• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    Dovolím si malý report z pole. :-)

    Poté, co mi kvůli korejšovi dvakrát odložili kurz CLS v armádě, jsem se rozhodl, že si musím dát pořádné repete už jenom kvůli sobě, abych se udržoval. A protože jsem měl zároveň chuť vyrazit někam mimo ten náš český (a už docela okoukaný) rybníček, zamířil jsem do Polska.

    Absolvoval jsem týdenní (resp. 40 hodin) kurz TCCC na EUSECA zakončený zkouškou (teoretickou i praktickou) na americké papíry CLS od NAEMT.

    Své dojmy shrnu do několika bodů:
    - výcvikový areál naprostá pecka, víc času jsme trávili v poli (simulované blízkovýchodní městečko) než na učebně
    - velikost skupiny v našem běhu 9 lidí, na to někdy až tři instruktoři naráz, dva minimálně, takže přístup velmi individuální
    - osazenstvo poměrně kvalitní, žádní tacticool strejcove, obecně buď současní nebo vysloužili vojáci a když už civil, tak třeba chlapík, co jezdí honit pytláky do Afriky
    - instruktoři všichni záchranáři z praxe, jeden medik od hasičů, jeden ex-SF, plus dozorující lékař jako garant programu
    - materiální vybavení velmi bohaté, všechny ty CoTCCC doporučené gadgety (všechny typy turniketů, junkcni turnikety, atd atd) a fakt že je nám dali do ruky, ne jen ukázali na obrázku, spousta spotřebního materiálu - a čerstvého, ne takové to jeden obvaz na skupinu, který koluje uz třetím rokem
    - obrovský důraz na dělání věci prakticky, a pak znovu, a pak znovu v taktické vestě a přilbě, a pak znovu, když vám instruktor leje krev na ruce, a pak znovu, když po vás instruktor střílí...
    - fyzicky docela náročné, ranní běhy a PT a večerní posilovna sice nebyly povinná součást kurzu, ale nikdo nechtěl být za padavku, zejo... A navíc nácvik evakuačních a odnosovych technik se třeba trénoval se 70 kg panákem navlečeny ve full gearu, který se tahal třeba do srázu nebo přes překážkovou dráhu
    - hlavně v druhé půlce kurzu se už hodně pracovalo ve tříčlenných družstvech se zbraněma a s důrazem na taktiku, kde ten, kdo neošetřoval, musel hlídat bezpečnost (a kdo na to sral, toho instruktor střelil)
    - co bylo bezpečné zkoušet na sobě navzájem, zkoušeli jsme navzájem (zdraví NPA :D), co nebylo, na to byl trenažér (IV, intubační) nebo fláky masa (wound packing).
    - praktická zkouška byl komplexní scénář asi na 20 minut (výbuch IED u vozidla, ošetření, evakuace, 9-liner, reakce na přepad během evakuace, atd.) a nebyla to vůbec sranda

    Shrnuto a podtrženo:
    Nebylo to ani levné, ani snadné, ale byl to úplně jiný level než co jsem viděl v ČR (a to i v armádě). Takže za mě velmi spokojenost.

    GOBERS
    GOBERS --- ---
    Takhle to vypadá, když se to nefláká s maskováním zranění...
    (ze včerejšího přezkoušení z TCCC :-))

    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    jo kdyby 400, spis 500: https://www.bexamed.cz/nitrylex-befree-long-prodlouzene-nitrilove-rukavice.html

    to je raketa 5 kacek za rukavici mi prijde dost, 20Kc stoji uz normalni guvoy pracovni rukavice v hornbachu...
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    STENNY: wtf, proč to přejmenovávají…
    STENNY
    STENNY --- ---
    STENNY: Tak dneska se tenhle model prodává jako "Nitrylex beFree long" a Bexamed má krabici cca za čtyři stovky. Pořád masakr, ale už ne takový.
    GANDALFSEDY
    GANDALFSEDY --- ---
    STENNY: ebay, amazon, aliexpress
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    STENNY: Fiha, ja si loni koupil tri krabice, posledni co jsem nasel, 200 kacek za skatuli, 8kc/ks je maso teda jako...

    ale stravil jsem ted pul roku ve spitalu a na rovinu rikam, ze s rukavicema je to katastrofalni:(
    STENNY
    STENNY --- ---
    Začínám vidět dno u svojí krabice zesílených nitrilek (Nitrylex chemo long). Je dost problém je teď někde sehnat (už víc než rok) a pokud se objeví, tak jsou za ošklivou cenu (8kč/ks). Nemáte někdo zdroj, nebo aspoň tip na náhradní, stejně dobrý model? Díky.
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    tady nejaky zajimavy studijni material: https://www.youtube.com/c/Klinikaanesteziologiearesuscitace3LFUKaFNKV/videos

    Stoji za tim pokud vim MUDr. Knor, ktery napsal vybornou knizku: https://www.grada.cz/urgentni-medicina-v-klinicke-praxi-lekare-(1)-9784/

    Tu knizku vsem doporucuju, pro me je to ucebnice, ale je tam spousta zasadnich veci pro urgentni medicinu.

    Ja vim, moje informace neni uplne tacticool a tak vubec, ale snazim se vam predat nejaky zajimavosti z toho co me uci ve skole:)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GOBERS: Stačí sedák s karabinou a osmou. Dospělý zvládne brždění po instruktáži, dítě brzdíš shora, nebo zdola. A nebo ho na tom laně udržíš :-)
    Nejsnadnější postup:
    Jde dospělý(buď se brzdí sám, nebo ty shora)
    Jdou děti (dospělý je odebírá a houfuje)
    Jdou dospělí. (Ten kdo už slaňoval je často musí kopat do zadku. Horší než děti.)

    Nemusíš slaňovat celou výšku. I když se rozhodneš neslaňovat, tak se navázaný alespoň nikdo neztratí. Nebo přelezeš do vedlejšího vchodu.
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    GOBERS: no jestli se ptas, jestli jsem nekdy slanoval z 10. patra z balkonu tak to fakt ne. Ale mel/mam normalni horolezecky sedaky, na deti jsem nemyslel, pac jsem je jeste tehdy nemel
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    TABORACEK: Jo, lano na balkoně je trochu hardcore, ale smysl to dává, ne že ne. Jen ze zájmu, jaký postroj / systém slaňování jsi měl pro rodinné příslušníky? Cvičili jste to nějak?
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    GOBERS: Ty protipozarni unikovy kukly jsou asi fajn, ale musis v tom zakourenym prostoru mit porad co dejchat, coz moc casto nebyva ta situace, bohuzel. Ne nadarmo hasici nosej dejchaky s lahvema se stlacenym vzduchem a ne variace na unikovy masky.

    Kdyz jsem jeste bydlel v panelaku, mel jsem pro tyhle pripady pripraveny lano a postroj pro celou rodinu:) Tady na vesnici jednoduse vyskocim z okna, kdyz bydlim v bungalovu:)
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    Nenašel jsem levnější, než za pětilitr, takže nejspíše je nebude mít nikdo :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GOBERS: Tohle je dilema. než tohle, dal bych přednost polomasce, nebo masce. Jen nejspíš nebudu mít ani jedno až bude třeba.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    LIBRIUM: Jasný. Já ho znám taky už delší čas, ale teď jsem ho prvně testoval takříkajíc naživo a mohl jsem s ním experimentovat (třeba s tou zátěží). Dost mě presvědčil o své praktičnosti. Ještě jsem zvědavý na tu požární kuklu, ale ta je teprve na cestě.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    GOBERS: Dräger tento resp. rovnaky model unikoveho "roubiku" vyraba uz vyse 100 rokov, je to uplna klasika.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    Líné sobotní ráno, tak jsem se pustil do testování nějakých ochranných pomůcek, které mi tu ležely na experimentovani. Tohle je třeba unikové zařízení Dräger Parat, které chrání před většinou průmyslových otravných a nebezpečných plynů a par. Docela fajn bazmeček, pokud samozřejmě člověku hrozí, že by se mohl ocitnout v prostředí s tímhle rizikem. Vypadá docela legračně, ale funguje fajn. Nechrání proti CO, takže na požár v baráku se uplně nehodí, na to je jiná kukla, kterou mám taky na cestě k otestování (protipožární unikova kukla je IMHO obecně dobrá věc, kterou by měl mít doma každý, pokud třeba bydlí v paneláku).

    Nejzábavnější část byla (a po jistých neblahých zkušenostech, kdy jsem si málem nablil do masky to zkouším se vším podobným) desetiminutovka na pasu s tímhle na hubě. No co vám budu povídat, nad 9 km/h to dobre nebylo. Na velké utkání to není a nebo na to nemám plíce...

    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    GOBERS: ja v nemocnicich vidim jen uplnej cinskejmsmejd abych byl uprimnej, ale kardiologa jsem jeste nepotkal, to je taky fakt...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam