IVANA_ANAVI: Nevím jak teď, ale v době kdy jsem to měl možnost sledovat (minulé volební období) vypárování fungovalo dobře až na pár okamžiků (ale teď si zrovna nevybavím, co to bylo – ale myslím, že dost pracovaly emoce). Funguje to na principu jednou to potřebujete vy, jindy to budeme potřebovat my. Až mě překvapilo, že tyto gentlemanské dohody v této instituci fungují (a to i u zákonů, kde byly velké spory).
Zkrátka a dobře samotné hlasování je často spíše formální záležitost - kdyby to šlo dělat na dálku i mimo sněmovnu, nebo poslanec mohl dopředu dát seznam svých hlasování, nebo dát plnou moc nějakému kolegovy, se kterým sdílí pohled na věc a někam zmizet, tak by zákonodárný proces neutrpěl. Takže hodnotit práci poslance (a srovnávat ji se zaměstnancem) podle počtu zmačknutí tlačítka je imho nesmysl, který může napadnout někoho, kdo o tom ví kulové, nebo chce rychlý článek.
A pokud si někdo stále myslí opak a chtěl by to měřit a srovnávat se zaměstnancem a ukazovat, že ten který poslanec má jak dlouhý pracovní týden – tak:
- Jeden den v týdnu má poslanec na to, aby byl v regionu a pak je poslanecký týden
- Běží výbory
- Schůze (kdy se hlasuje) běží jen část měsíce (obvykle 2 týdny)
- Na schůzi se většinu času mluví (nehlasuje)
- Takže když si ten týden by očko rozdělíme – tak nám samotné hlasování bez dalších věcí zabere třeba půlden z týdnu – zbytek je jiná práce poslance (která se dá lépe či hůře ověřit, zda něco poslanec dělal či nikoliv). A z tohodle cca půl dne tam je poslanec jen nějaký podíl času – tohle by ten článek mohl teoreticky sdělit.
Zcela stupidní příklad – ale je to asi jako hodnotit pekaře, jestli byl přítomen vyndání chleba s pece. Nevíme, jestli dělal těsto, připravil chleba, dával ho do pece. Ale v polovině případů chyběl, když se chléb vyndaval = dělá jen 2,5 dne v týdnu.
Když už tak lépe by vypovídalo hodnocení, jak kdo mluvil u pultíku a ve výborech (to lze všechno dohledat, nebo zjistit - ale dá to více práce) přičemž bych vyškrtl šarádu pro televize, která probíhá u ostře sledovaných hlasování a sledoval ty skutečně věcné příspěvky. Kterých není málo (skutečně u řady zákonů se ve výborech i na plénu říkají zajímavé věci, příklady z praxe atd.