• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRONEMALow Carb, Very Low Carb and Ketogenic diet - When in Doubt, Eat More Fat
    ANONYM_CZ
    ANONYM_CZ --- ---
    KOUDY: Zelenina (okurky, rajcata, zeli, fazolky, ruzickova kapusta, chrest), kvetakova ryze, listovy salat/spenat, avokado, chrest, v mensim pridat lusteniny a orechy. Da se to kombinovat - recky salat, caprese, nejake zalivky (kdyz nechces drzet striktni keto), slanina jeste nikdy nic nezkazila... Delaji se treba keto tortilly, ale tam uz to bude vic prumyslove zpracovane, spis se vyhnout.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    Mate nekdo nejaky tip na nizkosacharidove prilohy k masu? Zkousel jsem skoro rok carnivore a supr. Pak jsem zase zaradil sacharid a ted bych rad zkusil nizkosacharidovku, aka jedl klasicky vic proteinu a tuku a sacharidy drzel kolem 50g denne. Casto jim stejny jidla plny bilkovin aka vajicka+sunku, reckej jogurt+tvaroh (kam si davam i banan jako jeden z mala zdroju sacharidu)..ale premejslim jakou prilohu si dat treba ke kurecimu masu se spenatem. Testoviny jsou sacharidovy, brambory taky :)
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    CAMELLA: Jdu z křížem po funusu. :-)
    MIST
    MIST --- ---
    CAMELLA: aha, dik. To si budu muset namichat. Mam najet na protizanetlivou dietu, takze do nahrazky chleba se to bude hodit.
    MIST
    MIST --- ---
    KOCHANSKA_CH: prosim te, co je to chlebove koreni? Co obsahuje?
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    KURE: A já myslela, že ta bílá hrouda je čerstvé květákové pyré se smetanou, lučinou a muškátovým ořechem. :-)
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    KURE: Autor je Brit, přesah to asi má, postupně se tím prokousávám. Zatím čtu o přetváření základních potravin na úplně jiné molekuly pomocí fyzikálních a chemických metod a z těchto produktů pak průmysl vytváří jídlo s vlastnostmi, jaké potřebuje, třeba zmrzlinu, co se téměř nerozteče a podobné. Prostě kuře trikatel. Za války dokonce vyrobili máslo z hnědého uhlí! :-)
    KURE
    KURE --- ---
    KASUMI: a ta bílá věc (brkaše?) bude možná taky z pytliku.
    KOCHANSKA_CH: má ta kniha nějakej přesah i pro nás neameričany?
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    Teď na mě na Facebooku tohle vyskočilo jako fotky jídel, co dostávají děti ve škole a tohle má být amerika. Vidím tam polotovar mražený kuřecí nugety, obrovskou sušenku a kompot. 🤷‍♀️

    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Zrovna začínám číst knihu Ultrazpracovaní lidé z Melvilu, o tom co ty tuny cukru a modifikovanýho škrobu a znásilněných rostlinných tuků nepěkného působí.
    Přitom zrovna v USA by se tak krásně vařilo vzhedem k nabídce surovin v obchodech. Ale v knize podíl sraček, co Amíci konzumují, dávají do souvislosti i s chudobou/bohatstvím. Chudá hispánská rodina fakt nenakupuje ve Whole Food Market. Jedou do Wallmartu a kupujou věci v obrovských barevných šustivých pytlících. Z opravdickýho jídla mají v nákupním košu maximálně meloun. (přiznám se, že to neslušně pozoruju)
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    mne prijde, ze whole30 je prevrat hlavne pro americany..
    ja jsem treba hodne zvykla si varit a pouzivat zakladni suroviny
    kdyz jsem to drzela poprve ,tak jsem vlastne prestala primarne sladit caj a kafe.. to byl velky skok.. ale od te doby caj sladim jen pri nemoci .. kafe bezne piju cerny, jen trpim na starbucks - ale to neberu jako kafe, ale jako dezert..

    podle me pro ten us trh, kde jedou hodne hotovy mrazeny jidla, je to proste jak rana z cistyho nebe.. najednou nemit tuny skrobu, cukru apod..

    cimz nechci whole30 shazovat, sama jsem ho jela uz 4-5x, naposled v kvetnu
    PUSCHPULL
    PUSCHPULL --- ---
    KOCHANSKA_CH: dik za odkaz. Znám. :-)
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    PUSCHPULL: Ano, to je hodně důležitá kniha. :-)
    PUSCHPULL
    PUSCHPULL --- ---
    NYX: to je pravda.

    Já jsem začal po přečtení knihy "Jídlo na prvním místě", která mě před těmi cca 9 lety velmi ovlivnila a následně jsem držel s nadšením Whole30 celých 100 dní.
    Jídlo na prvním místě (aktualizované vydání) - Jan Melvil Publishing
    https://www.melvil.cz/kniha-jidlo-na-prvnim-miste/
    :-)
    Vůbec, Melvil má spoustu naprosto skvělých knih
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Nějaké informace se dají čerpat třeba tady:
    grasa.cz - Jez jako člověk!
    https://grasa.cz/

    Postupně si snad vzpomenu i na jiné zdroje.
    NYX
    NYX --- ---
    KOCHANSKA_CH: Mi prijde, ze driv se naopak informace hledaly mnohem lip, ted je takova tuna balastu a spamu, ze vlastne nevim kam odkazat nekoho, koho to tema zajima 🤷🏻‍♂️
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    PUSCHPULL: Vyřaď pohanku, přidej třeba houby, jestli je jíš, dobrých tuků se neboj. Zkus jíst co nejvíc pestře, objevuj další druhy zeleniny, ryby, krevety, zvěřina je super potravina. V nutriční ketóze se nejvíc hodí zelený věci. Ale jak píšeš, dnes jsou rad plný internety. Já jsem začala s paleo stravou cca před patnácti lety, to se informace ještě hledaly hůř. :-)
    PUSCHPULL
    PUSCHPULL --- ---
    FRONEMA: paráda. Na webu je i češtině ohromné množství informací. Takže spíše doplňkové info/dotazy.

    O mě 63 roků, mírná nadváha. Dříve hodně sportu (běžkování, běh na dlouhé tratě, cyklistika, prostě vytrvalostní zátěž, dlouhé pochody po horách, horolezectví ...)
    Aktuálně už jen chodím a doma posiluji (trochu) a denně 40-60 minut cvičím kvůli páteři a kloubům specielní rehabilitační cviky)

    Před lety (cca v 55-56 roce věky jsem držel Whole30 (asi 100 dnů) zhubnul jsem nějakých 20-25 cm v pase a cítil se výtečně. Najel jsem pak pomalu na skoro normální stravu a zhruba ještě dalěích 6-8 měsíců pomalu hubnul a cítil se skvěle.
    Postupně to ale vyprchalo a nyní opět trochu nadváha.
    Jedl jsem v poslechních letech všechno. Mám rád dobré pečivo, zpravidla domácí, manželka skvěle peče a vaří.
    Nicméně s věkem by to chtělo jíst méně. Alkohol mě také chutná (neopíjím se tedy) ale dobré pivo a červené víno ... sem tam čistý destilát z ovoce - slivovice, meruňkovice
    Miluji kávu - denně si dělám dvojité espresso bez mléka a cukru, to nesnáším, takže čistou kávu.

    Nyní mě zaujala keto dieta. Chtěl bych na ni opatrně najet. Nemám problém s vůlí, naladil jsem se na změnu.
    Zatím zcela vypouštím už 2 týdny alkohol a míním v tom pokračovat.

    Dotaz - jak se stravovat na začátku, kdy to bude nejtěžší?
    V tuto chvíli jím: rajčata, papriky, olivy, cibuli, česnek, zázvor, koření, olivový olej, sýry a šunku (v rozumném množství), maso a zeleninu bez příloh, kuře s pohankou, maso se zapečenou zeleninovou směsí, ořechy - kešu (chci zakoupit i pekanové ořechy, případně makadamové a para ořechy ,abych si mohl udělat nějakou směs). Samozřejmě v malém rozumném množství.

    Na co se zaměřit, čeho vyvarovat, na co si dát pozor? Nemám problém pít vodu (máme tady naprosto skvělou vodu - Mostecko). Sladké nápoje nesnášímn, takže voda, káva, nečaje - rooibos ... Jo a nápoj z kombuchy.

    Jak nyní nakládat se slaninou, špekem, sádlem atd? Jsou to podle mě dost nezdravé věci a opět by se měly jíst velmi omezeně.
    Vajíčka se zeleninou mám rád a dělám si je často ...

    No a tak dál. Nechám to zde nějak běžet a další dotazy se nabídnou po případných vašich radách.
    :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam