• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    FERRYH: deepl je deep learning neuronová sit (nevim jestli je fér každýmu strojovýmu uceni říkat AI, když i u těch LLM je "inteligence" s otazníkem, úzce specializovana na překlad jazyků na základě paralelních textů..

    LLM je zázračný, a jeden z jeho vedlejších efektů je že to umí všechny jazyky na kterých se to trénovalo..
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    FERRYH: já tomu taky rozumím jak koza petrželi, jen předávám, co jsem se dozvěděla. Ale myslím, že zrovna překládat celé knihy asi nezkoušejí, jen kratší útvary (nepracuje pro nakladatelství).
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Tak tenhle australskej advokát taky nedopadl dobře, když za sebe nechal pracovat AI :-))
    Právník za sebe nechal pracovat AI. Nedopadlo to dobře - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-pravnik-za-sebe-nechal-pracovat-ai-nedopadlo-to-dobre-40507399#utm_content=ribbonnews&utm_term=ai&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ALEXIS: na ebookforu to kluci zkouseli na celejch knihach (z engl do cestiny), asi dva mesice zpatky... jaka verze byla toho ChatGPT to ted z prstu nevycucam (nerozumim tomu) jen vim ze testovali placene verze... ale cetl jsem ty vysledky ChatGPT a ve srovnani s tim deeplem je to priserne!!! chvilema na zacatku na kratkych textech to vypada slibne!! zda se to celistve uhlazene az skoro literarni, a take caste problemy s zenskym a muzskym rodem se skoro ztraceji, ale pak najednou prijde celej velkej usek kteremu VUBEC nerozumis! ... a ta AI halucinuje naprosto neskutecne ... vubec nechapes o cem ten text je ... pak se to zas spravi, ale o kapitolu dve dal a to zacne zase! ... celkove pak knizka sice misty vypada lepe nez ten deeple preklad, ale v celku knihy pri podrobnem cteni dopada naprosto katastrofalne...
    ---
    takze radim pokud testujete na beletrii prekladu ty AI dejte si vetsi texty... alespon 50 stran... jinak to nema cenu a nic to nevypovida... to je ma ctenarska zkusenost a lidi kolem LitRPG komunity na ebookforu...
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    FERRYH: včera jsem se o tom bavila s kámoškou, která to řeší pracovně, a říkala, že ChatGPT 4o už v bežných překladech poráží DeepL.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    laickej dotaz DeepL neni AI a LLM? v cem je jinej?
    mimochodem v ceskem (i beletristickem) prekladu je prave DeepL stale jeste jednicka... zatim jeste furt dost bezkonkurencni...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    WITTGENSTEIN: abychom zůstali on topic, LLM není tak zlý u překladu "nejdůležitější vskrytu" viz https://www.nyx.cz/discussion/21520/id/56725864

    a překlad od ChatGPT-4o asi bude ještě lepší..

    jinak u překladu to není až tak super, protože americký LLM jsou natrénovany na hodně velkým množství anglického textu, ale ve srovnání s tím na málo českého textu..

    a jinak teda deepl je out of scope, bavíme se snad o LLM, ne? tam vidím budoucnost strojového překladu spíš..
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    JONY: No nemá to smysl zejména proto, že žádné české nakladatelství AI k překladu beletrie nepoužívá, naopak se jí aktivně ve smlouvách brání.
    JONY
    JONY --- ---
    WITTGENSTEIN: hele, tahle debata nemá moc smysl. Já lidsky sympatizuji s tvým postojem, ale jsem bohužel čím dál víc přesvědčený, že vývoj v oblasti AI ten přístup co tady v debatě zastáváš, naprosto nekompromisně převálcuje.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    JONY: Překládat to taky neumí. Tedy: spolehlivě zakopne všude tam, kde je potřeba něco jiného než kalkový překlad.
    Připravoval jsem pro dvě nakladatelství analýzu pro soudní spor s překladateli, kteří se na překlad vykašlali a odevzdali translát z Deeplu. Výsledkem jsou stovky hrubých významových chyb na román, o nějaké stylistické parádě ani nemluvě.
    JONY
    JONY --- ---
    WITTGENSTEIN: ai "tvorba" nás teprve čeká, to na co jsem hlavně mířil, bylo překládání.
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    JONY: Ne, neposuzuju to vlastními nároky na literaturu. Jen konstatuju, že žádné romány od uměláků neměly na trhu úspěch. Nikoho to nezajímá, zejména proto, že to AI neumí, i když má "vzory" ve statisících upirátěných knížkách.
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    ... reinkarnovat jeho mysl do tech postapo koz - a ma TO!
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    BRAMBOREENA: postapo o kozách zní skvěle. S tím můžeš aspoň něco udělat, na Muska můžeš leda koukat a nechápat.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    BRAMBOREENA: spíš posedlý/ovládaný nějakým sgenem.

    (a nevim proč mi to autocorrect mění na "agentem" :)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Z jiného soudku: hele, taky si myslíte, že Elon Musk je Sgen? ;)

    (Ne, nic, to byla jenom řečnická otázka; jdu chytat morální paniku na jiná místa internetu... nebo ho radši v zájmu zachování duševního zdraví zavřít a jít psát postapo o kozách. :D )
    JONY
    JONY --- ---
    WITTGENSTEIN: Myslím, že děláš tu fatální chybu, že to celé posuzuješ svojí vlastní optikou a svými vlastními nároky co máš na literaturu. A je ke zvážení, zda a jak velká masa čtenářů nemá ty nároky mnohem nižší a zda jim to, co aktuálně AI zvládá při překladech nebo při vlastní "tvorbě" nestačí. Protože pokud ta masa bude dostatečně velká, tak se tady můžeme stavět na hlavu a psát elaboráty o tom, jak je to nekvalitní, nekreativní etc. a bude nám to prd platné.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    WITTGENSTEIN: pointa toho co psal staré časy je, že nevime, zda jsme narazili na limit přes který to prostě nepůjde, nebo jsme jen ještě nenašli cestu kterou to půjde (např kvalitní psaní beletrie). nebo zda jo, ale tou cestou nikdo nechce jít (rýmování v češtině).

    víme ale, že u některých problémů považovaných za neřešitelné jsme to vyřešili (dnes reasoning, dříve numerické počítání, velikost kontextového okna apod)

    na druhou stranu se může ukázat, že to nebude vycházet finančně (v podoblasti typu reasoning, nebo dokonce celkove).

    tldr prostě nevíme kde se vývoj AI zastaví
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    STARE_CASY: Zrovna psaní beletrie AI nijak neposunulo. Hezky o tom píše Lincoln Michel zde:
    Why ChatGPT Is a Balloon and the Book Is a Bicycle
    https://countercraft.substack.com/p/why-chatgpt-is-a-balloon-and-the
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    WITTGENSTEIN: přijde mi fascinující, jak reálně zastaralé jsou informace o AI v době, kdy jsou postupně někým zpracovány ve víceméně popularizované formě. Ten článek vyšel na konci ledna, sotva před dvěma týdny, ale informace v něm jsou už opravdu zastaralé.

    Aktuální modely už onu Einsteinovu hádanku řešit umí (resp. úlohy na tomto principu postavené). Pochopitelně ne všechny a ne vždy se 100% úspěšností, ale už to není chybovost 95 %, ale spíše úspěšnost 95 % (tohle neber doslova, prosím, skutečnou chybovost neznám, chyby tam určitě budou nadále a stejně jako dříve určitě porostou s komplexitou úkolu, ale to platí nejen o AI).

    Přitom princip, díky kterému to mohou řešit, je přitom v článku popsán jako jedna z možností dalšího vývoje (rozdělení na menší úkoly, reasoning, zpětné ověřování...). To, k čemu došli výzkumníci z tebou odkazovaného článku, k tomu došly i týmy, které se na vývoji podílejí a postupně došli také ke stejnému nebo velmi podobnému řešení.

    My ve skutečnosti nevíme, jaké jsou reálné limity LLM modelů. My víme, jaká jsou omezení jednotlivých vrstev, dokážeme jakž-takž predikovat, jaká omezení padnou nebo se posunou při kombinaci více vrstev, ale ve chvíli, kdy vrstvy přibývají, tak těch možností je tolik, že prostě nikdo s jistotou neví, co přesně se bude dít.

    V tomto ohledu se obávám, že spíše my sami výrazně přeceňujeme to, co označujeme jako lidskou inteligenci. A s tím související invenci a kreativitu. Není inteligence jen velmi vyspělá schopnost rychle řešit statistické modely mnoha možností? Není ta jedinečnost daná jen tím, že daný člověk měl "pouze" větší schopnost rekombinovat to, co viděl, poznal a pochopil? A hlavně dál pak trénoval sám na sobě a zdokonaloval a rekombinoval to, k čemu došel?

    Rovnou říkám, že ty otázky v tuhle chvíli nemají odpověď, a když už, tak s velkou pravděpodobností chybnou a zavádějící. S jistotou můžu říct to, že vždy v historii byla tendence aktuální poznání přeceňovat a říkat si, že teď, právě teď, už je to přece jasný, už jsme rozlouskli to pravé poznání a už víme vše důležité. Už můžeme zrušit patentové úřady, zakázat ostatní knihy kromě té naší nejlepší Knihy a spousta dalších omylů a slepých uliček. LLM rozhodně nejsou tou konečnou odpovědí, jak inteligence funguje. Ale rozhodně to je model, který tohle poznání o setsakra velký kus posunul a rozšířil. A hlavně dává výsledky takové, že schopnost mnoha lidí už překonává. Ale to neznamená, že končíme, už nebude zájem o intelektuální práci, umění, cokoli... Parní stroj taky neukončil fyzickou práci, i když schopnosti mnoha lidí (a zvířat) překonal, že jo. A že těch katastrofických předpovědí tehdy bylo...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam