• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    RIP
    RIP --- ---
    RIP: Týjo, našel jsem si seznam anglických slov končících -dom a jedna pasáž mě dostala: "random fandom seldom wisdom". To zní skoro jako "drzý jazyk brzy Ruzyň". :-))
    RIP
    RIP --- ---
    GAARQ: Měl říct, že je to něco jako kondom, ale ne tak pružné.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    MOUNTBATTEN: A dobře dělaj.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    XCHAOS: hele ono to bude nějaký divný! V Kosmasu vůbec nepočítaj se sedmičkou!! 😱 :-)))))

    KAVEN
    KAVEN --- ---
    GAARQ: No tak v tom případě bych to Neffovi odpustil. Představ si že na tebe novinář vybafne "a co je to ten fandom?" Řekneš že to je "jako kingdom", protože to je, takže to přeložíš jako "doména fanoušků". Jenže pod tím si novinář představí internetovou doménu, a pak se zeptá proč doména, když ve slově království taky není žádná doména, tak to 15 min vysvětluješ, a oni z toho nakonec do pořadu vystřihnou třicetisekundový kousek. A ten vybere střihač, který anglicky vůbec neumí, a nikdo ho to nezajímalo.

    Já teda nevím jestli to opravdu takto probíhalo, ale vůbec bych se nedivil, protože pár drobných zkušeností se žurnalisty už mám :-)
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    KAVEN: OT: podle etymologů je slovo fandom používáno už od 19. století a ano, souvisí přes koncovku -dom se slovem "kingdom", ale není to "království fanoušků", jak tvrdil neff, ale doména (wink wink nudge nudge) fanoušků.

    tady svorně tvrdí, že první použití až 1903
    Where Did The Word "Fandom" Come From? Behind The Term That Changed The Internet Forever
    https://www.bustle.com/articles/144396-where-did-the-word-fandom-come-from-behind-the-term-that-changed-the-internet-forever

    fandom | Etymology, origin and meaning of fandom by etymonline
    https://www.etymonline.com/word/fandom

    ale google, sosaje přes oxford languages, ukazuje výskyt v textech už podstatně dříve
    fandom etymology - Hledat Googlem
    https://www.google.com/search?client=opera&q=fandom+etymology&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
    rozklikni si nahoře "překlady a další definice", pak klikni na ten graf četnosti výskytu, dostaneš se do gúgl ngram viewer a tam si zuž období výskytu na 1800 - 1900
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    KAVEN: to mne taky dost pobavilo. Vím, jak milovníci vyhřezlých mozků v mém oklí Mycelium nezvládli dočíst (ani jedničku), že je tam moc slov a málo akce:-))))
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    GAARQ: Hm, tak mě pouč, jaká je etymologie slova "fandom"? Já u toho nebyl, a když jsem se s tím slovem občas setkal, vždycky jsem to taky považoval za "fanouškovství", nebo "obec fanoušků" po vzoru kingdom.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    KAVEN: ohoubená paní domácí čte ze svého opu magnu (sic) a parafrázuje nám velmistryni le guin'ovou :)

    zajímavé je, že se v česku stále fantastice říká scifi, bez ohledu na to, že scifi je subžánr fantastiky :)

    docela mi tam chybělo, že česká filmová fantastika nechybí, ale je docela zastoupena v komedii (zítra ráno vstanu a opařím se čajem, babičky dobíjejte přesně) či moderní pohádce (arabela).

    a tedy neffova etymologie slova "fandom" je amatérská klasika :) vždycky mě pobaví, když se různí šiřitelé moudra pokouší zabrušovat do etymologie a pak z toho beze cti vybrušují podivnými výstupy jako zde. většinou, kdyby si to odpustili, nic se nestane, ale něco jim nedá se nepodělit.

    ps. tož si také zatrousím, jak jinak v houbovém auditku. nedávno se mi v jedné grantové přihlášce kdosi pokoušel argumentovat pro význam studia bílkovin aka proteinů tím, že už berzelius 1838 je uznal za nejdůležitější, označiv je právě jako "proteinos", tj. "hlavní pořadí (the first/main rank)". no, a on tím jen myslel, že proteiny jsou primárním (proteinos) zdrojem živin pro živočichy býlo- i masožravé, byvše vyráběny rostlinami.
    RIP
    RIP --- ---
    KAVEN: Protože si všichni ničíme páteře ažaž, připomínám na okraj, že u ČT je tu snadná možnost stisknout červený čudlík chytrého televisoru, vyhledat to podle názvu a zhlédnout to z ortopedického pohodlí sedací soupravy :-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Tak jestli si mě zaškatulkujou do "akční školy", třeba si to koupěj :D
    PECA
    PECA --- ---
    KAVEN: Byl jsem doma přehlasován a neviděl jsem. Říkal jsem si, že archiv ČTv mě zachrání. A teď to mám ještě k tomu bez hledání. Děkuji.
    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    KAVEN: nemáš odkaz?
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    GROBENIUS:
    BRAMBOREENA:
    Už je to online, právě to při programování poslouchám. Nejvíc mě zaujal úvod: "... dnes nejvýznamnější je tzv. česká akční škola scifi, a dnes se na tento fenomén podíváme blíže." Střih, následuje pohled na Mycelium a začíná mluvil Vilma :-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    FERRYH: To víš, Ricarderon na motorce objíždí všechny potenciální kupce, stoupne si k nim pod okno s psychotronickým zářičem a subliminální sugescí je k té koupi nutí. :)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    GROBENIUS: Prý bylo, ale já to neviděla, mám zábrany čumět na sebe v telce. Trochu jsem doufala, že takový Pavel Renčín, který tam měl být taky a je markeťák, to přesdílí na socky (a já se svezu a přesdílím si to taky), dtto Kotleta, ale ticho po pěšině, asi to byl děsnej průšvih a nikdo se k tomu nechce znát. :D Jediný, kdo se na FB zmínil, byla Tereza Kadet Kadečková (taktéž sci-fi autorka), které někdo tvrdil, že byla v televizi :D
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    RICARDERON: ...ten chudak jeste nevi, ze to bude kupovat za par let znova... tentokrat ve vydani s KRABICI ... :O))
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    No, vida, takový Jaroslav Burda třeba. Kvůli tomu to evidentně celý děláme!
    Právě jsem rozbalil znovuvydané Mycelium I: Jantarové oči v pevné vazbě... a nemám slov. Bez nadsázky - TAKHLE jsem si to představoval a vysnil. Nádherně a především důstojně zpracovaná kniha! Jak nepopsatelný rozdíl oproti prachbídné broži! Pod jménem autorky zlatým fontem vysázený podnázev knihy. Ještě níže se pak nachází název série MYCELIUM, vyvedený transparentním (!) lakem (embosovaný tisk). Parciální tisk je i v hlavičce, kde z obalu vystupují spletitá vlákna podhoubí. Krásně je zpracovaná i předsádka. Hřbet opět luxusní: Dominuje mu kapitálka M, která je vyvedená ve zlatě a pod ním chytře název série Mycelium, ovšem tentokrát s prvním písmenem M v bílé barvě (jako ostatní text na hřbetu) a zbytek slova YCELIUM ve zlatě.
    Takhle si představuji vydání každé knihy! Velký dík nakladatelství Argo a nemohu se dokčkat VŠECH zbývajících knih ze série Mycelium v pevné vazbě! Lidi, kupujte to!
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Hlavně tady někdo připomeňte, až bude další díl na pultech, dík.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam