyři co jsem měl v kanclu... Je fakt že většině jsem se asi nevěnoval tolik, kolik bylo třeba, takže uschli. Přežili to Haba White, Dorset naga, Explosive Ember a Black Pearl... Tyhle čtyři jsem měl právě v kanceláři a defakto ani přezimovaný nebyli, jen jsem je na jaře docela razantně ostřihal a ony hned obrazili a teď to jsou křoví (alespoň Naga a habanero).

    Kamarád přezimoval taky Haba white a druhej zase Bird's eye a Jalapeňo. Zkoušel i Habanero Paper Lantern, ale ty se nepovedli... Chce to asi zkoušet
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Jsou některé druhy chilli vhodnější pro přezimování než jiné?
    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    já jsem letos kupoval foliák 2x5x2 (š/d/v) metru něco málo přes tři tisíce a je dobrej :-) Sice mi ho už dvakrát vzala bouřka, ale slepil jsem ho izolačkou a papriky frčí dál :)

    Ideální kombinace je: přezimovaný papriky a vbrzku postavený foliovník nebo skleník. Ta úroda je neuvěřitelná oproti letošním
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Skleník nebo foliovnik je super a jsou už v cenové relaci pro hobby :)
    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    A ještě jedna trochu větší

    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    Kamarádi dostali na letošek k dispozici skleník u rodičů a trochu se jim to v něm pobláznilo... Kytek tam mají něco mezi 50 a 60, většinou Habanero Yellow a Habanero White

    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    tak co se týká opylení, mělo by stačit zlehka zatřást keříčkem...
    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    Já jsem opylovat zkoušel, ale nějak to nemělo efekt... Asi proto, že chilli jsou samosprašné, takže by to neměli potřebovat. Mám (mimo jiné) přezimovanou Dorset nagu a shodila z jara asi 150 květů, než nasadila asi 50 paprik (poté, co jsem jí nastěhoval z venku do foliovníku). Já osobně si myslím že to je tím, že neměla dost slunce nebo tepla....
    VLKOUNEK
    VLKOUNEK --- ---
    opilovat .. vem pilu a .... ) Ja jsem teda nikdy neopylovaval a par kvetu spadlo,ale uroda je dobra, jen mi ted nejake svinstvo napadlo listy ...
    vlkoun | Black Scorpion Tonguje & Jalapeno Chichimeca-2014+ no name model "mama" – rajce.net
    http://vlkoun.rajce.idnes.cz/Black_Scorpion_Tonguje_Jalapeno_Chichimeca-2014_no_name_model_mama/
    APPU
    APPU --- ---
    je fakt že se mi to taky stává a u jedný sem prstem projel květy a má dobrou úrodu
    COVERDALE
    COVERDALE --- ---
    Čaues, pěstuji Habanero mustard, na 9ti rostlinách mám zatím dohromady pouze 10 plodů, které dozrávají, ale problém je ten, že všechny kytky krásně vykvetou, což vypadá na super sklizeň, ale následně květy uschnou. Každý týden je hnojím hnojivem na květ, a zalévám po vyschnutí hlíny, nevíte proč ty květy se nepřemění na plod?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam