• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VIRGOCosmos In Brief - Aktualní novinky vesmírného výzkumu v kostce




    For every complex question, there's a simple answer that's completely wrong.
    rozbalit záhlaví
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    NEBULA: Jj, cca 2,5 hodiny po vypuštění navázali spojení a začali tahat data o stavu systémů.
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    DARKMOOR: a už bylo navázáno?
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    VIRGO: krásný :) hele bejt někde, kde by to šlo, tak ti teď dám těch palců nahoru aspoň 7, hlavně za to, žes byl prostě chvíli úplně off a pro sebe, o to víc se teď těším na news ;) .....jj občas je nutný to všechno vypnout, člověk získá nadhled a vytřídí co je fakt důležitý- mimojiné tedy :)

    a přidám poznámku- letošní úplné zatmění Slunce bude v srpnu 21. viditelný v Americe- severní, nejvíce pak v Kentucky, a to asi necelý 3 minuty, mapky jsou na netu, něco přihodim. Takže copy pasta: "...Stín Měsíce postupně přejde přes Oregon, Idaho, Wyoming, Nebrasku, Kansas, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severní Karolínu, Georgii a Jižní Karolínu. Nejdéle potrvá ve státě Kentucky 2 minuty 41 sekund, přičemž zde dosáhne Slunce během totality 64° nad obzorem. Jde o nejočekávanější zatmění druhé dekády 21. století...."

    Takže prostě here: a kdo jede, tak tiše závidim ;)

    Úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017 | Zatmění Slunce viditelná v České republice v letech 2011–2020 | Zatmění Slunce | Slunce | Na obloze | Astronomický informační server astro.cz
    http://www.astro.cz/...ni-slunce/zatmeni-slunce-v-letech-2011-2020/zatmeni-slunce-21-srpna-2017.html


    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Dnes také opakované použití prvního stupně Falcon 9 a jeho následné přistání na ASDS "Of Course I Still Love You" v Atlantickém oceánu. Mezi 8. a 10. hod večer našeho času.
    BulgariaSat-1 Launch Webcast
    https://www.youtube.com/watch?v=Y8mLi-rRTh8
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    A jedna zpráva z Českých luhů a hájů.
    Česká nanodružice VZLUSAT-1 byla dnes ráno vynesena na oběžnou dráhu Indickou raketou PSLV a řeká se na navázání spojení.
    VZLUSAT-1
    http://vzlusat1.cz/cs/

    A záznam startu
    PSLV-C38 launches Cartosat-2E
    https://www.youtube.com/watch?v=i6ggDHgWFOA
    TOXYGEN
    TOXYGEN --- ---
    VIRGO: co mas inak za pracu, ak sa mozem spytat, ze nepotrebujes dovolenu? :)
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    myslim, ze toto sem patri;

    pred par dnami som bol svedkom Parhelia - "vedlajsich slnk", odfotene cez okno pocas jazdy vo vlaku :)
    gratis aj s mojim odrazom :D



    (jfyi: slnko je v strede, tie vedlajsie... su na bokoch :) )
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    A hned druhý problém... čím dnes začít? Vyřešila to za mně NASA. :)

    https://www.nasa.gov/...oddard/2017/nasas-webb-telescope-gets-freezing-summertime-lodging-in-houston

    VIRGO
    VIRGO --- ---
    Uááá.. Sice už jsem zpátky v Matrixu skoro 2 týdny, ale návrat nebyl jednoduchý. Posledních +/- 5 let jsem neměl dovolenou - co hůř - neměl jsem ani potřebu
    si ji brát. Někde vevnitř jsem si dokonce říkal, že dovolená je pro lidi, co tak úplně nemají rádi svou práci a nemají silného koníčka. Než mě roznesete
    na kopytech - samozřejmě jsem zjistil, že je tomu jinak. Po návratu ze Španělska mě dokonce v práci poslali na další dovolenou, neboť jsem měl skoro 90 dní
    volna, a to už nejde dohromady s našimi zákony. Tak jsem se otočil na podpadku, a dalších 10 dní cestoval po naši nádherné zemi - bez připojení. A byl to
    úžasný zážitek. Jen jsem měl dostatek času vidět svět z jiné strany.

    O to náročnější byl návrat do "digitálního vesmíru". Novinky a publikace které před zhruba dekádou zaplnily +/- týden, jsou dnes namačkány do 24 hodin.
    Musel jsem tedy někde začít, a logicky zvolil "domovskou" platformu googlu s tím, že to tady na Nyxu zřejmě umřelo, a nikomu se nebude stýskat. O to větší
    radost jsem měl vida, že to tu funguje. Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří se o to zasloužili (seřadil jsem to alfabeticky, nikoliv chronologicky :D)

    HOWKING:
    JAYME:
    JULIANNE:
    NEBULA:
    PANAAK:
    SLAPPY:
    TOXICMAN:
    VINCENT_BU:

    VINCENT_BU - tobě především, parádně ses toho ujal, a když jsem si to teď projel, tak mě to fakt potěšilo - máme hodně podobné úchylky. :)

    Teď mám bohužel hektiku i v práci, a snažím se to všechno synchronizovat tak, aby nedošlo k mentální újmě. Takže víkendy pořád trávím tak,
    že vyjíždím mimo Matrix, a v podstatě trochu pokračuji v tom, co jsem dělal o dovolené. Pokud máte chuť a čas, pokračujte v pastování, mně
    ještě určitě potrvá celkové "dosednutí na letištní plochu". Ale už jsem se rozkoukal... :)

    Ještě jednou díky moc všem!

    JAYME: :))) Já se snažil zapomenout všechna hesla. :D
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Hubble Captures Massive Dead Disk Galaxy that Challenges Theories of Galaxy Evolution
    Acting as a natural telescope in space, the gravity of the extremely massive foreground galaxy cluster MACS J2129-0741 magnifies, brightens, and distorts the far-distant background galaxy MACS2129-1, which is the first example of a compact yet massive, fast-spinning, disk-shaped galaxy that stopped making stars only a few billion years after the big bang. Astronomers expected to see a chaotic ball of stars formed through galaxies merging together. Instead, they saw evidence that the stars were born in a pancake-shaped disk. The remote galaxy is three times as massive as the Milky Way but only half the size while spinning more than twice as fast as the Milky Way.

    (The middle box is a blown-up view of the gravitationally lensed galaxy. The bottom box displays a reconstructed image, based on modeling, that shows what the galaxy would look like if the galaxy cluster were not present.)



    more at: hubblesite.org
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Kepler's Catalogue of Planet Candidates from Observations in the Cygnus Constellation Finalized
    NASA's Kepler space telescope team has released a mission catalog of planet candidates that introduces 219 new candidates, 10 of which are near-Earth size and orbiting in their star's habitable zone, which is the range of distance from a star where liquid water could pool on the surface of a rocky planet. This is the most comprehensive and detailed catalog release of candidate exoplanets, which are planets outside our solar system, from Kepler's first four years of data. It's also the final catalog from the spacecraft's view of the patch of sky in the Cygnus constellation. With the release of this catalog, derived from data publicly available on the NASA Exoplanet Archive, there are now 4,034 planet candidates identified by Kepler. Of those, 2,335 have been verified as exoplanets. Of roughly 50 near-Earth size habitable zone candidates detected by Kepler, more than 30 have been verified.

    The Kepler spacecraft continues to make observations in new patches of sky in its extended mission, searching for planets and studying a variety of interesting astronomical objects, from distant star clusters to objects such as the TRAPPIST-1 system of seven Earth-size planets, closer to home.



    more at: JPL News June 19
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    NASA Snímek dne v Praze! | Kalendář akcí | Astronomický informační server astro.cz
    http://www.astro.cz/kalendar-akci/nasa-snimek-dne-v-praze.html
    Zvažuju vejlet do Prahy, Jožku Chlachulu znám a neviděla jsem ho spoustu let, to by bylo asi zajímavé setkání!! :)
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    JAYME: pisal, ze pojde prec :) ale sak sa vrati :)
    JAYME
    JAYME --- ---
    VINCENT_BU: nemyslel jsem to zle, jen dumam, kam se waldo, teda virgo schoval
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    JAYME: to ne, a budu jen rád, když se VIRGO vrátí a zase se do toho pustí. Přišlo mi ale smutné, jak to tady v jeho nepřítomnosti, poté co odjel na dovolenou či kam, zeje prázdnotou. A nikdo jiný se k postování neměl. Popravdě, já téhle problematice zas tolik nerozumím, tak jsem zkoušel dát alespoň obecné věci. Možná jsou příliš povrchní, co já vím. Jestli máš něco zajímavého, tak sem s tím. Jinak to vypadá na prázdno. :)
    JAYME
    JAYME --- ---
    VINCENT_BU: hele ty ses VIRGO co ztratil heslo nebo nakej nahradnik? :)
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Making Humans a Multi-Planetary Species
    Magazín New Space publikoval písemnou podobu projektu, který se pod stejným názvem objevil před 8 měsíci jako prezentace na youtube.
    http://online.liebertpub.com/doi/pdf/10.1089/space.2017.29009.emu
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Cosmic Magnifying-Glass Effect Captures Universe's Brightest Galaxies
    Boosted by natural magnifying lenses in space, NASA's Hubble Space Telescope has captured unique close-up views of the universe's brightest infrared galaxies, which are as much as 10,000 times more luminous than our Milky Way. The galaxy images reveal a tangled web of misshapen objects punctuated by exotic patterns such as rings and arcs. The odd shapes are due largely to the foreground lensing galaxies' powerful gravity distorting the images of the background galaxies. The unusual forms also may have been produced by spectacular collisions between distant, massive galaxies in a sort of cosmic demolition derby that existed between 8 billion and 11.5 billion years ago. These ultra-luminous, massive, starburst galaxies are very rare. We can see small details that otherwise are unimaginable, features as small as about 100 light-years or less across.



    more at: Hubble hits a jackpot
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Icy Moons, Galaxy Clusters, and Distant Worlds Among Selected Targets for James Webb Space Telescope
    Mission officials for NASA’s James Webb Space Telescope announced some of the science targets the telescope will observe following its launch and commissioning. These specific observations are part of a program of Guaranteed Time Observations (GTO). The broad spectrum of initial GTO observations will address all of the science areas Webb is designed to explore, from first light and the assembly of galaxies to the birth of stars and planets. Targets will range from the solar system’s outer planets (Jupiter, Saturn, Uranus, and Neptune) and icy Kuiper Belt to exoplanets to distant galaxies in the young universe. Searching for chemical fingerprints of life on Enceladus, Europa, and exoplanets like TRAPPIST-1e, Webb will be looking at some incredible things in our universe.



    more at: NASA Webb Telescope
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    General relativity passes test at Milky Way’s central black hole
    “It’s the first time that general relativity is really tested around a supermassive black hole,” says Aurélien Hees at the University of California, Los Angeles.

    These two stars (S0-2 and S0-38) speeding around Sagittarius A* (4 million times as massive as the sun) were first discovered in the 1990s, when astronomers began tracking their movements. By observing their orbits for 19 years, Hees and his colleagues found that general relativity describes the stars’ paths perfectly. The stars show no sign of a hypothetical fifth force that would cause a deviation from the theory’s predictions.

    Ordinary black holes, such as Cygnus X-1 in the constellation of the same name, are more massive than the sun, but stars that orbit them don’t provide useful tests of general relativity. This is partly because they lose gas to the black hole, which leads to their paths being altered in ways that have nothing to do with Einstein’s theory. In contrast, the two mentioned stars don’t come close enough to lose gas to the black hole.



    more at: New Scientist
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Stars are not motionless in the sky: their positions change continuously as they move through our galaxy, the Milky Way. These motions, too slow to be appreciated with the naked eye over a human lifetime, can be captured by high-precision observations like those performed by ESA’s billion-star surveyor, Gaia. A new video, based on measurements by ESA’s Gaia and Hipparcos satellites, shows how our view of the Orion constellation will evolve over the next 450 000 years.
    (The birth and demise of stars are not shown in the video.)
    The future of the Orion constellation
    https://www.youtube.com/watch?v=MK6v9G06Ks8


    full story at: www.esa.int
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam