• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving

    Techniky vojenske prvni pomoci
    TCCC
    Care under fire
    Improvizovana medicina a prvni pomoc

    rozbalit záhlaví
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    WOJTYLA: jasne ze ve filmu prehaneji, me slo o to, jestli vhaneni vzduchu pomuze. Doted jsem si myslel, ze to cim ten inhalator pomaha jsou nejake latky, ale i podle toho co rikas muze prisun vzduchu pomoci.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    WRIGLEY: popkud u sebe ten člověk nemá léky tak jediný co umim je uvolnit mu oděv a volat fofrem RZS... dá se eště zkusit Fowlerova poloha a pokud začne promodrávat tak zahájit umělý dýchání... PET flašky bych do toho jako náhradu AMBU vaku asi neplet, to bude spíš filmová záležitost...
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    Mam na vas dotaz, ted jsem zahledl v jednom serialu myslenku, ktera me zaujala, ale nenasel jsem zadny zdroj, ktery by ji potvrdil. Jedna se o prvni pomoc pri astmatickem zachvatu bez dostupnosti leku ci inhalatoru. V danem serialu (Fringe) pouzili pumpovani vzduchu usty (pet lahev). Je tedy toto smysluplne a muze asistovane dychani nebo umele dychani osobe v zachvatu pomoci? Pripadne i jine rady na takovouto pomoc, pokud vite.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ANARCHY: technicky mozny je, ale neda sa (alebo len velmi tazko--v nepomere k nejakym benefitom) dosiahnut mikrobiologicka bezpecnost jednorazovych sterilnych injekcii.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    LIBRIUM: bohužel už ne...dělal jsem tam před 18ti lety:-)
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    LIBRIUM: ok, diky za info - sice nechapu, proc by technicky nemohl existovat plnitelny autoinjektor, kdyz existuji opakovane pouzitelne kov/sklenene injekcni strikacky a jehly - staci zajistit aby to odolalo teplotam pro sterilizaci...
    Kazdopadne to ale asi nevyresim - takze ji doporucim co jsi psal...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ANARCHY: nie. autoinjektory su zastupitelne len vo vynimocnych situaciach (aj tie inzulinove pera su z nudze cnost viacmenej a stoji majland vyvinut system ktory umoznuje aku-taku asepsu na opakovane pouzitie; dalsi priklad su zivot zachranujuce lieky ktorych podanie nepocka na prichod zdravotnika, tam benefit prevazuje riziko).

    nepozna kamaratka nejakeho lekara/sestru/zdravotnika sukromne, pripadne nema nejakeho/-u blizkeho/u priatela/ku, ktory by jej to pichali teda doma? aj pri anemiach staci kobalamin podavat raz za 1-4 tyzdne, ide to do svalu, to nie je tak narocne aby to musel robit lekar, len treba holt vediet podat IM injekciu...


    WOJTYLA: tak zvysne by ti mal vediet predpisat znamy lekar, ak ho budes vediet uistit, ze s tym niekoho ne(pri)zabijes... pises ze si stravfil rok na ARO, nepoznas tam nikoho?
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    BTW kdyz uz jsme u toho - da se nekde sehnat plnitelnej autoinjektor, do ktereho se nemusi dokupovat pouze originalni ampule od jednoho konkretniho vyrobce tak jako u tech diabetickych per?

    Konkrente by to potrebovala kamaradka, ktera si musi pichat B12, coz sama nezvladne, a tak musi jezdit co chvili k doktorovi, ale s autoinjektorem by to dala...

    Vim jen o vyprodeji armadnich prebytku CSLA z 80. let, jeden i mam doma, ale to je prece jen neco, co bych ji asi na (jeste navic opakovane) pouziti nedaval ani nahodou...
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    LIBRIUM: mno stravil jsem rok na ARO a vim ze to s evidenci opiatu nejni tak horky na oddelenich kde je jich velka spotreba. Ale jinak ke to samozrejme hoidany velmi vim.

    Nicmene opiaty jsou detail zbytek byste nekdo sehnat dokazali?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WOJTYLA: jednotlivo balene parenteralne davky (autoinjektory, "injekcne pera") ma vo vybave armada, cize tak...

    civilne ampule su dostupne v baleniach po 10 x 1 a 10 x 2 mL, resp. pre nemocnice aj väcsie (10 mL, 50 x 1 mL atd).

    zase, lekar, ktory ma balenie Mo, musi viest evidenciu -- komu kedy kolko podal, dolozit to v dokumentacii, pri evidencii vydaju plati princip styroch oci, je to vopruz.

    v niektorych krajinach dostat Mo v jednorazovych ampulkach na vypitie proti akutnym prielomovym bolestiam napr. u onko pacientov -- tie su uz predpisatelne cloveku "na domov" realnejsie (napr. Oramorph Oral Solution SDU 10 x 30 mg/5 mL). v CR myslim ze jediny neretardovany oralny morfin je Sevredol 10 mg a 20 mg tbl. flm. a potom magistraliter kvapky, pripravene podla receptu v lekarni.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    TABORACEK: mno nevim co je na tom divnýho ale ampulka Morfinu se muže hodit... jinak samozřejmě -kainy a další veci co jsem popsal...
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    WOJTYLA: Jo a ted jsem si to precetl poradne. opiaty jsou trochu divnej model, a mit je doma jen tak pro strejcka prihodu to uz radsi snad vzit utokem lekarnu:)
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    LIBRIUM: Nemyslim ze wojtyla chce opiaty, ale stacily by bezne lidokainy a antibiotika, coz se da napsat na recept s vetickou "hradi pacient" a nikdo nepatra po tom komu a proc se to vydava...
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    LIBRIUM: tak mě taky nejde vo náký množství...mě by šlo vo jednu dve ampule morfinu, něco tramalu + náký antibiotika silný a takový veci...nic velkýho ani pravidelnýho... ale chápu že opiáty jsou problém...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WOJTYLA: aj keby si to dodrzal (co nerozporujem, aby nedoslo k nedorozumeniam), problem je na druhom konci retazcu -- OPL podliehaju zvlastnemu rezimu evidencie (preco aj su dostupne len na viacdielny recept s modrymi pruhmi -- jeden z exemplarov musi archivovat predpisujuci lekar, jeden musi archivovat vydavajuca lekaren a jeden sa hlasi redundantne (lekarnou a poistovnou resp. tym, kto to hradi) priamo SUKL, kde je prislusne oddelenie ktore to pribezne monitoruje). archivacna povinnost plati myslim 3 alebo 5 rokov, a ak pocas tohto obdobia dojde k nejakemu podozreniu, ma SUKL neobmedzene pravo bezodkladne vyzadovat reviziu, prip. to moze posunut rovno NPDJ/prokurature.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    JAHODOVE_PYRE: já nic takovýho neřikal... z českejch makovic se udělat dá:-)


    TABORACEK: spíš doktora co to napíše, nebo chlapa ze zdravotního armádního skladu kde když zmizí pár vecí tak se hovno děje...


    LIBRIUM: neprovalilo...tedy odeme a od lidí za který ručim dozajista ne...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    JAHODOVE_PYRE: ...alebo si skor najst lekara ktory to napise na recept s nejakou plauzibilnou indikaciou.

    inak ze by mak pestovany v CR neobsahoval opium (resp. Mo) je mytus, tak trochu propagovany cs. asociaciou pestitelov maku, aby im smazky nenicili polia.

    primerny obsah Mo v makovej slame z ceskych poli sa pohybuje okolo 0.20--0.60 % m/m susiny, tj. 2--6 g morfinu na kilogram suchej makovej slamy.
    JAHODOVE_PYRE
    JAHODOVE_PYRE --- ---
    tak to nezbejvá než
    a) vykrást dobře zásobenou lékárnu
    b) říct bratrům polákům
    c) jet do afgáče nařezat makový bambule, páč včera jak milně vzpomínal Wojtyla, tady se pěstujou jen geneticky upravený makovice na zrno, nikoliv na opium ;)
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    TABORACEK: problem je len, ze keby sa to prevalilo, tak pan lekarnik ma tak 5 rokov bez podmienky a zakaz vykonu povolania po...
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    Potrebovali bychom nejakeho lekarnika tady sem dotahnout...
    JAHODOVE_PYRE
    JAHODOVE_PYRE --- ---
    WOJTYLA: přidal bych se !
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam