• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    EDERA: Byly ČTYŘI ráno! S Martinem jsme se tiše vyplížili ze stanu, ani děti jsme při tom nevzbudili, ale Martin s Edou možná ten astronomický program večer předtím zkoumali společně, to už si přesně nepamatuju.
    EDERA
    EDERA --- ---
    BRAMBOREENA: To bylo někde na Outer Banks? A před námi jsi to utajila nebo jsem to "šťastně" zapomněla?:-O No, stejně bych nevylezla, protože komáři tou dobou jistě byli při chuti.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ... −29° 37′ praví Wikipedie... ale upozorňuju, že když já to vymýšlela, pro běžného smrtelníka NEEXISTOVAL INTERNET :D
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    GAARQ: Ke konci srpna přesně o půlnoci - ano, něco takového si pamatuju! Já měla příruček taky celý štůsek, nevím už jaké přesně, ale psalo se tam něco jako "jeden den v roce se Fomalhaut vynoří těsně nad obzor, takže byste ho mohli pozorovat v případě, že by obzor tvořilo moře, což si v Čechách těžko zařídíte, ale čistě teoreticky zkrátka a dobře JE TO TAM!" :D Holt je to souhvězdí jižní polokoule, deklinaci má mínus dvacet nebo tak nějak.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    BRAMBOREENA: a bylo to ve východních čechách, mezi orličkama a jeseníkem.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    BRAMBOREENA: vím já, co jsem to viděl? :) podle nějakých map jsem si tehdy (co to mohlo být za rok? 1983?) našel, že by měl být někdy v létě o půlnoci blízko obzoru. na něco jsem se díval, jenže jist si samozřejmě nejsem. jižní ryby nejsou výrazné. btw, klepešta a rükl v "souhvězdích" (1971), takové pěkné příručce pro mládež popisují, že fomalhaut by měl být u nás vidět ke konci srpna o půlnoci a v říjnu večer.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    GAARQ: Tys viděl Fomalhaut na Moravě?! Tak to jsem léta žila v bludu, že od nás vidět není (respektive škrtá horním paprskem zdola o obzor a nemá smysl se tudíž v jeho případě o cokoliv snažit); čili až před šesti lety při cestě po USA jsem po dosažení třiatřicáté rovnoběžky zbystřila, nařídila sobě (potažmo celé rodině) budíka na čtyři ráno (protože aplikace na mobilu se tvářila, že tehdy by měl být vidět) a v tu dobu skutečně zburcovala spící, vstala a vylezla kvůli němu ze stanu... :D I manžel vylezl; to je láska; opravdová! No a slavně jsem ho spatřila a zvítězila... pokud jsem tedy Jižní rybu identifikovala správně. Össe samozřejmě pozoruju každé léto, Vegu těžko přehlédnout; a Gerdu zas každou zimu (Procyon dtto).
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    BRAMBOREENA: ve svých pubertálních astronomických začátcích jsem miloval slovo fomalhaut a nelitoval v létě u babičky mimo světelný smog rodného brna dlouhých hodin čekání a rozklepaného pohledu plastovým dederónským "astronomickým" dalekohledem.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    XCHAOS: Kdyby to opravdu nebyla exoplaneta, nýbrž neutronová hvězda o hodně dál, vlastně by to pro argenitový vesmír byla skvělá zpráva :D Když jsem tu Fomalhiwu v roce 1984 vymýšlela, měla jsem nějakou knížku o astronomii, ale tam bylo jen že Fomalhaut svítí bíle a je těch 25 ly daleko (což pro mě bylo jediné kritérium, aby to nebylo někde v háji daleko - všechny ty použité hvězdy jsou do padesáti světelných let - a ještě mě zajímal spektrální typ, abych mohla popisovat západy slunce :D). Měla jsem v té soustavě útulné čtyři planetky, z toho dvě obyvatelné. Holt jestli je tam nějaký prachový prstenec a kdovíjaké další podivnosti, je to alternativní realita a hotovo :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Pokud Fomalhiwa obíhá kolem Fomalhautu, tak se nám ten argenitový příkrov začíná pěkně vybarvovat :-)
    Mysterious Fomalhaut b Might Not Be an Exoplanet After All – astroengine.com
    https://astroengine.com/2017/03/18/mysterious-fomalhaut-b-might-not-be-an-exoplanet-after-all/
    (z jiného soudku: Stephen Baxter si představoval de-facto virtuální reality, simulované výpočetním výkonem na povrchu neutronových hvězd :)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Nominace na Akademii zveřejněny:
    XB-1 » Nominace na ceny Akademie SFFH za rok 2016
    http://www.casopisxb1.cz/aktuality/nominace-akademie-sffh-2016/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    99-million-year-old mushrooms found perfectly preserved in Burmese amber | The Independent
    http://www.independent.co.uk/...ions-years-old-discovery-burma-myanmar-preserved-amber-a7633206.html

    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    a kdy bude ta sedmička?
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    :D
    BOB_GALLOWS
    BOB_GALLOWS --- ---
    BRAMBOREENA: Jizliva jak ten Hildebrandtovic spratek, po kom ty ses! :)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    A zde přesnější info o Světě knihy: http://www.casopisxb1.cz/aktuality/svet-knihy-2017/
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    SARGO: To není jaro, to je senilita... :D
    IDLE
    IDLE --- ---
    KAVEN: Vyjde tlustá bichle, ve které bude jen jedno slovo: KONEC.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam