• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving

    Techniky vojenske prvni pomoci
    TCCC
    Care under fire
    Improvizovana medicina a prvni pomoc

    rozbalit záhlaví
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    JINX: Pokud se da dohromady rozumny pocet zajemcu, tak by to asi nemel byt zasadni problem.

    STENNY: Radan mi potvrdil prijem, ted zjistuje jak na tom jsou s kapacitou, zatim predbezne uvazoval o nastreleni 2 terminu na cerven a jednoho na cervenec s tim, ze pokud by se ani na jeden nenaslo dost zajemcu kteri maji cas, tak bychom potom udelali druhe kolo licitace treba s nejakym terminem v srpnu
    JINX
    JINX --- ---
    STENNY: Bude se prosim zase nekdy opakovat prvni cast?
    STENNY
    STENNY --- ---
    ANARCHY: Will do. Díky.

    ZÁJEMCI O DRUHÝ DÍL WORKSHOPU POSTAPO MEDICÍNY (a pouze vy), dejte prosím palec tomuto příspěvku. Předběžně předpokládejme, že časová dotace i cena budou stejné, odlišnosti se pravděpodobně dořeší za pochodu. Pokud naopak někdo z účastníků první části víte, že na pokračování jít nechcete bez ohledu na detaily, dejte mi prosím vědět do pošty, ať vím, že jste si tohle přečetli a nemá se s vámi počítat. Anarchymu to pak shrnu, ať všichni neplevelíme poštu jemu. Děkuji.
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    STENNY: uff, moc jsem teď nestíhal, každopádně pokud chcete pomoct tak dejte dohromady seznam zájemců, zatím bez termínu, a já se zeptám Radana jak to vidí on s volnými termíny
    STENNY
    STENNY --- ---
    BAAL: Přidám se k dotazu. Pokud je s pokračováním nějaký problém, jaký a co s ním můžeme jako účastníci dělat, pokud něco?
    LORD_WANG
    LORD_WANG --- ---
    Policejní video: Automatický defibrilátor zachránil ženu u brněnského nádraží - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...il-zenu-u-brnenskeho-nadrazi-45037?dop-ab-variant=&seq-no=2&source=hp
    BAAL
    BAAL --- ---
    Jak to vypada s pokracovanim nasi zimni seance?

    Anarchy, mas cas a nerva to zorganizovat?
    SWIST
    SWIST --- ---
    Nechystáte se někdo jet podívat na MedCup? https://m.facebook.com/events/217520325492216 respektive http://www.medcup.cz
    Že bych se přicpal?
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    Během letu vyrobili provizorní dýchací přístroj a zachránili pasažérce život – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...etu-vyrobili-provizorni-dychaci-pristroj-a-zachranili-pasazerce-zivot.html
    LORD_WANG
    LORD_WANG --- ---
    TRPASLICE
    TRPASLICE --- ---
    ANARCHY: Je to dost na okraj, ale mně třeba tento formát dotazníku neuráží. Google Forms, pokud si vybyvuji správně, neukládají průběžně a často nevidíš všechny otázky, které Ti ten dotazník položí a nejde se k němu vrátit. Což ve chvíli, kdy vyplňuji závažnější dotazník, než "jak jste byli spokojeni s doručením trička s veselým potiskem z našeho e-shopu", považuji za chybu. GoogleDoc sice ukládá, ale musíš mít Google účet. Dotazníkové online aplikace, co se často používají na vyplňování dotazníků k aplikovaným výzkumům, omezeně umožňují vyplňování na etapy a opravy, ale jsou zase volně nalezitelné ve vyhledávači...
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    Vazeni, vas kdo jste byli na kursu poprosim o vyplneni feedbacku pro Radana (za format mne nebijte, Google forms mu samozrejme predvedu ;-) a poslani mne do posty)

    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Jinak čistě matematicky: Když s plným průřezem vydržíš 90 let, tak i jedna setina je dost času. :-D
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    ERGOSUM: nejspíš jo...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Dospělý sice potřebuje víc vzduchu, ale je snadnější ho přimět aby dýchal dlouze a zhluboka. Tak dostane víc kyslíku.

    Pokud jde o umělé dýchání, nejspíš by šlo pomoct se stlačováním hrudníku. Výdech nebude tak namáhavý. Ale to je spíš dotaz.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    WRIGLEY:
    misto čekni na YT je tam taková ploška a prohlubenina tak tam...
    jehly bych asi nefixoval nijak maximálně udelat lehce kornoutek třeba s lepící pásky
    umelý dejchání nelze přes to... pokud je zástava dechu která se neobnoví tak holt řezat narvat trubku a dejchat...


    STENNY: jojo takhle tomu taky nejak rozumim...
    STENNY
    STENNY --- ---
    STENNY: Tak jsem si k tomu něco načetl a vypadá to v kostce zhruba takhle:
    - Aby dospělý pacient dýchal vlastními silami a stačilo to, je zřejmě potřeba otvor o průsvitu aspoň 4mm.
    - Koniopunkce kanylou může (a asi i bude) stačit, pokud se postižený dostane do několika desítek minut (našel jsem 40 minut, nemám tušení, jak to počítali a pro jakého "vzorového pacienta" to platí) do lepší péče.
    - Obecně cca do 12 let věku postiženého se mnohdy doporučuje pouze kanyla a nevrtat se v tom skalpelem.

    Takže když to shrnu - pokud záchranka přijede +- do půlhodiny, měly by ty jehly stačit, zejména u dítěte. Pokud pomoc dorazí za několik hodin, má zřejmě smysl akorát řezat.
    Jsem amatér, čili se rád nechám opravit.


    WRIGLEY: Video třeba zde (ale je to klasičtější verze s jednou kanylou) https://www.youtube.com/watch?v=wMxqqMs4VP8
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    WOJTYLA: takze kdyz to laicky shrnu:
    chci propichnout viditelnou trubici na krku (hrtan) pod ohryzkem (nad jsou hlasivky a dalsi mozna zuzeni). Za ni je hltan a kolem jsou krkavice, takze vpich skutecne pouze melky, skrz jsem jakmile zacne prochazet vzduch.

    Dotazy:
    -jak najdu spravne misto u zen a deti, vadi mirit na spodni polovinu viditelne trubice?
    -jakym zpusobem fixovat pet jehel v krku pacienta?
    -jak nasledne provadet umele dychani (do peti jehel asi nema moc smysl dychat pusou)?
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    Nicmene je to samozrejme invazivni zakrok se vsema rizikama pro amatery... a myslim ze delat to treba svymu diteti tak se nasledne zhroutim a poseru do vejsky strachy :-))
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    WRIGLEY: Myslim ze to je ze vsech variant nejbezpecnejsi. Ze si zkrz poznas tim ze projde vzduch a mozna naky bubliny krvavy. Jediny asi becha abys to nezapich naproti do ty roury. :-)
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    WOJTYLA: super trik, jeste me napada otazka, co se na tom da posrat, kdyz to dela amater? Nikdy jsem to nedelal, tak by me zajimal i tenhle pohled.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam