• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    LORD_WANG: Btw, kdyz uz je v tom vtipu zminena kamera, byli u nas reporteri ct (pro stejnojmenny porad, ne pro receptar :-)
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    LORD_WANG: Dle poctu prispevku sis opravdu hodne nemohl pomoct. Pokud bys uznal za vhodne, muzu ti predat kontakt na jednu sikovnou pomahaci slecnu :-D
    LORD_WANG
    LORD_WANG --- ---
    SPECZ: nemohu si pomoct :D



    NAVARA
    NAVARA --- ---
    LORD_WANG: no, kolem té čtvrté ráno to trochu zdrženlivosti než nyx udělá zálohy chce :)
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    Zdar ! Shanim nekde "andulu" na nacvik umelyho dychani - pro pouziti pri ladeni nasi ventilacni pomucky, nemate nekdo, popr. nevite kde ji rychle vypujcit ?

    Jinak uz jsme to trochu posunuli do pricetneji vypadajiciho HW: https://youtu.be/ry-nk4PNNT0 , elektroniku stale vylepsujeme ...
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    Zajímavost...

    Četl jsem teď zajímavé informace o jedné staronové urgentní technice, která se zase vrací do módy a užívání. Je to "resuscitační endovaskulární balónové uzavření aorty" známé pod zkratkou REBOA. Postup pro zastavení masivního nestlačitelného krvácení torza byl popsán už v době války v Koreji jako minimálně intruzivní alternativa ke svorkování aorty v rámci resuscitativní thorakotomie (které v polních podmínkách obvykle není tak snadno možné). V souvislosti s válkou v Afghánistánu a Iráku se tato technika začala testovat i pro polní použití a různí výrobci začali přicházet s funkčními řešeními. Ty jsou testovány ve vojenském i civilním prostředí pro zástavu krvácení v důsledku tupých nebo pronikajících zranění břicha a/nebo torza.

    Jak to celé funguje - v tříslech se napíchne tepna, vsune se katetr s balónkem, který může jít do různé výšky, podle toho, co všechno je třeba potřeba "odříznout", v extrémním případě jde až téměř k srdci. Balónek se následně nafoukne a uzavře tepnu zevnitř. Bez velkých následků to může zůstat podle studií 40-60 minut, což je často ten naprosto kritický čas, který rozhoduje o přežití nebo nepřežití pacienta s tímto typem zranění.

    V nejnovější literatuře už je dokumentováno taktické použití v kontextu ošetření ve vrtulníku a v jednom výzkumu tým hasičských zdravotníků po základním výcviku v této technice dokázal úspěšně aplikovat REBOA v čase průměrně 3:23 minut.

    S tím, jak velké procento preventabilních úmrtí na bojišti tvoří nestlačitelné krvácení, mi přijde každá takováto novinka (byť staronová) dost zajímavá a hodná pozornosti. Potkal už jste se někdo s REBOA - ať už v literatuře nebo prakticky?

    Tady je video s demonstrací resp. vizualizací té techniky:
    Aortic Balloon Occlusion REBOA
    https://www.youtube.com/watch?v=WYg7xjhq6UE
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    TALPENNY: Tak to já nevím, co povídali. To se musíš zeptat jich. Pokud to teda samozřejmě nevíš. Protože Ty očividně víš všechno. :D :D
    TALPENNY
    TALPENNY --- ---
    TABORACEK:
    To neni tak těžký uhodnout když zaroluješ tady i v řekněme ...příbuznejch pokecech a jezdit v sanitce rozhodně nemínim,máš velkou pravdu že tam je potom jedna jediná cesta a to je konkrétní národní kvalifikace uznávaná konkrétníma oficiálníma autoritama a NIC jinýho.


    GOBERS:
    Koho kurva zajímá nějakej maj.Kubiš ve Vyškově :)?Žádná konverze v klasickym slova smyslu tzn. převedení stávající kvalifikace na jinou podobnou s případnym vykonánim rozdílovejch zkoušek tady prostě neni,tečka a to že cpou lidi co mají papíry už civilu jako "zdravotníky"/budoucí CLSka páč viděj zájem a orientaci v problematice FAKT neni konverze.
    To je asi jako kdyby se civil hlásil k policii s nějakym civilnim "SWAT" kurzem a tvrdil že udělánim výběrka po letech ten papír "zkonvertoval" a je teda SWAT member :D
    BTW co ještě povídal Rad. a ta jeho záložačka-hořím zvědavostí :D
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    a co ocet nebo soda? o chemii vim prd, ale je to dost bezny prostredek na cisteni...to najednou nefunguji?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    NAVARA: na liter roztoku odmerias 600-700 ml konc. alkoholu a rozmiesas 20 g kyseliny citronovej v ca. 200 ml vody. po rozpusteni kyseliny citronovej ten roztok prilejes k alkoholu, rozmiesas a za miesania pomaly doplnas vodu kym nedostanes liter presne.

    ale tento roztok je na dezinfekciu predmetov, ktore vydrzia kysly vodny alkohol, na nejake citlive povrchy typu elektronika, mramorove dosky alebo ludska koza je to prilis drazdive/lahko leptave uz.

    jadrove mydlo tiez nie je mimoriadne ucinny virocidny dezinfekcny prostriedok, ako sa to snazia v sucasnosti vykreslit niektori influenceri. jadrove mydlo, podobne ako roztoky Jari, inaktivuju obalene virusy pri normalnych teplotach behom desiatok minut az hodin o 3-4 log10 rady. s ucinnostou napr. alkoholu sa to porovnat neda, co do rychlosti nastupu a rozsahu ucinku.
    ked si umyjes ruky jadrovym mydlom odporucanym postupom (namocit ruky, namydlit ich, mydlo dokladne a dosledne vtierat do vsetkych povrchov koze pocas aspon 30 sekund, nasledovane dokladnym oplachnutim tecucou vodou aspon 20-30 sekund), tak nejake pripadne titre virusov na povrchu koze sa zredukuju ca. 100-300 nasobne, velka cast tej redukcie je ale skor fyzikalne zmytie tych viralnych castic, nez ich prava inaktivacia. pre porovnanie, ak si pocas 30 sekund vtieras dokladne do ruk 3 ml Septodermu, Sterillium alebo jednej z tych receptur WHO, zredukujes titre obalenych virusov o 4-6 log10 stupnov, teda 10000-1000000-nasobne, skoro vylucne ich chemickou inaktivaciou.

    pre ucely hygieny je jedno, ci obalene virusy splachnes do kanalizacie alebo inaktivujes liehovym pripravkom, dolezitejsie je rozsah tej redukcie. preco to ludom nevysvetlia normalne (alkoholovy pripravok je sice vo väcsine situacii ucinnejsi, avsak je ich teraz akutny nedostatok a nevyhnutne ich potrebuju v zdravotnickych zariadeniach, preto bezna populacia ma sediet doma a ked su zdravi, umyvat si dokladne ruky jadrovym mydlom a nepokusat sa z trhu stocit ucinne alkoholove pripravky, aby nemuseli nemocnice, pohotovosti a zachranky prerusit sluzbu), neviem.
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    XBAHNO: Oprava - ne do mýdla, do desinfekčních přípravků ...
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    SPECZ: ročně vykouřím 5l glycerínu a litr propylenglykolu, takže mám :-). A do mýdla netřeba přidávat, neboť reakcí tuků a hydroxidu vzniká mýdlo a glycerín.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    LIBRIUM: Díky. Kyselinu citronovou mám, ale změřím to leda trojčlenkou :)

    Čím je dáno, že jar má tak mizernou účinnost a mýdlu stačí 20 vteřin, když obojí odmašťuje?
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    XBAHNO: BTW, základ pro míchání náplní do e.cigaret je mix glycerol/propylenglykol v různých poměrech, (30/70,50/50, 70/30) ... litrovku jde koupit kolem stovky, do mejdla dobrý :-)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XBAHNO: My na to šli jednodušeji. Po použití isopropanolu, acetonu, syntetického ředidla, ale i většího drhnutí solvinou se omýt obyčejným pevným mýdlem.(v principu je to to samé)
    Ale jasně. Když je kohoutek s teplou vodou daleko předaleko...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    REDSNAKE: nakolko nedostat momentalne Sterillium/Softa-Man, tak som si zhotovil analog z izopropanolu p.a., Eutanolu G, kyseliny mliecnej, minima glycerolu a peroxidu vodiku + cistena voda. fungovat by to malo podobne dobre ako Sterillium, kozu na rukach to nenici.
    NAVARA: neriedena Jar pri expozicii radovo minuty, vodne roztoky Jari pri normalnej teplote radovo hodiny-desiatky hodin, ano. ale ako dezinfekcne cinidlo je napriklad ten alkohol rychlejsi a spolahlivejsi. pokial mas areometer (hustomer na zmeranie liehovatosti) tak mozes ten bioetanol doriedovat aj vodou na nejakych 70-80% alkoholu. vyborny ucinok ma zmes alkoholu (etanol alebo izopropanol) s vodnym roztokom kyseliny citronovej tak, aby obsah alkoholu bol 60-70% a kyseliny citronovej 2%, teda u predmetov/povrchov, ktore odolavaju ucinku alkoholu a zriedenych kyselin.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    ERGOSUM: Vysušuje, to je jasný. Proto se tam dává trocha vody a ten glycerín, kterej tu vodu dopraví do kůže a tak napraví škody napáchané tím isopropylalkoholem.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XBAHNO: Hele. Já s tím dělal a rukám se to vůbec nelíbilo.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    REDSNAKE: Neni. Naopak, je vhodnejsi nez ethanol(+teda nejaky oxidacni cinidlo).
    Toxicitou isopropanolu si netreba lamat hlavu, je mala, teda asi dvojnasobna proti ethanolu, ale toho clovek vydrzi pomerne dost. Dokonce ho zoufalci i chlastaji, opilost je to dost podobna, akorat je doprovazena horeckou. Chlastani si odpustim, ale ze vstrebam par desetin ml jinak, je mi uplne putna, jatra si to ochotne preberou.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    STENNY: je anonymní, nemusíš se stydět ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam