• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    Auditko věnované sci-fi sérii Mycelium. Vesmír, psychotronika, náboženství, lidské oběti - a mimozemské houby.

    Planeta Össe. Svět po tisíce let neměnný... a po tisíce let svázaný s vesmírem. Z Össe pocházejí myceliální technologie i nadsvětelné Lodě, bez kterých by se Země neobešla. Jenže zatímco pozemská civilizace vítězně proniká do vesmíru, Össe jí stojí za zády.

    Co je to vůbec to Mycelium? Nejlépe podívat se na webové stránky projektu. Tam jsou všechny informace o knize (anotace, ukázky, ohlasy, trailer...).

    A dá se to někde opatřit? Třeba tady: Internetové knihkupectví Kosmas (odkaz vede přímo na záznam o knize). Další díly a formáty (včetně audioknihy) nejlépe přes mycelium.argenite.org/page-koupit (affiliate u Kosmasu, takže z každého nákupu dostane autorka pár desetníků navíc, a to se všem vyplatí!)

    A co Facebook? Nyx je přece lepší!!! Ale budiž, kdyby náhodou měli vášniví vyznavači Knihy tisíce tváří absťák, mohou navštívit tamní stránku autorky Mycelia alias Bramborýny – Legendy o argenitu na Facebooku nebo semeniště všeho mimozemského zla, doupě zlovolné Církve Akkütlixovy tamtéž.

    A co takhle spoilery? Lze použít tag, který schová odstavec pod bílou mlhu, pod kterou lze nahlédnout, když se text vezme do bloku nebo se na něj klikne:

    tajné odhalení
    – a díky tomu ti, kteří další díl ještě nečetli, nepřijdou o překvapení. Bílá mlha vznikne, když se použijí kódy
    <div class="spoiler"> tajné odhalení </div>

    Geekovské okénko
    Generátor slov v össeinu, který skvěle vymyslel a naprogramoval KAVEN. Církev Akkütlixova děkuje a OneHotBook se velmi těší! :)
    Tabulka a graf postupu psaní (2019–21)
    rozbalit záhlaví
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    BRAMBOREENA: Tomu říkám motivace k dopsání cyklu. Zkus to stihnout, než je sežerou!
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: Tak to je pěkné, ale my máme neporušitelnou zásadu že kůzlatům se jména nedávají, protože nakonec půjdou do klobás. Uznávám že namlít Pinky do klobás by spoustě lidem asi nevadilo, ale s Kamëlë už je to horší.

    Jinak pár našich jarních kozích momentek mám tady v tomto videu, první minuta a kousek: https://youtu.be/dPW1UsTN1Rw . Zbytek videa už tolik hodnotný není, zachycuje moje pokusy o chytání kozla způsobem, který se asi používal na valašsku, ale nikdo k tomu nemá žádné informace podle kterých by se to dalo naučit. A podle toho to taky dopadlo.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Psala mi přes FB paní, která má farmu a stádečka všemožné zvěře, a posílala fotku - tohle je Kamele a Pinky a jsou jim asi čtyři dny :) Úplně a dočista mě to dojalo :)

    SHEALA
    SHEALA --- ---
    čtu si bakálářku kámošky z lingvistiky. Studuje čínštinu. Je to dobrá příloha k Myceliu :D
    SEAN
    SEAN --- ---
    KAVEN: to mi právě přišlo zajímavé ;-) jsou tam šišky, které visí normálně, ale když opadají, tak se otočí nahoru...
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    SEAN: Tak to jsem netušil že stříbrný smrk má taky šišky nahoru. Myslel jsem že za ním roste jedle.

    A jo, jasně, houby jsem pochopil :-) Mimochodem loni nám vyrostly václavky na kmeni suché borovice. Bylo to sice na kmeni, ale vypadalo to docela podobně jako ta tvoje fotka. To jsem poprvé v životě sbíral houby v úrovni očí.
    SEAN
    SEAN --- ---
    KAVEN: je to stříbrný smrk... A jsou to samozřejmě Šišky... Ale kdo by si kazil tak hezkou představu s houbičkama ;-)
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    SEAN: To jo teda :-) Můj tip je že to jsou zbytky šišek na jedli, ale nejsem si jistý jestli to vzadu je fakt jedle.
    SEAN
    SEAN --- ---
    Taky vidíte houbičky na smrku? :-D

    JANADVORACKOVA
    JANADVORACKOVA --- ---
    ZUZKAOU: Vypadá to jako humří grupáč.
    BOB_GALLOWS
    BOB_GALLOWS --- ---
    ZUZKAOU: Z těhle mimozemských úletů (hadovkovité) u nás roste třeba květnatec Archerův. ^_^
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ze série fakt jeblé houby.

    Aseroe rubra

    KAVEN
    KAVEN --- ---
    RIP: Fun fact: to guipé podle popisu je přesně technika kterou se v historii vyráběly zlaté nitě. Upředla se tenká lněná (nebo i vlněná) příze, zlatník vytepal dlouhý velmi tenký proužek zlatého plíšku, a ten plíšek se omotával kolem upředeného jádra.

    Nebylo možné tkát přímo ze zlatých drátků, protože se mechanicky chovají jinak než příze. Když se pokusíte ve tkanině zkombinovat normální nitě a zlaté drátky, tak z toho vznikne pokroucená zpotvořenina. Takže guipé byla finta jak udělat něco, co se chová jako příze, ale vypadá to jako zlato.
    RIP
    RIP --- ---
    Každý den člověk poznává nová slova: protikladem lamé je zjevně guipé:

    Lamé (/lɑːˈmeɪ/ lah-MAY) is a type of fabric woven or knit[1] with thin ribbons of metallic fiber, as opposed to guipé, where the ribbons are wrapped around a fibre yarn.
    :-) Lamé a guipé jsou takový jin a jang metalického textilnictví.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    WITTGENSTEIN: Tekutý kov ve tmě! Tak už je všechno jasné! :D A pak řekneš slovo a do toho slova se jiskří... a to je ta pravá magie.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    WITTGENSTEIN: A jí si kdysi dávno, když jem to četl v edici 3X, lámal hlavu, co je to lamé…
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    KAVEN: "Látky lamé mají kovově lesklý povrch, jsou měkké a při nošení působí dojmem tekutého kovu, jsou velmi elegantní, blýskají se a do slova se jiskří."

    Hledal jsem si to nedávno kvůli https://www.pitaval.cz/kniha/1030-peter-lovesey-detektiv-v-lame-sortkach
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: Po pravdě řečeno mě to, co si hrdinové oblékají, ani tak moc netrápí. A ano, veřejně přiznávám, že jsem doteď netušil, že se Kamëlë obléká do lamé (nebo lamë?). Natožpak co to to lamé je. Na úrovni oblékání se zcela ztotožňuji s Aš~šádem, který si obléká mikiny ze secondhandu, a není kvůli tomu o nic menší bouchač.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    JULIANNE: to si asi ty i ten, co psal ten popisek, pletete s leskymem ;)
    JANADVORACKOVA
    JANADVORACKOVA --- ---
    KEMENTARI: Možná je to z lamy, jenom popisek psal Moravák :) a skloňuje to "po jejich."
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Přiznejme si smutnou pravdu: hrdinové Mycelia bohužel chodí oblečeni zhruba tak, jak by chodili Clint Eastwood a Vinnetou, kdyby se přidali ke skupině ABBA. Nebylo to explicitně zmíněno, ale určitě nosí zvonové kalhoty. Holt jsem mentálně uvízla kdesi v minulosti. :D
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    Mně stačí vzpomínky a ten fakt znovuobjevení. Jsem v oparu jinosvěta. Ach.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam