• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BRAMBOREENA:Tu obálku kreslil Kučerovský?
    ENDER_W
    ENDER_W --- ---
    Čau, kdyby jste se někdo chtěl zbavit třetího (klidně i 4.) dílu, tak dejte vědět do pošty. Díky.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    A mezitím z jiného soudku aspoň nějaké ty insider info: zde jsou k vidění kouzla a Matrix v Praze a Brně :)

    Ukazuju to zatím jen v tomhle skorotajném auditku a nešířím to dál, protože schválené to zatím není a nějaké změny možná ještě nastanou (anotace vzadu? Nebo všechno špatně, zpátky na stromy a začít znovu?), ale zhruba tímto směrem se prozatím Snovačka vyvíjí. Snad se na Vánoce stihne.


    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    BRAMBOREENA: já si to přečetla, doufala jsem, že pátý díl dostanu k narozeninám, no tak si na jaře dám další kolo :-))) ve světle odhalení o qrillách to zřejmě bude mít jiné grády a teda jako docela jsi mi s tím zavařila, už o tom několik dní přemýšlím :-)
    SARGO
    SARGO --- ---
    BRAMBOREENA: Na osvěžování se těším... u mluveného slova. Už bude, bude? :-))
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    BRAMBOREENA: Jak muset? To bylo v plánu od začátku. :)
    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    BRAMBOREENA: na to já se těším :-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Uaaá, poslední týden mi všichni ze všech stran nadávaj, že to kvůli mně budou muset celé číst znovu :D
    Ale ono to nebude tak zlé, v první kapitole je nenápadně roztoušeno shrnutí předchozích událostí a posléze se dokonce i tu a tam něco vysvětlí :D
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    BRAMBOREENA: Brezen 2016 rikas? Tze 25/2 mam zase zacit od jednicky, abych osvezila pamet pred grand finale?:))
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BRAMBOREENA: tak kdo se ujme houbové coververze?

    https://www.youtube.com/watch?v=j7lp3RhzfgI
    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    BRAMBOREENA: my chceme další :-))) lucasovi už je vidět do hlavy? to je škoda :-)
    SARGO
    SARGO --- ---
    BRAMBOREENA: Ubohý čtenář! (Já, tím myšleno.) Srdce buší, dech se úží, husí kůže vyskakuje do pozoru - takhle povzbuzovat absťák, jakž takž mocnou vůlí čekatele tišený! Zvlášť těsně po oznámení o oddálení vydání. Safra. :-D
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    No tak jo, další díl bude kuchařka :D

    Ale, náhodou - o qrillách byla jedna scéna z pátého dílu (a je teď ve stavu "vyškrtnutá" - ještě je nepatrná šance, že ji tam vrátím, ale spíš ne), no tak ji dám aspoň sem.


    Vklouzl do bot a zatápal po klice. Třeba se to povede. Třeba dokáže zmizet, aniž si toho Aš~šád všimne.
    "Lucasi?" zavolal na něj v tu chvíli Fomalhiwan z vedlejšího pokoje. Mluvil dokonale neutrálním tónem. "Víš, z čeho jsou qrilly?"
    Lucas ztuhl. Potlačil chuť rozrazit dveře a bezhlavě se vyřítit z domu; vždyť o co šlo? Navíc viděl, jak Aš~šád vstává a otáčí se k němu, teď – a bylo pozdě na všechno.
    "Vlastně nevím přesně," začal, jako by nad tím opravdu usilovně přemýšlel. "Ale řekl bych, že to jsou zřejmě nějaké ryby."
    Aš~šád se zastavil ve dveřích do předsíně. "Hmmm," protáhl. "Tak ryby." V jeho očích to zajiskřilo; příliš pozorný, příliš vědoucí výraz, a dokonce, jak se zdálo, stín výsměchu. "Ryby to nejsou, Lusi. Přemýšlej o tom cestou."

    * * *

    Aöhrlëmëgerl pokývl a číšník přinesl mísu z křehkého porcelánu, na které byly körš – tradiční slané šátečky, velké tak na jedno zakousnutí; na pohled jeden jako druhý, ale s nejrůznější náplní. Podle össenských zvyků si host bral jako první. Lucas se zdvořilou úklonou natáhl ruku nad mísu lahodného pečiva.
    Doufal, že si vybere qrillu. Uvědomil si, že ji možná dokáže poznat, i když dovnitř nevidí, a pokusil se o to: sotva se špičky jeho prstů ocitly nad porcelánovým krajkovím talíře, přivřel oči a soustředil se na nezřetelné vjemy aury.
    Málem ucukl. Nebylo to pěkné. V první chvíli nedokázal vysvětlit, co se mu vlastně nelíbí, ale tvář už se mu křivila bezděčným odporem a zuby trnuly hořkokyselou chutí, takže jen stěží dokázal udržet svůj výraz v mezích normy pro uctivost. Jak jeho prsty pomalu klouzaly nad dokonale vykrouženými smotky těsta, nepříjemný pocit dostával zřetelnou podobu.
    Jed.
    Všechno se v něm sevřelo. Nepřemýšlel, proč by měl být v tom jídle jed, co tím Aöhrlëmëgerl sleduje, že ho chce otrávit, a co s jeho mrtvolou následně hodlá dělat; měl mnohem bezprostřednější problém. Nevzít si körš bylo naprosto nepřípustné, zvlášť u stolu tak vysokého církevního hodnostáře. Co takhle tvrdit, že je to proti mému náboženskému přesvědčení? říkal si. Jenže velekněz ho jistě nenechá rozšířit řady vegetariánů jen tak bez boje. Vrhl přes stůl rychlý pohled. Össeanova tvář byla přesně tak bezvýrazná, jak se dalo čekat.
    Váhal. Jeho prsty dál čeřily tříšť mimosmyslových signálů, kupících se nad otráveným těstem. Jedu nebylo všude stejné množství, nebo přinejmenším... někde bylo i něco jiného. Hmmm... tak ryby, slyšel Lucas v duchu posměšný Aš~šádův hlas. Ano, tahle össenská lahůdka tam byla taky.
    A najednou věděl, z čeho je qrilla.
    Mohl si vybrat jed nebo lidské maso.
    Zvedl se mu žaludek. Zatraceně, proč si to okamžitě nezjistil? Netlogem? Z protonace? Jakkoliv? Aš~šád mu to víceméně řekl! Třeba by si na tu myšlenku cestou zvykl a nepřipadalo by mu teď tak příšerné ještě jednou v životě vzít qrillu do úst.
    Vteřiny odkapávaly v narůstajících rozpacích. Lucas neriskoval další pohled na Aöhrlëmëgerlovu tvář a horečnatě zvažoval, jaké může mít šance, když ho obviní. Aöhrlëmëgerl byl gleewarin, takže se nedalo pochybovat, že o tom jedu ví – stejně jako ví, co se Lucasovi honí v hlavě – ale to nakonec nehrálo roli; dekorum bude nejspíš zachovávat tak jako tak.
    V dalším okamžiku Lucasovi došlo, že pokud to Aöhrlëmëgerl ví, jeden körš musel nechat čistý... pro sebe.
    Číšník za jeho zády přešlápl – nejnápadnější způsob, jakým mohl dát najevo netrpělivost; ale Lucas se nenechal vyvést z míry a vyslal své prsty na další kolečko nad mísou. Teď už věděl, co hledat – tady! Jeho ruka se vrhla na kořist.
    Nyní byla řada na Aöhrlëmëgerlovi.
    To mu tedy nezáviděl... ale rozhodně přál.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    Měla bych se vrátit o té povídce o tom, jak se skupina celosvětově poražených Össeanů uklidila do Sudet a začala evangelizovat Bruntálce...
    YENNEFER: ... a qrilla snadno a rychle už je tam zapracovaná.
    VANEK
    VANEK --- ---
    YENNEFER: Nebo vydat před vánoci pro největší fanoušky tu alfa-verzi; buď elektronicky, nebo naopak na číslovaném pergamenu.
    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    BRAMBOREENA: to zní hodně zajímavě :-) a skoro to otevírá prostor pro další knihy co bylo předtím, vedlejší linie, které se nevešly do knih, mimozemské speciality, aneb luxusní qrilla snadno a rychle a tak podobně :-)
    MUM
    MUM --- ---
    BRAMBOREENA: Zni to jako sekyrkova polivka, ale nevadi, mame po kapsach dost seker. Doufam, ze se tu potom pochlubis vynechanymi scenami... a zabijes vsechny ucastniky dostatecne dustojne 8-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Tak hlásím právě absolvovaný rozhovor do dětského pořadu Teleskop. Dvě děti (moderátoři) přijdou k nám domů, já na ně vybafnu v masce Össeanky, a pak si povídáme o mimozemšťanech a budoucích technologiích (o kterých bohužel vím veliké prd). No byla to sranda, tým čítal asi osm lidí, i pohovku jsme kvůli tomu museli přestěhovat a vykydat nánosy knih v obýváku, aby nebyly v záběru, zkrátka mega akce plná fyzické práce. Připadalo mi, že příšerně žvaním, ale přetočit to líp mi nebylo dáno, prej to takhle stačí. Vysílat se to ale bude až příští rok na podzim, čili budu mít čas se předtím zahrabat do hluboké nory, nevylejzat a chodit kanálama.
    KRYGLIK
    KRYGLIK --- ---
    BRAMBOREENA: Pekny nahled do tveho procesu tvorby, dik za nej. Presun neva, kvalita je dulezitejsi - preji hodne zdaru a malo hmyzu [nebo moc?] :)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Tak hlásím, že jsem po třítýdenní kočovné dovolené zase zpátky u soustruhu (a pátého dílu). Mám pocit, že tady dlužím odpověď, a asi to bude chtít rozsáhlejší post (něco jako "přiznání iluminátů"). Nebudu sem dávat kód na spoilery – předpokládám, že pokud vůbec někdo bude ochoten dočíst následující sáhodlouhý text do konce, tak jedině proto, že chce pátý díl, čili ten čtvrtý asi zná a prozrazení děje mu nevadí.

    Mycelium (tehdy ještě zvané "Jantarové oči") jsem nabízela v roce 2007 s tím, že má pět dílů a je hotové. Byla to naprostá pravda, skutečně jsem měla napsanou pětidílnou knihu. Jenže to nebylo to Mycelium, které nakonec vychází a které čtete. Každý díl měl 15 kapitol (zatímco teď je jich vždy 25) a byl doopravdy kratší (tj. kapitoly nepřibyly tím, že bych ty stávající nějak přečíslovala, nýbrž fakt jsem hodně textu dopsala). Bylo tam jen komorní jádro příběhu o Lucasovi, Kamëlë a Aš~šádovi. Össeané fungovali jenom jako kulisa, Lodě vstoupily do děje až ve čtvrtém dílu a Sgen až v pátém. Gerdánci tam nevystupovali vůbec.

    První díl (který je pořád dost komorní) byl v zásadě stejný jako publikovaná verze, ale končil v momentě, kdy Lucas oznámí Pinky, že musí odjet. Uzavírala to scéna se Staffordem ("Nedívejte se, Royi! Nedívejte se na to!" – Ale on se podíval.). Fomalhiwan si nezahrál vůbec, Angaëdaë nepromluvila a Kamëlë se jen mihla.
    Na začátku druhého dílu se Lucas teprve chystal odletět ze Země: zlikvidoval svou identitu, nasedl na Travisovu Loď, v půlce dílu Aš~šáda našel, pak ho přivezl a po souboji se züregahlem zase ztratil. Mezitím se vynořila Kamëlë a bylo tam několik žvanivých kapitol o ní a Jeraldovi (které jsem pak před vydáním naštěstí vyškrtla). Končilo to kapitolou "V nemilosti", kdy Stafford nadává Lucasovi do vlastizrádců.
    Třetí díl začínal kapitolou "Lahvičky a amulety" – Lucas přijde za Ëltaühl do krámku, NEkoupí si olej na auru, hledá Fomalhiwana, zavzpomíná na Slavnost prvního kroužku, najde stopu u Sofie v Blue Springs a vyslídí Aš~šáda v jeho doupěti. Souboj s Össeany na klinice byla jen podružná událost na nepříliš význačném místě uprostřed dílu a vůbec to nesouviselo s Loděmi. Hned poté následovala cesta do Karibiku za Nörhgöwhöekem, Lucasův klíčový rozhovor s Aš~šádem na břehu moře a scéna s jedem.
    Čtvrtý díl odpovídal dnešnímu čtvrtému dílu – objevení Zelené lastury, Aš~šádovy potíže se stříbřitým chladem, Stafford na Neptunu, mše za mrtvou Loď. Končilo to v okamžiku, kdy Zelená lastura nevysvětlitelně zmizí.
    Pátý díl byl hlavně o vztahu/konfliktu/dramatu Lucas–Sofie, Sofie–Aš~šád a Lucas–Aš~šád, přičemž na konci se k tomu coby katalyzátor připletli Lodě, Hvězdovládci a Sgen. Ještě jsem zvažovala, že o posledně jmenovaných ještě kus dopíšu a dílů bude nakonec šest (Pětice össenských drog plus "protilátka" – sühëhl).

    "Díly" ovšem byly míněny jenom jako části jednolitého příběhu, takže mi vlastně bylo jedno, že končí víceméně v náhodných bodech děje. Psala jsem si to pro sebe, vydání nebylo nijak domluvené, rukopis jsem dala jenom betačtenářům a do nakladatelství to prodifundovalo tak nějak samovolně (ID Grobenius ví). Chvíli to vypadalo, že by to mohlo vyjít v podobě dvou tisícistránkových knih (první tři díly coby příběh Lucase, vrcholící scénou v Karibiku, a další tři díly coby příběh Aš~šáda, Sgena a Lodí). Nicméně pak zase svitla naděje, že knih by mohlo být pět (to byl rok 2008 – v Albatrosu vyšlo "O snovačce a přemyslovi" a to se líbilo, takže se zdálo, že se hecnou a vydají mi to skutečně po dílech, což je riskantnější a dražší). Tím pádem se ale vynořil praktický problém s kompozicí: pokud díly vyjdou každý zvlášť a s nějakým časovým odstupem, měly by mít jasně definovaný konec, aby aspoň trochu fungovaly jako samostatné romány. Čili jsem se vrátila zase na začátek k prvnímu dílu a začala to přepisovat.

    Do prvního dílu jsem přesunula kus z druhého, aby se náznaky naplnily a Lucas Aš~šáda skutečně našel v rámci jednoho románu. Tím stoupl počet kapitol na 25 a dostalo to zhruba dnešní podobu. Rukopis se v zásadě líbil, ale v Albatrosu chtěli úpravy a zadání se několikrát měnilo (o tom už jsem psala jinde: chvíli to měl být "psychologický mainstreamový román z blízké budoucnosti", což znamenalo vymýtit všechny sci-fi prvky, chvíli zas "space opera", což znamenalo naopak je tam dodat). Nemohli jsme se shodnout, tak jsem si to nakonec udělala po svém (doplnila jsem tam ještě novou postavu, totiž Maëwënë – ta byla původně součástí beztvaré masy "zlých Össeanů" a byly o ní jen zmínky, ale teď dostala několik scén ze svého pohledu, což tomu dodalo "světodějnou" intrikářskou rovinu a pohled z druhé strany barikády) a nabídla první díl v Argu.
    Zatímco tam ležel, předělávala jsem dvojku. Tím, že se její první polovina přesunula do jedničky a ještě zmizely kapitoly o Kamëlë a Jeraldovi, které se mi přestaly líbit, z ní najednou skoro nic nezbylo, takže nastaly další přesuny. Publikovaný druhý díl se skládá z trosek původního druhého dílu plus nově dopsaných scén s Kamëlë a Maëwënë (kapitoly 1–11) a většiny původního třetího dílu (od kapitoly 13). Nově přibyla cca čtvrtina textu – všechno o Halessym, Lodích a Ranganatanovi. Víc prostoru dostala Fiona a amulet. Ze souboje na klinice, který byl předtím zmíněný na dvou stránkách, se stala vrcholná událost a závěr druhého dílu (a Lucasova zvláštní schopnost, která se původně měla odhalit až v pětce, se projevila už tam). Úpravy tomu myslím prospěly, ty poslední dvě kapitoly jsou nejlepší a druhý díl dostal jasné téma (Lodě a Lucasův kontakt s Nimi).
    Uff, druhý díl jsem tedy dala nějak dohromady (zhruba v době, kdy se o prvním rozhodlo a už se připravoval k vydání), ovšem vznikl tím megaprůšvih v podobě trojky, ze které už fakt zůstala jen ohlodaná kostřička a ocásek. Měla jsem akorát rozhovor Kamëlë s Parlüxöelem, nějaké její retrospektivy z Össe (rozhovory s Aöhrlëmëgerlem), Lucasovy retrospektivy (o Slavnosti prvního kroužku), Fionin problém s hmyzem v obýváku, vyvrcholení Pinkyna problému s dopisem a scény v Karibiku – dohromady necelou polovinu textu, který tam nakonec je. Vyřešila jsem to radikálně tím, že jsem tam přidala Gerdánce (Tali je úplně nová postava, všichni agenti taky, celá gerdánská linie vznikla dodatečně). Zakomponovala jsem tam Lucasovu matku (což bylo původně až v pátém dílu, ale ke Gerdáncům to logicky patří), přibylo hodně scén o Fioně, přidala jsem úvodní scény Lucas–Aš~šád (které líp předznamenávají závěr v Karibiku), Lucasův rozhovor s Drahokamou, scénu se Sgenem na dvorečku, Lucasovu cestu do Zelené lastury, přesunula jsem tam kapitolu Sestry z misie (která byla původně ve čtyřce) a Jaro v Tivoli (která byla až v pětce) a vylepšila i konec (původně Kamëlë jen nastražila stříbřitý chlad Aš~šádovi do pokoje a utekla, což by byla od ninžovské gleewari asi pěkná blbost, že ano). A opět si myslím, že ty nové části jsou nejlepší a bez nich by to vůbec nebylo ono.
    Se čtyřkou to bylo jednodušší. Ta začíná tak, jak začínala původně, a až po lodní mši ("Zavíjení lastury") je to přesně původní čtvrtý díl. Nově jsou tam vsunuté kapitoly o paní Naori (její rozhovor se Sofií tam sice byl, ale celá zápletka se sektou vznikla dodatečně). Všechno od dvacáté kapitoly (150 normostran) je navíc a původně to tam buď vůbec nebylo, nebo to bylo až v pátém dílu. Nově jsem dopisovala všechny scény z pohledu Daniela, linii z pohledu Julie, Lucasovy "výlety" do vesmíru, Lucasův závěrečný (rozhovor?) se Staffordem a události na Marsu. Z pátého dílu jsem tam přesunula Lucasův rozhovor s Halessym ("Pikle psychologů"), jeho hádku s Fionou o D-alfanech a Fionino zklamání z Andyho. Stihla jsem to tak tak, vyrvali mi to z disku rovnou do sazby.
    No. Ovšem tím pádem z pátého dílu opět zbyly jen ohlodané zbytky, protože velké části z něj jsem mezitím přesunula do trojky a čtyřky – slušně řečeno, celé jsem to zkanibalizovala. Mám závěrečnou scénu (která je napsaná už asi dvanáct let), několik větších ostrůvků souvislého textu o zmiňovaném trojúhelníku Sofie–Lucas–Aš~šád (taky starých dvanáct let – jsou z něj ukázky na mycelium.argenite.org) a 150 normostran nově budované kontinentální kry, táhnoucí se úhledně a systematicky od první kapitoly dál (což jsem celé psala letos, z původní pětky jsou tam zakomponované asi dva odstavce). Mezi tímto pevným začátkem, pevným prostředkem a pevným závěrem se vznáší pás asteroidů, výkřiky do tmy a zárodečná protoplazma různých dalších scén. Dohromady to má celé zatím 460 normostran (nepočítám další pomocné soubory s poznámkami, osnovami, chronologií událostí den po dni a tak dále). Teoreticky bych to mohla nějak slisovat do kuličky, pospojovat, splácat a tvářit se, že je to všechno, ale to zásadně nechci. Nové linie z trojky a čtyřky potřebují uzavřít. Mám to celé rozvržené, vzhledem k masivní odúmrti původních účastníků v závěru čtvrtého dílu dostanou prostor další dvě postavy, které tam sice vystupovaly už dřív, ale žádné scény z jejich pohledu tam nebyly (ne, tím nemyslím Aš~šáda – jemu do hlavy nikdo neuvidí až do trpkého konce!), a vysvětlí se, co se vysvětlit má. Čtvrtý díl měl v rukopisu 545 normostran, ale když vidím, co všechno tam ještě potřebuju a hodlám vecpat, obávám se, že pětka ho trumfne. Baví mě to, těším se na to a po třech týdnech bez hub a bez hmyzu (teda... ve Španělsku v hotelu jsem zašlápla jednoho pěkně vypaseného švába, ale to se nepočítá) se nemůžu dočkat, až se na to vrhnu.
    Jenom... jaksi... letos v září to nebude.
    V Argu to teď přesunuli na březen 2016, což znamená mít rukopis před Vánoci. No tak to se snad dá. Čas jsem si na to vyhradila a budu doufat, že nenastanou žádné katastrofy, které by mě od toho odvedly. Snad se mi zašlápnutý Hmyzí bůh nebude mstít a zdejší osazenstvo mě nepřijde uškrtit...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam