• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    GOBERS: ja studuju dalkove vszdrav.cz, ale pocitej s 1800 hodinama klinicky praxe za 3 roky. Samptny studium je celkem snadna vec, jednou za 14dni patek a sobota, cca...
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    Něco málo o turniketech

    Procházím si v rámci třídění materiálu a prohlubování látky standardy komise pro TCCC a byl jsem trochu překvapený, že loni v květnu trochu změnili svá doporučení stran nepneumatických končetinových turniketů, především v tom smyslu, že doporučili několik dalších modelů krom dosavadní "svaté dvojice" C-A-T a SOFTT. Pro někoho to jsou možná sovy do Athén a dávno to ví, ale pro mě to byla trochu novinka, tak se jednak podělím o přehled toho, co je aktuálně doporučeno a o nějaké své neumělé komentáře k tomu, co jsem zatím tak nějak viděl a měl v ruce - a případně uvitám doplnění nebo polemiku.

    Combat Application Tourniquet (CAT) Gen 7
    Tohle je samozřejmě absolutní klasika a vědí to i na AliExpresu. Nicméně samozřejmě bavíme se o těch opravdových, s čínským šmejdem nehazardovat snad ani na trénování. Na první pohled se 7. generace pozná asi nejrychleji podle šedého sucháče zajištění, na který se píše čas. Předchozí generace ho měly bílý. To samozřejmě není jediný rozdíl, ten další a asi nejpodstatnější je ten, že 7. generace už má sponu už jenom na jedno protažení, zatímco 6. generace měla protahování nadvakrát. Co jsem slyšel, viděl a zkoušel, tak jsou na to různé a dost kontroverzní názory. Dvojitá spona se sama mnohem hůř uvolní, u té jednoduché to je hodně na velcru, které to musí udržet, což ve vodě, bahnu, písku atd. může být poněkud tricky. Nicméně (!) ze svojí vlastní docela čerstvé zkušenosti vím, že ta 6. generace se dost špatně aplikuje, resp. hlavně špatně dotahuje jenom jednou rukou, zejména pokud to člověk třeba koupí do své dominantní ruky a musí si turniket aplikovat zcela bez dopomoci tou nedominantní. To u té 7. generace odpadá. Jako primární turniket pro svépomoc je to takhle tedy asi lepší a je to tak asi i myšleno. Jen to vyžaduje větší pozornost na to, jestli se neuvolňuje, než to bylo se 6. generací (dobrý trik je zejména na ruce, kde dost zbývá protáhnout ho tou pojistnou ohrádkou a hodit do smyčky kolem vratidla jako dodatečné zajištění). JInak vratidlo i ta pojistná ohrádka jsou u gen. 7 mnohem masivnější a je o dost menší šance, že prasknou. Pro úplnost dodávám, že i Gen 6 je zatím doporučená komisí pro TCCC ale pouze "do konce životnosti a do nahrazení Gen 7."

    SOF Tactical Tourniquet – Wide (SOFTT-W)
    Jedním z překvapení pro mě bylo, že klasické SOFTTčko vypadlo z doporučených turniketů. Místo toho je doporučený nové SOFTT "Wide", tj. širší verze (1,5 palce šířka - původní SOFTT mělo 1 palec šířku). Širší pruh turniketu by měl být jednak bezpečnější co do utlačení a poškození měkkých tkání a jednak by měl být při aplikaci méně bojestivý. Což je fajn, protože staré SOFTT při pořádném utažení bylo opravdu trochu subkomfortní, mírně řečeno. Ale to je zároveň obecně velká výhoda SOFTT - umí (alespoň mi přijde) vyvinout o něco větší tlak než C-A-T a tak zaškrtí i to, na co by C-A-T třeba nestačil. Dost špatně se ovšem aplikuje ná vlastní osobě, hodit si ho třeba jednou rukou je téměř akrobatický výkon. Takže se - zdá se mi - spíš hodí na ošetřování druhých. Do IFAKu nebo do batohu asi ideální, navíc k jednomu či dvěma CATům na opasku a/nebo na vestě. Jak jsem ho zprvu neměl rád vůbec, tak mu čím dál tím víc přicházím na chuť. Aktuální je Gen 4, která se od předchozí liší tím, že má o něco delší a o něco tenčí vratidlo. Což není na škodu, protože tady není z plastu, ale z aluminia (nebo nějaké slitiny, neberte mě úplně za slovo) a přijde mi, že má větší páku i než nová Gen 7 CATu. Hák a spona jsou také zesílené, takže už by se nemělo stávat, že se tlakem hák narovná a turnikent se stane nepoužitelným, jako to prý někdy bývalo u starších generácí.

    SAM Extremity Tourniquet (SAM-XT)
    Tohle je novinka, ale nikoli nečekaná. SAM dělá vemi impresivní pneumatický junkční turniket a také samostatnou pánevní svorku. Obojí používá jejich patentovaný systém jištění s perforovaným pásem a kolíky, které vyskočí v okamžiku, kdy je tlak dostatečný. Aplikace je mimořádně jednoduchá, na druhé straně je to o řád komplikovanější technický bazmek, než předchozí dva případy, takže je tam taky větší šance, že se to sepsuje. Ale jinak je to velmi pohodlné zařízení, zvlášť třeba pro jednoruční aplikaci, kdy se člověk nemusí bát, že to utáhne, a pak mu to zase trochu "uteče". Praktických zkušeností s ním mám nemnoho, takže to berte zatím s rezervou, ale asi si objednám alespoň jeden vlastní na hraní a testování. Můj předběžný dojem je, že je to docela cool, ale že bych se na to asi úplně nechtěl 100% spolehnout.

    Ratcheting Medical Tourniquet -Tactical (RMT-T)
    Druhá novinka na doporučeném seznamu. A vlastně docela i novinka celkem vzato, protože existuje teprve pár let. U tohoto turniketu je zásadně odlišná vlastnost oproti předchozím to, že nemá točící vratidlo, ale takovou utahovací sponu, která je podobná jako když člověk napíná slackline. Dovedu si představit, že to může být v některých situacích výhoda, zejména pokud to zase člověk aplikuje sám na sobě a třeba jednoruč. Zásadní problém tady vidím v tom, že když se do té utahovací spony dostane bordel - písek, krev apod. - tak může přestat právně fungovat. Naopak výhoda je, že ten mechanismus vyvíjí dost síly sám o sobě, takže když je člověk třeba už dost vyndaný zraněním a ztrátou krve a klasický turniket už by si nedotáhl pořádně, tak tady to může furt dobře zafungovat. Musím ale říci, že jsem zatím neměl příležitost tenhle turniket pořádně testovat, tak soudím spíš podle zkušeností a ukázek jiných. Celkově ale docela zajímavé zařízení.

    Tactical Mechanical Tourniquet (TMT)
    Další novinka, kteoru jsem ještě neměl příležitost mít v ruce. Ale docela rád bych měl, protože to vypadá docela dobře. V principu se výrobci tohoto turniketu pokusili spojit výhody CAT a SOFTT. Má to rozpojovací přesku s okem, takže se to dá použít jak na protažení jako CAT, tak na rozpojení jako SOFTT, takže pokud to má člověk zažité tak nebo onak, tak to nemusí měnit. Oproti jiným turniketům je TMT o něco širší a výrobce udává, že se díky tomu dá použít i jako improvizovaná pánevní svorka a dokonce tvrdí, že se v brzké době objeví nástavec, který umožní TMT použít i jako junkční turniket. To by bylo dost husté - i když samozřejmě efektivita nebude určitě taková, jako u specializovaných pánevních svorek a junkčních turniketů, na druhé straně ty ne každý může tahat s sebou navíc. Rozhodně něco, co bych rád vyzkoušel - zvlášť s těmi dodatečnými slibovanými funkcemi. Do menší lékárny to možná bude dobré univerzální udělátko - to mi tam přijde jako ta zásadní přidaná hodnota, jinak oproti CAT/SOFTT nic nového pod sluncem. Jenom pro úplnost samozřejmě - CoTCCC ho doporučuje jako turniket, ne (zatím) v těch dalších možných módech použití.

    TX2” Tourniquet (TX2) a TX3” Tourniquet (TX3)
    Poslední položka na seznamu a také poslední novinka, od RevMedX, kteří jsou známí hlavně kvůli XStatu, což je ale úplně jiný sport. Oba dva turnikety jsou stejné a liší se pouze šířkou (2 a 3 palce). Jsou velmi podobné tomu již zmiňovanému RMT-T - také mají místo vratidla pumpovací sponu. O výhodách a nevýhodách se dá říci v podstatě to samé, co o RMT-T - neměl jsem ho v ruce, tak těžko říci, jestli je tam nějaký zásadní rozdíl nebo pozitivum. Takhle na dálku a podle videa mi přijde, že spíš ne. Odrazuje mě také skutečnost, že se prakticky nedá rozpojit, takže se musí navlékat okem přes končetinu, což může být v situaci, kdy je z ní krvavý bordel dost nepraktické. Nesporná výhoda ovšem je v tom, že výrobce garantuje opakované užití, takže to není jako u většiny ostatních turniketů, že momentem, kdy ho vybalíme a vyzkoušíme, tak je z něj už (pokud to bereme striktně) jenom cvičné zařízení. Tenhle mě tedy zaujal asi ze všech nejméně - ale jak říkám, fyzicky jsem ho v ruce nedržel.

    Pro úplnost pak ještě doplňuju, že je nově doporučený z pneumatických turniketů kromě dosavadního Emergency & Military Tourniquet (EMT), který vypadá trochu jako manžeta na měření tlaku, ještě Tactical Pneumatic Tourniquet 2” (TPT2). O tom není mnoho informací zatím k dispozici, ale je od stejného výrobce jako výše zmiňované TMT, tak třeba se z něj něco zajímavého vyklube - CoTCCC doporučuje 2" verzi, existuje i 3". Oba dva pneumatické turnikety jsou doporučeny nikoli pro primární ošetření, ale pro mediky, evakuaci a Role I/II/III - jako náhrada za turniket první aplikace a při déledobějším umístění.

    Ufff. Tož tak. Máte někdo zkušenosti s některými z těch nových bazmeků? Podělíte se?









    GOBERS
    GOBERS --- ---
    STENNY: Našel jsem tenhle pěknej článek o homemade trenažéru na crico a mám v plánu to v nejbližší době otestovat. Tak pak dám vědět, jak to šlo.

    https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1365-2044.2004.03810.x
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    WOJTYLA: Neříkej dvakrát... :)

    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    WOJTYLA: ja teda nejsem odbornik, ale ptal ses na nejcastejsi zraneni. Mas tam vysokou rychlost a minimalni ochranu, takze typicky to budou zlomeniny o prekazku, ktera te zastavi a pokud nenosis kombinezu, tak velke plochy sedrene kuze. Na to prvni potrebujes fixace, na druhe obvazy. Turniket je bez debat.
    Jestli nenosis ani helmu, tak bych doporucil velky cerny pytel se zipem.
    STENNY
    STENNY --- ---
    GOBERS: Zneužívám na tréning kamarády a kamarádky. Až se jedna ptala, jestli mě může vůbec přijet navštívit, aniž bych jí do ruky zapíchl kanylu :))

    Co se týká výrazně invazivních technik, jako je crico, tak ty neumím a proto ani necvičím... ale možnost dostat se k trenažerům (obecně) by mě zajímala.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    GOBERS: já mylel osobní lekarničku ne z motorky udelat sanitku :-D
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    TABORACEK: Já jsem o tom, člověče, už několikrát dost vážně uvažoval. Nicméně denní studium je z časových, pracovních a jiných důvodů mimo možnosti a dálkové na té škole, kde by to bývalo asi šlo (třeba proto, že tam učím :D), teď zrovna neotvírají a nevím, zda otevírat ještě budou.
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    GOBERS: a jinak, kdyz mas tolik casu a penez, proc nejdes studovat zachranarinu? Ja to zkusil, je to snadny, jen casove narocny. Popravde ta skola te neco malo nauci (anatomie, byofyzika napriklad, nejaky zaklady farmakologie atd) ale hlavne se dostanes do nemocnice a do sanitky, kde se naucis to opravdu podstatny.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    WOJTYLA: Doporučené pánevní svorky jsou:

    1) PelvicBinder - https://www.pelvicbinder.com/pelvicbinder
    2) T-POD - http://www.pyng.com/products/t-podcombat/
    3) SAM Pelvic Sling II - https://www.oms.cz/fixace-panve-sam-pelvic-sling (to by byla asi moje volba, je docela skladný)

    A teda samozřejmě pokud by člověk chtěl být nejhustější husťák, tak SAM Junctional Touniquet funguje TAKÉ jako pánevní svorka, krom toho, že umí zaškrtit tepenné krvácení v tříslech (i obou zároveň) a v podpaží. Nicméně to by pro Tvé potřeby byl asi dost šílený overkill. Ale ten SAM Pelvic Sling II bych zvážil. Ono to není jenom o pohodlí, jak říká ERGOSUM, ale taky o tom, že nezafixovaná zlomenina pánve může být i při malém pohybu (např. při transportu) dalším zdrojem vnitřního krvácení, které když se zadaří, tak zkrátka pá pá, lálá...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WOJTYLA: Univerzál na opravu motorek, výstroje i lidí.
    Specifikace Pattex Power Tape lepicí páska stříbrná 50 mm x 10 m - Heureka.cz
    https://lepici-pasky.heureka.cz/...ower-tape-lepici-paska-stribrna-50-mm-x-10-m/specifikace/#section
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    Mel jsem ideu spis lekarnicku na opasek
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    Neni tam moc mista. Naka dlaha by se mozna vesla. Limec ne.

    Jinak nejde jen o me ale o ostatni motorkare treba.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GOBERS: WOJTYLA: Dlaha sice nebývá pro život zásadní, ale je hodně příjemná.
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    WOJTYLA: na odreny koleno ti ta povina lekarnicka staci, comoliv vaznejsiho si sam sobe nevyresis a pockas si na sanitku imho... jestli neco ma smysl sam sobe resit tak je to krvaceni takze izraelak a skrtidlo...
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    WOJTYLA: A kolik tam máš místa? Vejde se Ti tam límec a pánevní svorka? protože to jsou u pádu z motorky IMHO hodně zásadní věci.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    volové chci si udfelat na moto sezonu svuj FAK na motorku páč to co je v povinny vybave je bullshit... jaký jsou nejčastejší zranění na motorce vyžadující nejakej spotřební materiál? co vy případně vozíte krome povinny lekarnicky?
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    Tak mám za sebou (díky Radanovi) NAEMT TCCC-MP a pokud všechno klapne, tak bych v květnu měl udělat rozdílové zkoušky a získat CLS (AČR). A pomalu se rozhlížím co dál. Napadá mě několik otázek na pokročilé mediky zde:

    a) Jak trénujete? Přijde mi, že je úplně zásadní ty dovednosti neustále točit a upevňovat. Jak to děláte (pokud to nemáte v rámci pracovní doby)? Zneužíváte rodinné příslušníky, potkáváte se s podobně postiženými kolegy? Trénujete třeba dělání IV vstupu?

    b) Je u nás někde reálné dostat se k trenazerum (nebo jiným způsobům nácviku) těch narocnejsich věci, které se nedají moc cvičit na živém/vědomém figurantovi? Jako je zavadeni i-gel, bougie aided cricothyrotomy a podobně chuťovky? Nemáte třeba pár mrtvol ve sklepě? ;)

    c) Máte zkušenosti s nějakými vyššími kurzy a školeními - PHTLS (Hradec), např.? Popr. i zahraniční?
    TALPENNY
    TALPENNY --- ---
    VYGIDOR:

    No tak já se za odborně zdatného nepovažuju už vůbec

    -myslimže až na solidnim TC3/First Aid kurzu člověku dojde jakou že to píču vlastně ví :)-

    takže přesně jak jsem psal-lezci/cyklisti/střelci... necht utvoří grupu a zvolej níže popsanej postup,je to i levnější z hlediska logistiky/dopravy atd.

    Jinak požadovaná odbornost instruktora by měla vypadat asi takhle-

    FPOS/FREC/FAR/nevim- např. oficiální civilní záchranář,hasič/medik,přislušník PČR/medik,...z hlediska objemu vědomostí bez diskuze,v případě nalejváren pro lidi co se chystají do hostile environment-novináři atd.-by tam měl bejt minimálně jako poradce insider se zkušeností z venku ale tady to neni zase až tak nutný

    TCCC- absolvent oficiálního armádního CLS/medik s vykazatelnou misí v hostile environment

    TECC-to je kočkopes takže si to dopln sám :)

    Pokud tyhle kritéria ta skupina dodrží je hezká asi tak 98 % šance že se ta skupina nespálí.Co se osvědčení týká at řeknou že chtějí klasickej papír s osvědčenim týkajícím se vstřebání vědomostí odpovídajícím kurzu full level 3 TCCC/"TECC",je hezký že jde jen o vědomosti ale každej papír v dnešní době dobrej víš jak.
    VYGIDOR
    VYGIDOR --- ---
    TALPENNY: nie, vacsina ludi, co poznam, nepotrebuje ziaden certifikat, ziadne odborne potvrdenie. Oni len chcu vediet, chcu to vediet z vlastnych pohnutok, na rozsirenie skillsetu, na rozsirenie vedomosti o problematike (ktora medzi beznou verejnostou casto konci pocas absolvovania autoskoly, ci po absolvovani skusok na zbrojny preukaz), su to casto sportovo zalozeni ludia, cyklisti, lezci, turisti, sportovi strelci, ktori citia potrebu sa dovzdelat.
    Ja sam sa nepovazujem za odborne zdatneho (a je mi jedno, ako ma vnima okolie), nikdy som na ziaden kurz nesiel s vidinou certifikatu, mne staci veci vediet, rozumiet a zlepsovat. A okolo seba mam ludi s rovnakym mindsetom.Jasne, ze do toho neratam ludi odborne sposobilych, profesionalne sa tomu venujucich, ale aj ti uprednostnia kvalitny workshop s kvalitnym instruktorom pred nejakou A4 s vlastnym menom. Ine je to pri odbornych skuskach, samozrejme, najma ak su povinnou sucastou profesie, ale to je ina tema.
    Suhlasim, ze vseobecne je naozaj problem s kvalitou instruktorov a kurzov, predovsetkym v pripade, ze tych kurzov je pretlak a je tazke sa v nich vyznat. Aj preto som sa ozval.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam