• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    Auditko věnované sci-fi sérii Mycelium. Vesmír, psychotronika, náboženství, lidské oběti - a mimozemské houby.

    Planeta Össe. Svět po tisíce let neměnný... a po tisíce let svázaný s vesmírem. Z Össe pocházejí myceliální technologie i nadsvětelné Lodě, bez kterých by se Země neobešla. Jenže zatímco pozemská civilizace vítězně proniká do vesmíru, Össe jí stojí za zády.

    Co je to vůbec to Mycelium? Nejlépe podívat se na webové stránky projektu. Tam jsou všechny informace o knize (anotace, ukázky, ohlasy, trailer...).

    A dá se to někde opatřit? Třeba tady: Internetové knihkupectví Kosmas (odkaz vede přímo na záznam o knize). Další díly a formáty (včetně audioknihy) nejlépe přes mycelium.argenite.org/page-koupit (affiliate u Kosmasu, takže z každého nákupu dostane autorka pár desetníků navíc, a to se všem vyplatí!)

    A co Facebook? Nyx je přece lepší!!! Ale budiž, kdyby náhodou měli vášniví vyznavači Knihy tisíce tváří absťák, mohou navštívit tamní stránku autorky Mycelia alias Bramborýny – Legendy o argenitu na Facebooku nebo semeniště všeho mimozemského zla, doupě zlovolné Církve Akkütlixovy tamtéž.

    A co takhle spoilery? Lze použít tag, který schová odstavec pod bílou mlhu, pod kterou lze nahlédnout, když se text vezme do bloku nebo se na něj klikne:

    tajné odhalení
    – a díky tomu ti, kteří další díl ještě nečetli, nepřijdou o překvapení. Bílá mlha vznikne, když se použijí kódy
    <div class="spoiler"> tajné odhalení </div>

    Geekovské okénko
    Generátor slov v össeinu, který skvěle vymyslel a naprogramoval KAVEN. Církev Akkütlixova děkuje a OneHotBook se velmi těší! :)
    Tabulka a graf postupu psaní (2019–21)
    rozbalit záhlaví
    JANADVORACKOVA
    JANADVORACKOVA --- ---
    KAVEN: Je odtamtud máma, máme tam z té jedné strany nějaké to příbuzenstvo. Jezdíme nepravidelně, ale to nikomu moc nevadí. Vždycky to dopadne hrozně fajnově.
    Ale teď mě napadá, že jsou příbuzní tak moc milí, protože mohou být pod nějakým zákeřným vlivem :).
    A no jasně, s loděmi naprosto souhlasím.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KAVEN: Víno, pravíš?

    Botrytické víno, aneb když plíseň vínu prospívá | Alkoholium.cz
    https://www.alkoholium.cz/botryticke-vino-aneb-kdyz-plisen-vinu-prospiva/
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    JANADVORACKOVA: Snad nejsi z Kutné Hory? Já se tam narodil a asi do 10 let bydlel. Zrovna před měsícem jsme tam byli na návštěvě ... u Barbory jsem si všiml spíš vinné révy než hub, ale tak to je jen otázkou času.

    Já bych to čínanům řekl na rovinu - firmu GT-Bio Technology sem pustíme až když nám dáte přístup k Lodím.
    JANADVORACKOVA
    JANADVORACKOVA --- ---
    JANADVORACKOVA: No já jsem vemeno, samozřejmě "renovovali." Asi už mě taky napadla nějaká ta houba :).
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Tak by tam mohli dělat genetické pokusy na housenici čínské, aby byla méně vybíravá a nežrala jen housenky...
    JANADVORACKOVA
    JANADVORACKOVA --- ---
    VANEK: Haha, katedrálu sv. Barbory poměrně nedávno renomovali. Pročpak asi :)?
    A hřbitov v KH je také poměrně veliký. Pročpak... asi :). Jejda, rychle volat příbuzným :).
    VANEK
    VANEK --- ---
    ZUZKAOU: Vono se tam sice píše Číňani, ale já tam cejtim kluci ušatý. Ostatně, proč je asi zvolena zrovna KH, kde je z jedné strany klasická elektronika, z druhé hory tabákových váken a nade vším se pnou dvě katedrály?! A viz ta zahalená varování:
    Nezávislé listy
    http://www.nezavislelisty.cz/...ky-ml-pristup-gt-bio-technology-je-pry-zvlastni-i-na-asijske-pomery/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Číňané chtějí v Kutné Hoře pěstovat houby ve velkém, práci může najít až 250 lidí | E15.cz
    http://zpravy.e15.cz/...i-v-kutne-hore-pestovat-houby-ve-velkem-praci-muze-najit-az-250-lidi-1325354

    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    KAVEN: Boží! :D :D :D
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    ve stančíkově pérákovi vyrábějí nacisté létající talíře z mutovaných chorošů, protože má říše málo oceli.
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    Dovolil jsem si parafrázovat jeden vtip ...

    Nelehké začátky össenské misie na Zemi.

    „Dörghasü, jak probíhá náš program poznávání pozemšťanů?”
    „Ctěná velekněžko, tady na Zemi jsou úžasné věci. Zrovna včera jsem navštívil to nové obří akvárium co tu postavili, víte, já mám v pozemských zvířatech trochu zálibu. Představte si, že říkali, že perutýn je plný jedu!”
    „Përthün? No to není nic nového, chlapče, tam se intrikovalo vždycky. Ale znervózňuje mě kolik o tom pozemšťané vědí. Zařiďte prosím nenápadné odstranění všech, kteří to v té době slyšeli.“
    „Ano, ctěná abüen. No a potom jsem šel vedle do do nějakého hudebního klubu, a tam měli takové … jak ono se to jenom …“ Dörghasü vzpomíná.
    „Dörghasü, tvá paměť už není co bývala. Říkala jsem ti přece že máš každé ráno vypít hrnek laëghüru, aby sis lépe pamatoval, vzpomínáš?“
    „A jóóóó!” Zvolá Dörghasü, plácne se do čela, a začne lovit lahvičku s laëghürovým extraktem.
    „Aiö? V hudebním klubu? To je ovšem rouhání, taková věc se smí nacházet jen ve vysvěcených chrámech. Ihned zařiďte likvidaci klubu, a majitele přiveďte do podzemí našeho chrámu.“
    Dörghasü se napil a konečně si vzpomněl. „Jo, už vím. Hráli tam takovou divnou hudbu, vůbec ne jako naše chorály. Taková jednoduchá hudba to byla, pořád dokola totéž, ale člověk po chvíli úplně na všechno zapomněl, hlavu měl jak vymytou. Dávali tam nějaké plakáty, počkejte, tady jsem vám jeden přinesl …“
    „Rave music fest,“ čte Maëwenë tak, jak se to píše, jelikož neumí pořádně terronsky. „Räwë! Jak se k tomu dostali? Někdo porušil dohodu o psychotronice? Nedá se nic dělat. Festival bude za týden, takže tam pošlete naše gleewariny a všechny účastníky zlikvidujte. Tohle by nám za chvíli přerostlo přes hlavu, je potřeba to vytrhnout i s kořeny.“
    „Víte, abüen, ono to vypadá že s pozemšťany budou samé problémy. Ale všiml jsem si, že naše víra na ně působí, a zjevně působila mnohem dříve, než jsme sem vůbec dorazili. Pozemštané milují příběhy – v tom jsou jak Gerdánci - no a existuje tady úplně celý zbožný žánr, říkají tomu harökhünky. Podívejte, jednu jsem Vám přinesl. Nečetl jsem to protože terronsky moc číst neumím, ale možná to bude pro vás nejlepší způsob jak se sblížit s terronštinou a pochopit jak a čím lidé žijí.“ Dörhasü podává Maëwenë růžovou knížečku se zdobeným nápisem Harlequin Romance.
    Maëwenë přebírá knihu. „No, obálka moc zbožně nevypadá, ale jestli jestli to lidi přiblíží k Akkütlixově stínu …“
    „Určitě ano. Rozhodně se to intenzivně šíří, některá knihkupectví mají tomuto žánru vyhrazené celé regály, a obraty jsou obrovské.“
    „Dobrá. A teď poslední věc – podařilo se vám najít Gilease Hildebrandta? Ten člověk nám může nadělat problémy.“
    „Byly tam problémy, ctěná abüen. Našim gleewarinům se nedařilo pronikat do pozemských společností kvůli jazykové bariéře. Nechal jsem tedy jednoho gleewarina naučit dokonale terronsky a myšlenkovým příkazem mu zakázal použít össein. Věřím že ten už Hildebrandta najde.“
    Rozlétají se dveře, a dovnitř vpadá zakrvavený gleewarin na hranici vyčerpání. Maëwenë prudce vstává a ihned volá doktory, takže neslyší co gleewarin šeptá: „Je … v … regi … onál … ním … mu … zeu … Bě … žte … tam“.
    Maëwenë se otáčí, a nejpřívětivěji jak dokáže se ptá „Co jsi to říkal, chlapče?“
    „Je … v … re … gi …..“
    „Üewerögikalüx? Nevysiluj se, hned ti ho dáme. Dörghasü, okamžitě přines injekci s üewerögikalüxovým extraktem.“
    „Ctěná abüen, ten se používá na vyhánění vnitřních parazitů, a pro organismus představuje značnou zátěž. V tomto stavu nedoporučuji …“
    „Chceš se snad hádat? Je to gleewarin, nejlíp ví co potřebuje!“
    „Je ... vre … gi …“
    „Jistě, už to bude. Dörghasü, honem“
    „Je … v … re …“
    Dörghasü donáší extrakt a píchá ho přímo do žíly. Gleewarin sebou párkrát škubne a zemře.
    „Zatraceně, ti pozemšťané jsou nebezpečnější než jsem si myslela. Tady bude potřeba vládnout pevnou rukou.“
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    YENNEFER: Na ČT by možná využili i Vilminu össeanskou masku ...
    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    KAVEN: mnoo jestli to bude natáčet česká televize, tak použije rekvizity a fundus z kladiva na čarodějnice... takže bych se nebála, že se někdo nadře :-) to jen v případě, že by projevili zájem z HBO
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEALA: já se těším na akční scény s levitací.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    KAVEN: no právě. Na originalitu není nikdo zvědavej mrmly mrmly mrmly.

    Ježiš, strašně bych si přála, aby Mycelium dostalo rozpočet jakej si zaslouží, nebo aby se to prodalo HBO, jenže HBO se bude držet her o trůny a Marvelovek no...
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    SHEALA: Ááále, filmaři stejně už nevědí co natáčet, a stejná témata se točí pořád dokola. Tohle je aspoň originální.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    mmnt coze? Film? Awwwwww. (Dytbynatoneprislilidi)
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    XCHAOS: Já ne. Ty znaky pro pětici na přední stránce nejsou lodní össein?

    Na film bude potřeba vyrobit desítky svitků popsaných össeinem (jako rekvizity do různých knihoven atd.). To si někdo užije :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Viděl někdo někdy znaky Lodního Össeinu? Jako jestli se to má někdy zfilmovat, budo potřeba si tohle vyjasnit :-) V knize je několik znaků popsáno... ale jeden obrázek vydá za tisíc slov....
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    Tááák, kočky stranou, dočetl jsem Hlasy a hvězdy. Pár nízkospoilerových dojmů:
    1) Jedno přečtení je málo, určitě mi toho spoustu uniklo.
    2) Ze začátku jsem měl pocit, že už to není ono, protože se tam toho nějak moc vysvětluje. Ke konci už jsem ten pocit neměl :-) Logicky dřív nebo později musely ty záhady začít přetékat a vysvětlovat se, takže to se tady děje a je to určitě dobře. Nicméně stále ještě zůstává dost nejasného na poslední díl.
    3) KONEČNĚ jsou postavy ochotné jeden druhému něco vysvětlit a říct o co jim jde. Tímhle mě vytáčel shodně Lucas i Aš~šád, že nikdy nebyli schopní něco říct na rovinu. A pak se hrozně divili že si nerozumí.
    4) Vrhá se zase trochu světla na jednání Gilese Hildebrandta, ale nemůžu si pomoct, stejně mi připadá jako magor. Chápu že spoustu věcí Lucas nesměl vědět, nicméně i tak měl Giles víc možností jak syna vychovávat. Když konal jak konal, těžko se pak může divit, že po letech drsného (a z hlediska Lucase nesmyslného) mučení se "to mezi nimi trochu pokazilo".
    5) Össeinu tam zase tak moc nebylo, to jsem to z Bramboreenina bědování nad mým generátorem čekal horší :-) Ale zato moji wëtreigaës jsou zmiňováni každou chvíli, což mi patřičně hladí ego :-)

    A spoilerový dojem:

    6) Je to až děsivé jak rychle se össenská moc rozsypala, a všechno, co bylo donedávna nepřekonatelné tabu, je najednou venku. Je otázka jestli za to můžou mazaní pozemšťané, kteří dokázali össeany v lecčems oblafnout, nebo sami össeani, kterým to už všechno lezlo krkem, nebo nepřekonatelný Aš~šád, nebo prostě nová vesmírná situace. Na jednu stranu se mi zdá, že to šlo nějak snadno, ale na stranu druhou je pravda, že situace rozhodně není standardní.


    Jinak mě opravdu zajímá jak to celé dopadne. Tentokrát jsou záhady takového rázu, že člověk má pocit že "už jen kousek a dozví se to". Všechno je to tak nějak na krajíčku, a tím to víc znervózňuje :-)
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    VANEK: Já z koček šunku necítím a ano, zdá se to být méně strašné, než by jeden soudil podle názvu. Olga Path Štíplová matně vybavuju z Nory nebo odkud a googlowacz nehodlám. A jako že někoho nenapadne, že kočky padají z oken... wtf.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Hele, Neil Gaiman má houbovou scénu v povídce z Nikdykde! A RiP nám ji sem nakopíruje, že jo?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam