• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    APPUFeferonky - Pěstování, návody, tipy, triky, chlubeníčko


    Vše o pěstování i konzumaci feferonek. Jak správně pěstovat, fotky, co se sklizní atd.
    rozbalit záhlaví
    SEEKER
    SEEKER --- ---
    BACKORA: Já ti nevim, bláto, u těch cayennek mi to přijde v pohodě, když je hned někam šoupneš... já zas nemám rád ani chemii, ani ty slanosladkokyselé láky, u okurek je to ok, ale u chilli to pro mě docela zabíjí tu ovocnou/svěží chuť paprik. z podobného důvdou je celkem problém najít omáčku, která by mi vysloveně chutnala, co nejvíc zachovávala chuť paprik (a nejlépe nebyla z kategorie "totální vražda") - asi je na čase začít vařit vlastní :)
    BACKORA
    BACKORA --- ---
    DIVER: Ty svině nejvíc pálivý propasíruju a zavařim do malejch skleniček - ve sklepě to vydrží léta a používám to průběžně na výrobu omáček. Zbytek po pasírování nasušim a mám koření.

    Z nezralých se dá udělat zelená sriracha. Ze zralých klasická.

    Další část zavařit do láku, dá se udělat i čalamáda.

    V mrazáku taky nějaký mám, ale po rozmrznutí už to je stejně bláto. Dobrý na mražení je jalapeno poppers.
    BACKORA
    BACKORA --- ---
    MCKIDNEY: Jasně. Vim, jak to funguje. :D Cukr jako konzervant mi přijde samozřejmě v pohodě, sorban draselný už tolik ne. Případně nechápu, proč ve spoustě je palmovej tuk (resp. tuk obecně). Proto mě zajímá konkrétní výrobek, kde jsou jen ty věci, co tu vypisuješ - já ho prostě nenašel, tak používám pektin, cukr a kyselinu citronovou.
    SEEKER
    SEEKER --- ---
    A jinak to konečně trochu zraje, vzhledem k tomu, že jsem sázel až na přelomu března a dubna a bojoval s kdejakejma potvorama, je to skoro zázrak a to září je celkem požehnání

    jalapeno, fresno, pimiente de padron, cayenne a thanksgiving...


    snažej se na tom parapetu, co jen můžou :)


    rocota teprve nasazujou plody, stejně jako habanera, ale jestli je protáhnu mříží dovnitř, tak to snad v teple pokoje doženou :)


    A první zralé aji amarillo :)
    SEEKER
    SEEKER --- ---
    DIVER: To mražení je super obzvlášť na papriky menší velikosti a střední pálivosti, protože po rozmražení je potřeba je spotřebovat celkem hned, jinak buď rychle uschnou nebo se "rozblemcaj". Ale třeba golden cayennky (i lecos jiného) takhle mrazím a vzhledem k tomu, že žena chilli moc nefandí a nelze s ním rovnou vařit, tak je pak přidávám třeba do salátů či hotových polévek - kde ta chuť nesušené papriky potěší o kousek víc... sou po rozmražení sice takový vyměklý, ale furt je tam ta svěžest a šťavnatost...
    SCIFI
    SCIFI --- ---
    APPU: [ KUBAN88 @ Chilli aneb máte rádi ostré věci? ]
    Vlevo v te male sklenici je to co zbylo po pasitovani pres cednik - seminka a kuze, bylo mi to lito vyhodit, tak jsem k tomu pridal jeste sul, teeba se to jeste hodi...
    APPU
    APPU --- ---
    SCIFI: recept prosim :)
    SCIFI
    SCIFI --- ---
    Nebo do srirachy ;)

    SCIFI
    SCIFI --- ---
    APPU: do jakyho nalevu? Zkusil bych to.

    MCKIDNEY: Pokud cerstvy papriky nalozi do samotnyho oleje, tak je velka pravdepodobnost, ze to zacne kvasit, taky jsme to zkouseli a urcite bych to nedoporucil z vlastni zkusenosti.

    DIVER: Ten mrazak je super, mas poruce porat "cerstvy" papricky, jinak zena je susi a suseny dava do oleje, vyrabi takhle chilli olej, ten je taky do vseho pouzitelnej :)
    APPU
    APPU --- ---
    DIVER: ty bishopy sem jednou mel nalozeny jako berani rohy a pecka
    WRYKOLAKAS
    WRYKOLAKAS --- ---
    DIVER: já osobně je plnim sýrem a naložim do oleje, plus bylinky...
    (akorát to nikomu nedarovávam, sežeru dycky sám)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    DIVER: Nejmene narocne je nakladat do oleje a darovat takto.
    Ale podle me je jenom o trosku tezsi udelat bazalkove pesto.
    DIVER
    DIVER --- ---
    tak ty bishopy mám taky. jenom jsem jim říkal zvonečky :)

    hele, tak nějak obecně i detailněji - co s těmi výpěstky všichni plánujete? já mám asi deset keříků a není šance, že bych to spotřeboval. co s tím?

    chci něco nasušit a na vánoce to darovat i s cedulkama o druhu a pálivosti. ale dál mě nic nenapadá. možná nasušit všechno, podrtit a buď mít chilli tak nebo udělat nějakou směs s olejem třeba, případně papričky zavařit. a teď se tady dozvídám něco o zamrazení, to mě ještě nenapadlo.

    takže dotaz, jak nejlépe uchovat/zpracovat nadbytečný množství chilli papriček?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MCKIDNEY: to mi řekni, co je špatnýho na pektinu z citrusů ?
    MAUGLI7: plíseň?
    AKTAJSA
    AKTAJSA --- ---
    UZEL: V rámci rychlýho googlování me zaujalo toto. Akorat tam misto fety dam tofu. Ale taky pisou, ze by to melo palit. Tak nevim. Ty cerveny asi palej vic.

    Roasted Bishop's crown chillies - Dietitian without Borders
    http://dietitianwithoutborders.com/roasted-bishops-crown-chillies/
    UZEL
    UZEL --- ---
    MAUGLI7: skoda ze na ty fotce neni nic moc poznat...ale co by nemohli...
    UZEL
    UZEL --- ---
    AKTAJSA: jj jsou to bishopy...obcas nejaka trochu zapali...taky resim co s nima...asi zamrazim a pa je budu pouzivat do salatu...,jsou pekny
    MAUGLI7
    MAUGLI7 --- ---
    Můžou se nějakým způsobem dostat do plodu nějaký červi? Napadlo mě to,protože jsem po rozkrojení Jays Peach Ghost Scorpion našel takovejhle hendel

    AKTAJSA
    AKTAJSA --- ---
    JAYME: :-(
    JAYME
    JAYME --- ---
    AKTAJSA: to by pokud vim mely bejt bishops crown (bishops hat) a udajne jsou skoro nepalivy
    AKTAJSA
    AKTAJSA --- ---
    Netusite, co delat s temahle? :-) zapomnel jsem jak se to jmenuje a nejsem si jistej, ze bych s nima mel varit jako s chilli.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam