• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Dneska jsem narazila na březnový post od Vládi Šlechty o Myceliu. Ani to nijak nestrhává, ale asi to fakt není knížka pro něj – zajímaly by ho (a hledá tam) přesně ty věci, které tam nejsou a nebudou, protože nezajímají mě a jsem líná je tam napsat, ba i vymýšlet. Zažila jsem ale díky tomu krásný moment miniosvícení, kdy mi docvaklo, co mám nadále do omrzení omílat na všech nekonečných a příštích besedách o "ženském psaní". Ta dělicí čára (daná způsobem myšlení) přece vůbec nevede mezi ženskými a chlapy, ale mezi lidmi s myšlením (a zájmem o okolí) "inženýrským" a "vizionářským. Člověk "inženýrského" založení vám přesně řekne, jaké jsou charakteristiky a přednosti toho kterého typu mobilu, kabelky, kvéru, obchodu s oblečením, biopotravin, diety, operního představení, finančního produktu, erotické pomůcky, mateřské školy, výstavy obrazů, prezidentského kandidáta, last-minute letenek, sportu, vína, hudebního stylu či domácího mazlíčka. Konkrétní okruhy zájmů napříč pohlavími mohou a nemusí být stejné (proto jsem taky napsala tak dlouhý výčet – u některých položek opravdu nelze rozhodnout, jestli je to vysloveně doména mužů či žen), ale důležitý je přístup: zájem o typologii konkrétních jevů a zkoumání jejich funkčnosti. Naopak lidi poddruhu "vizionář" baví abstraktní koncepty, souvislosti a vztahy (jak mezi jevy, tak mezi lidmi): třeba proč hranatá kabelka ladí zrovna k určitému typu bot a jakou má design souvislost s aktuální fází vývoje civilizace*. Inženýr muž s inženýrkou ženou mají (co se způsobu myšlení týče) mnohem víc společného než (stejnopohlavní) inženýr s vizionářem.

    Celý tenhle postřeh je zoufale triviální, já vím... ale na těch besedách o ženském psaní to fakt ještě nikdo neřekl!!! :D

    * Tohle není vtip, ba ani blbost; to mi utkvělo z jedné přednášky na MZLU: když se společnost momentálně rozvíjí a cítí se sebevědomě, tak ve vizuální sféře (architektuře, umění, designu...) inklinuje k hranatým a geometrickým tvarům a liniím, zato když přijde fáze stagnace a nejistoty, tvary jsou spíše oblé :D

    Nevím, jak vyrobit permalink (nejsem inženýr), ale ten post je asi třetí na FB profilu SF autora Vladimíra Šlechty, vše zcela veřejně k vidění (my spolu ani nejsme sfriendovaní): https://www.facebook.com/profile.php?id=100010135626730&fref=ts


    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    KAVEN: Já si to představila v původním smyslu slova jako pozdně renesanční rytinu, podané jako alegorii čehosi.
    VANEK
    VANEK --- ---
    KAVEN: Je toho takhle plny Skvorecky, napriklad.
    VANEK
    VANEK --- ---
    BRAMBOREENA: Tehdy jeste nebyly aplikace na augmentovanou astronomii, ktere nachazeji s jistotou?
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    KAVEN: tomu se říká lexikalizace :p
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: "Autoři z větší části zoufale neumí fikci (třeba Hakl), a tak v mnoha případech utíkají k autopsii (třeba Hakl, třeba Dutka)". Tak nevím, měl jsem za to že k autopsii se uchylují lékaři, především patologové.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    EDERA: Bylo to krátké, pozorování jedné konkrétní hvězdy prostým okem je akce na pět minut: vylezeš, koukneš, usoudíš, že jsi zdárně našla (ač možná fskutečnosti nenašla), řekneš hm, zabiješ komára na čele, zalezeš.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    EDERA
    EDERA --- ---
    BRAMBOREENA: Si to fakt vůbec nevybavuju a ani jsem to nezapsala jako kuriozitu do palubního deníku.:-) Muselo to být krutě romantický.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    EDERA: Byly ČTYŘI ráno! S Martinem jsme se tiše vyplížili ze stanu, ani děti jsme při tom nevzbudili, ale Martin s Edou možná ten astronomický program večer předtím zkoumali společně, to už si přesně nepamatuju.
    EDERA
    EDERA --- ---
    BRAMBOREENA: To bylo někde na Outer Banks? A před námi jsi to utajila nebo jsem to "šťastně" zapomněla?:-O No, stejně bych nevylezla, protože komáři tou dobou jistě byli při chuti.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ... −29° 37′ praví Wikipedie... ale upozorňuju, že když já to vymýšlela, pro běžného smrtelníka NEEXISTOVAL INTERNET :D
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    GAARQ: Ke konci srpna přesně o půlnoci - ano, něco takového si pamatuju! Já měla příruček taky celý štůsek, nevím už jaké přesně, ale psalo se tam něco jako "jeden den v roce se Fomalhaut vynoří těsně nad obzor, takže byste ho mohli pozorovat v případě, že by obzor tvořilo moře, což si v Čechách těžko zařídíte, ale čistě teoreticky zkrátka a dobře JE TO TAM!" :D Holt je to souhvězdí jižní polokoule, deklinaci má mínus dvacet nebo tak nějak.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    BRAMBOREENA: a bylo to ve východních čechách, mezi orličkama a jeseníkem.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    BRAMBOREENA: vím já, co jsem to viděl? :) podle nějakých map jsem si tehdy (co to mohlo být za rok? 1983?) našel, že by měl být někdy v létě o půlnoci blízko obzoru. na něco jsem se díval, jenže jist si samozřejmě nejsem. jižní ryby nejsou výrazné. btw, klepešta a rükl v "souhvězdích" (1971), takové pěkné příručce pro mládež popisují, že fomalhaut by měl být u nás vidět ke konci srpna o půlnoci a v říjnu večer.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    GAARQ: Tys viděl Fomalhaut na Moravě?! Tak to jsem léta žila v bludu, že od nás vidět není (respektive škrtá horním paprskem zdola o obzor a nemá smysl se tudíž v jeho případě o cokoliv snažit); čili až před šesti lety při cestě po USA jsem po dosažení třiatřicáté rovnoběžky zbystřila, nařídila sobě (potažmo celé rodině) budíka na čtyři ráno (protože aplikace na mobilu se tvářila, že tehdy by měl být vidět) a v tu dobu skutečně zburcovala spící, vstala a vylezla kvůli němu ze stanu... :D I manžel vylezl; to je láska; opravdová! No a slavně jsem ho spatřila a zvítězila... pokud jsem tedy Jižní rybu identifikovala správně. Össe samozřejmě pozoruju každé léto, Vegu těžko přehlédnout; a Gerdu zas každou zimu (Procyon dtto).
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    BRAMBOREENA: ve svých pubertálních astronomických začátcích jsem miloval slovo fomalhaut a nelitoval v létě u babičky mimo světelný smog rodného brna dlouhých hodin čekání a rozklepaného pohledu plastovým dederónským "astronomickým" dalekohledem.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    XCHAOS: Kdyby to opravdu nebyla exoplaneta, nýbrž neutronová hvězda o hodně dál, vlastně by to pro argenitový vesmír byla skvělá zpráva :D Když jsem tu Fomalhiwu v roce 1984 vymýšlela, měla jsem nějakou knížku o astronomii, ale tam bylo jen že Fomalhaut svítí bíle a je těch 25 ly daleko (což pro mě bylo jediné kritérium, aby to nebylo někde v háji daleko - všechny ty použité hvězdy jsou do padesáti světelných let - a ještě mě zajímal spektrální typ, abych mohla popisovat západy slunce :D). Měla jsem v té soustavě útulné čtyři planetky, z toho dvě obyvatelné. Holt jestli je tam nějaký prachový prstenec a kdovíjaké další podivnosti, je to alternativní realita a hotovo :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Pokud Fomalhiwa obíhá kolem Fomalhautu, tak se nám ten argenitový příkrov začíná pěkně vybarvovat :-)
    Mysterious Fomalhaut b Might Not Be an Exoplanet After All – astroengine.com
    https://astroengine.com/2017/03/18/mysterious-fomalhaut-b-might-not-be-an-exoplanet-after-all/
    (z jiného soudku: Stephen Baxter si představoval de-facto virtuální reality, simulované výpočetním výkonem na povrchu neutronových hvězd :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam